banner39
21 Ekim 2017 Cumartesi

Türkiye’nin geleceği bu çocuklar

Gelişim Koleji 10. Sınıf öğrencilerinden gelen haber geçirdiğimiz şu sıkıntılı dönemde yüzümüzü güldürdü. Gençler Kalsedon adında bir grup kurarak robot yapma çalışmalarına başlamış. Ardından yaptıkları robot önce Türkiye’de daha sonra da Amerika’da düzenlenen yarışmalardan ödülle döndü. Şu sıralar genç mucitler dünya çapında yapılacak olan yarışmaya hazırlanıyor.

17 Mart 2017 Cuma 11:15
Türkiye’nin geleceği bu çocuklar

 Röportaj: Selin Uz

 Gelişim Koleji 10. Sınıf öğrencilerinden gelen haber geçirdiğimiz şu sıkıntılı dönemde yüzümüzü güldürdü. Gençler Kalsedon adında bir grup kurarak robot yapma çalışmalarına başlamış. Ardından yaptıkları robot önce Türkiye’de daha sonra da Amerika’da düzenlenen yarışmalardan ödülle döndü. Şu sıralar genç mucitler dünya çapında yapılacak olan yarışmaya hazırlanıyor.

 Aldığımız bu güzel haber bizi hem sevindirdi hem gururlandırdı. Şehrimizin mucitleri hem okullarını hem Eskişehir’i hem de Türkiye’yi temsil edecekler katıldıkları yarışmada. Takımın koçu Mustafa Hoca sohbetimiz sırasında Amerika’daki çocukların imkânlarından bahsederek “Bizim yarıştığımızyarışmada Amerika’daki takımlar yaklaşık 10 tane mühendisleri ve yaklaşık 20-30 tane öğrenci grubuyla bu çalışmayı yapıyorlar. Bizim öğrencimiz robotta emekleri çok fazla. Sadece bir mühendis ile çalışıyorlar. Mühendisten sadece bilgileri alıyorlar ama robotun her parçasında kendi el emekleri var” dedi. İşte ortaya çıkan işin en zoru ve en gurur verici yanı burada çıkıyor ortaya. Genç mucitler imkânsızlıklar içinde bir başarı hikâyesi yazıyor.

Buyurun bu birbirinden harika, pırıl pırıl, yetenekli, zeki ve azimli 11 genç ve grubun koçluğunu üstlenen öğrencilerine verdiği değer gözlerinden okunan fedakâr Mustafa öğretmen ile siz de tanışın.

 

Takımınızdan bahseder misiniz?

 

YamurZubaroğlu: Kalsedon takımı 11 öğrenci ve 2 mentordan oluşuyor. 2016 Mayıs ayında kurulduk. Tarık arkadaşımız bizi bir araya getirdi. Bu işi yapmayı çok istediğimiz için Kalsedon takımını kurduk. Sonra kodlama ve mekanik konusunda eksiklerimiz olduğunu bildiğimiz için üniversitede hocalar bulmaya çalıştık. Çünkü rehbere fazlasıyla ihtiyacımız vardı. Osmangazi Üniversitesi’nden Mustafa Parlaksuna’yı bulduk. O bizim teknik mentorumuz oldu. Mustafa Tanrıdiler hocamız ise takımımızın danışmanı oldu. Uçak bileti tarzı işlemlerimizi yürütmemize yardımcı oluyor. Bütün yaz boyunca c++ başta olmak üzere kodlama üzerine eğitimler aldık. Sonra da mekanik bilgimizi geliştirdik.

Mustafa Tanrıdiler: Geçen yıl First Vakfı’nın düzenlediği FLL dediğimiz turnuvada bu takımın yarısı vardı. Güzel başarılar da elde ettik. Ondan sonra yazın arkadaşlarımız bana ulaştığında mayıs ayıydı. Böyle bir yarışmadan bahsettiler. Böyle bir yarışmanın varlığını biliyordum ama biraz daha elektronik, mekanik ve yazılımsal bilgi içerdiğinden biz sadece lego yarışmalarına katlıyorduk. Tarık buna katılmak istediğini ve grubu toparladığını söyledi. Bende destek olabileceğimi ama mühendis yardımı da almak gerektiğini bildirdim. Osmangazi Üniversitesi’nden orada makine mühendisi Mustafa Parlaktuna’ya ulaştılar. Yazın kendisinden yazılım dersi aldılar. Ondan sonra Mustafa Hoca işin içinde tamamen girdi ve hem elektronik kısmında hem mekanik kısmında bize çok yardımcı oldu ve böyle bir takım oluştu. Böyle bir takımın içinde olduğum için çok da mutluyum. Güzel şeyler yaşadık, yeni şeyler öğrendik. Bende bu yaşımda yeni şeyler öğreniyorum ve robotiği ben de seviyorum. Daha önce FLL yarışması için lego robotlarının eğitimini almıştım. Ama bu çok daha farklı bir şey. Diğeri bir oyuncak gibi görünse de onda da yazılım mekanik elektronik işleri var ama bu tamamen bütün parçalarını kendinizin oluşturduğu bir robot ortaya çıkartıyorsunuz ve onun bir şeyleri başardığını görünce mutlu oluyorsunuz.

 

6 BİN DOLARLIK ÖDÜL KAZANDIK

Nerelerden ödül aldınız?

Katıldığımız ilk yarışma Fikret Yüksel Vakfı’nın (First Vakfı’nın Türkiye temsilcisi) Aralık ayında düzenlediği yarışmada 3M firmasının 6 bin dolarlık sponsorluk firması ödülünü aldık. Böylece Teksas’ta yapılacak yarışma için kayıt masraflarımız ödenmiş oldu. Bundan sonra Ocakta 6 haftalık bir süreç daha başladı. O da Teksas’ta olacak yarışma içindi. Ona da elimizden gelen en iyi şekilde hazırlanıp HighestRookieSeed ve RookieAll Star ödüllerini aldık. HighestRookieSeed ödülleri en yüksek puan yapan robot takımına veriliyor. Rookie de çaylak takımlara deniliyor. Ayrıca RookieAll Star’da gerek çalışma olarak gerek verdiği ilhamla en iyi görünen çaylak rookie takımına veriliyor. İkisinide alıp 19 Nisan tarihinde başlayacak olan dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandık.

Bu grubu kurup yarışmaya katılmak sizin fikriniz miydi, hocalarınız mı yönlendirdi?

FLL takımımızdan duymuştum ben yarışmayı. ‘Niye biz böyle bir şey yapmıyoruz’ deyip öğrenciler olarak ilk biz kurduk. Sonra da hocalarımıza sunduk. Hocam bize bu konuda yardımcı olabilir misiniz diye.

Takımız nasıl oluştu?

Altı kişi geçen seneki FLL takımındandı, oradan yola çıktık. Sonra bu konu hakkında merakı olan, ilgisi olan arkadaşlarımızla konuştuk. Girmek isteyenleri takımımıza aldık.

Takımın ismi nereden geliyor?

Kalsedon Eskişehir’de çıkartılan bir taş. Değeri bir taş. Aynı zamanda Roma Dönemi’nde hitabet taşı olarak da biliniyor. Bu taşın azim ve kararlılık verdiğine inanılıyor. Bu yüzen takımımıza bu ismi seçtik.

 

BİLİMİ BÖGEMİZE YAYACAĞIZ

Bundan sonra süreçteki planlarınız nedir?

Bundan sonraki süreçte ilk olarak 19 Nisan’da dünya şampiyonasına gideceğiz. Orada Türkiye’yi temsil edeceğiz. Şampiyonadan sonra süreçte ise First Vakfı’nın bize verdiği bazı görevler var. Bölgemizde bilimi yaymak, robotolojiye ve teknolojiye ilgiyi arttırmak ile ilgili. Özellikle lise çağında ve daha erken çağdaki çocuklar için. Bu konuda çalışmalar yapacağız.

Bilimi yaymak için geliştirdiğiniz projeler var mı?

Projeleri hazırlama aşamasındayız. Ayrıca projelerimize katkı için üniversitelerle ve belediyelerle görüşüyoruz.

Geliştirdiğiniz robottan bahseder misiniz?

Ocak ayında bizim kickoff denen bir olayımız var. Bu kickoffta o senenin görevi açıklanıyor. O sene sahada nasıl şeyler yapılması gerektiği açıklanıyor. Bu senenin görevinde top atma, robotu tırmandırma ve bir çarkı bir çubuğa takma görevleri vardı. Buna uygun bir robot yapmanızı istiyorlar ama 6 hafta içinde. Bunu yapıp gönderiyorsunuzondan sonra orada yarıştırıyorsunuz.


Sponsorunuz var mı?

Bu yüksek seviyelerde maddiyat gerektiren bir yarışma. Bu konuda sponsorlara ihtiyaçlarımız oluyor. Bunları da gerek mailler atarak gerek kendimiz görüşerek ayarlamaya çalışıyoruz. Şuana kadar birkaç firmadan sponsorluklarımız var.

Biz İstanbul’daki yarışmaya katıldığımızda 3m’in 6 bin dolarlık yarışma ücretini almaya hak kazandık. Bu da bizim Amerika’ya giden yolumuzu açtı diyebiliriz. 6 bin dolarlık bir sponsor bulup da oradaki yarışmaya hazırlanmak bizim için güçtü. İstanbul’da bu ödülü kazanınca çeşitli firmalara hem mail atarak hem de gidip görüşmeler yaparak sponsorluk tekliflerinde bulunduk. Buna ilk büyük şirketlerden Bosch firması yanıt verdi. Telekonferans aracılığıyla bizimle görüştüler ve yaptığımız işi çok beğendiklerini belirterek buna sponsor olmak istediklerini söylediler. Ondan sonra yaptığımız görüşmelerde Tepebaşı Belediyesi bize çok yardımda bulundu. Onun dışında Şahinler Makine diye Ankara firması var onların hem İstanbul’daki yarışmaya gitmede hem de bu Amerika’daki yarışmaya gitmede oldukça katkıları oldu. Bunun yanında Selka yardımda bulundu. Ayrıca nano tek firması, Eskişehir Sana Odası ve 3M destek verdi. Bunun yanında bir de Yardımseverler Derneği’nin desteği oldu Tepebaşı Belediyesi aracılığıyla.

Okulda çalışmalarınızı yaptığınız özel bir alan var mı?

Eskiden fitness salonu olan bir salonumuz vardı. Oranın çok fazla kullanılmadığını gördük ve orayı kendimiz için çalışma alanı olarak düzenledik. Bu senenin başında kurduk atölyemizi.

Aslında sayımız az. Çünkübu projenin robot yapımı dışında bilimi yayma misyonu da var. Bu haliyle daha çok kişiye ihtiyacımız var. Bu yıl ki şampiyonayı atlattıktan sonra önümüzdeki yıl yeni takımı oluşturup çalışmalara hemen başlamamız gerekiyor.

Üniversitelerden destek almayı düşünüyor musunuz?

Osmangazi Üniversitesi’nden destek alıyoruz. Anadolu Üniversitesi ile de iletişime geçmeye çalışıyoruz. Tepebaşı Belediyesi’nin bize yardımları oluyor. Biz robotiği lise çağındaki, ortaokul çağındaki çocuklara anlatmayı, bilimi sevdirmeyi ve bu işe meraklı çocukları aradan sıyırmayı planlıyoruz.

 

Can Güven: FLL yarışmasından başladım. Sonradan diğer yarışmayı duyunca ona da katılmak istedim. Küçükken lego yapmayı çok seviyordum. O zaman ilgim vardı bu işe. MIT Üniversitesinde okumak istiyorum.

Alper Aktören: Ben daha önce First Vakfı’nın yarışmalarında hiç bulunmadım ama bilime ve robotiğe karşı ilgim hep vardı. Çocukluktan gelen bir ilgi. Arkadaşlarım böyle bir yarışma olduğunu söyleyince çok ilgimi çekti. Bana katılmak ister misin diye sorduklarında tabiki isterim dedim. Takımda mekanik ve elektronik kısmındayım. ODTÜ Makine istiyorum. Ama doktora ve yüksek lisans için MIT ya da Harvard istiyorum. ODTÜ’den buralara gideceğimi bildiğim için ODTÜ istiyorum. NASA’da çlışmakhayalim.

Efe Güler: Mekanik Elektronik işlerinden sorumluyum. Robotiğe olan ilgim mühendisliğe olan ilgimle başladı. Arkadaşlarım böyle bir teklif sununca, çocukluğumdan gelen bir mühendislik ilgisi olduğu için teklifi reddedemedim. Bu şekilde başladım. Başarılarımızı da güzel bir şekilde sürdürmek istiyoruz. Takımımla gurur gurur duyuyorum. Yurt dışında okumak en büyük hayalim.

Eray Sağlamer: Küçüklüğümden beri bilgisayarlara ilgim vardı. Kumandaları, oyuncaklarımı parçalar bakardım. Arkadaşlarımda böyle bir teklifte bulununca hayır diyemedim. ODTÜ bilgisayar mühendisliği istiyorum.

Mehmet Oğuz Doğan: Robotiğe olan ilgim aslında küçük yaşta başladı. Abimle birlikte küçükken yap boz, lego gibi şeylerle uğraşıyordum. Kutu kutu Legolarımız vardı, yeni şeyler yapıyorduk. Star wars uzay gemilerinde tutun, gemilere kadar. Bunları yaparken kullanım klavuzu kullanmıyorduk, farklı şeyler yaratmaya çalışıyorduk. Ben öncede FLL takımındaydım sonra Tarık arkadaşımın FRC’ye katılalım daha güzel bir yarışma daha fazla şey yapabiliriz demesiyle FRC’ye katılmayı planladık FLL takımı olarak. Bu koskoca seneyi çok güzel bir şekilde geçiriyoruz. Robot yaparak,yazılımsal bilgiler öğrenerek. Hepsi birbirinden güzel arkadaşlarımında. Takım olarak arada bir kırgınlıklar yaşasak da toparlanmasını bildik. Takımımı ve arkadaşlarımı çok seviyorum.

Bora Ege Turan: Robotiğe özel olarak bir ilgim yoktu fakat arkadaşlarım takıma katılmamı teklif edince kabul ettim. İyi ki de kabul etmişim. Çok keyifli işler yapıyoruz. Mekanik ayağındayım bu işin.

Berke Sağbaş: Takımın mekanik ve elektronik ayağındayım. Benim ilgim küçüklükten geliyor. O zamandan bilgisayarlara ve elektronik eşyalara ilgi duyuyordum.


Beliz Yılmaz:Benim ilgim bilim, mühendislik, matematik ve teknolojiye olan ilgimden geliyor. Ben yazılım takımındayım. Yazılıma ilgi duyuyorum. Benim de hayalim yurtdışı. MIT istiyorum.

Mehmet Tarık Akçay: Robotiğe karşı olan ilgim çağın gelişmelerinden dolayı oldu. Yaşanan teknolojik gelişmeleri takip ettikçe bir ilgi oldu bende. Daha sonra bu yarışmaya katılmak istedim. Umarım başarılarımızın devamı gelecek.

Hüma Başar: Benim ilgim 7. Sınıftan beri içinde olduğum FLL’den geliyor. Takımın mekanik kısmındayım. 7. Sınıftan beri mühendis olmak istiyorum. Mekantronik mühendisi. Hayalim California tek. Türkiye2de olursa ODTÜ isterim.

Bensu Yağmur Zubaroğlu: Bilim ve teknolojiye küçüklükten ve çağın getirdikleri sayesinde ilgi duymaya başladım. Onun dışında bende 7. Sınıfta FLL ile tanışmıştım. O zamandan beri First Vakfı’nın yarışmalarıyla iç içeyim. Çocukluğumdan beri MIT sonra NASA’da çalışmak istiyorum.

Mustafa Tanrıdiler:Matematik öğretmeniyim bu öğretmenlikte 20. Yılım. Daha önce FLL turnuvarında koçluk yaptım. Gelişim koleji olarak 4 yıldır FLL’e katılıyoruz. Bu dört sene içinde dört takım kurduk. Bölge yarışmalarına ve ulusal turnuvaya kaıldık. Oralarda hem okulumuzu hem şehrimizi temsil ettik ve güzel başarılar elde ettik. Daha sonra bu FRC yarışmasına katıldığımızda Mustafa Parlaktuna Hocamızda takımımıza katıldı. 2 öğretmen 11 öğrenci olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV