banner44
22 Ekim 2017 Pazar

Emine Nur Günay'ın acı günü

Şair Uğur'dan Büyükerşen'e marş

Eğitimci Yazar-Şair Faruk Uğur, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e marş besteledi. Marşı Başkan Büyükerşen'e de dinleten Uğur, 'Marşı tüm Türkiye'ye tanıtmak istiyorum" diye konuştu.

04 Ekim 2017 Çarşamba 10:12
Şair Uğur'dan Büyükerşen'e marş

'Yolcu' adlı 4. kitabını çıkaran şair Uğur'un hedefi 'Şiir Akademisi’ kurmak 

RÖPORTAJ: GÖKHAN KOÇAL 
Eskişehir'de  yeni Yunus Emre'ler  keşfedilmelidir diyen Uğur, "Eskişehir’imizi 'Şiirin Başkenti' yapmalıyız" ifadelerini kullandı. Yolcu isimli 4'üncü kitabını yayımlayan Uğur'un en büyük hedefi ise 'Şiir Akademisi' kurmak.

Eskişehirli şair Faruk Uğur 'Yolcu' adlı 4'üncü kitabını yayımladı. 80 şiirden oluşan kitapta Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e yazmış olduğu marşın sözleri de yer almakta. hedefleri ve hayallerinden bahseden şair Uğur, "Eskişehir'de Şiir Akademisi kurmak istiyorum" dedi. Yetkililere de seslenen Uğur, " Yetkililerden öncelikle şehrimizde bir 'Sanat Sokağı' oluşturulmasını istiyorum. Yazar, şair, ressam, müzisyen, mimar vb. sanatçıların eserleri burada turistlerin beğenisine sunulmalıdır" diye konuştu. 

Geçtiğimiz günlerde 4. kitabınızı yayımladınız bu kitap hakkında ve önceki kitaplarla ilgili kısa bilgi verir misiniz?
Öncelikle beni sanat ve şiir hakkındaki söyleşiye konuk ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Gerek şiir ve gerekse 3. kitabımda yer alan ve özlü sözlerimden oluşan 'Bence'nin sözleri ortaokul ve lise yıllarımda bende ete kemiğe bürünmeye başladı. Cenap Şahabettin’in "Tiryaki Sözleri" ile Montaigne’nin  'Denemeleri' bana bu konuda esin kaynağı olmuştu. Şiire gelince, yine aynı yıllarda Cahit Külebi’nin 'Sivas Yollarında' ile Tevfik Fikret’in "Haluk’un Bayramı" bende sarsıcı bir etki uyandırmıştı. 'Yarın' isimli ilk şiir kitabım çoğunlukla önceki yıllara ait şiirlerimi içermektedir. 'Yol' isimli ikinci şiir kitabım yakın geçmişteki şiirlerimden oluşmaktadır ve Ata'mızın ölüm yıldönümü olan 10 kasım 2016’da çıkarmak nasip oldu.'Yolcu’ isimli şiir kitabımı da 2017 yılının Ekim ayında çıkarmanın mutluluğu içerisindeyim. En büyük mutluluğum ise Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e yazmış olduğum marşın sözlerinin bu kitabımda yer almış olmasıdır.

Şiirlerinizin özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?
Şiirlerimi genellikle halk şiirinin 8 ve 11’li hece ölçüsüne bağlı kalarak yazıyorum, bu nedenle şiirlerimin beste olması kolay oluyor şu an 26 şiirim türkü formunda 4 şiirim de marş formunda üzere 30 şiirim tarafımdan bestelenmiş ve notaya alınmıştır. Ayrıca 'Aç Gözünü Çocuğum' şiirim özgün müzik sanatçısı Ferhan Dağlar tarafından bestelenerek çıkardığı müzik albümünde yer almıştır. Birçok şiirim de bestelenmeye aday. Serbest şiirlerimi de genellikle güncel ve toplumsal konularda yazmaya çalışıyorum.

Şiir ve sanat ilişkisinden kısaca bahseder misiniz?
Şiir sözcüklerin en etkili olduğu sanat dalıdır. Hiçbir sanat dalı şiir kadar insanı etkilememiştir. Bence, şiir şairin ruhudur ve ruhu olmalıdır, ruhun duyguya bürünüşü, sözcükle görünüşüdür. Şair, düşüncelerini duygularıyla; yazar duygularını düşünceleriyle anlatır. Şair duygu ve söz mimarıdır. Şair, doğanın heykeltıraşıdır. Nasıl ki heykeltıraş taştan bir heykel meydana getiriyorsa, şair de doğanın içinden bir şiir oluşturabilir.

’ŞİİR AKADEMİSİ' Nİ KURMAK HAYALİMDİ HEDEFİM OLDU

Bundan sonra neler yapmayı düşünüyorsunuz?
Şu an itibariyle basıma hazır 4 kitabım daha bulunuyor, bununla ilgili çalışmalarım devam ediyor. Bunu çok önemsiyorum çünkü insanlık tarihinin günümüze dek uzanan serüvenini dört değişik konuda araştırma ve derleme çalışmalarımı tamamlamış bulunuyorum. Kendi kitaplarımdan çok bunları yayımlamayı bir insanlık görevi sayıyorum. Yunus Emre'nin yaşadığı bu topraklarda bizlere çok önemli görev ve sorumluluklar düştüğü kanısındayım. Yunus’un yalnızca tasavvufi yönü öne çıkarılmakta ancak insanı ön plana çıkaran felsefi yönü arka plana atılmaktadır. Bizlere düşen Yunus Emre’nin felsefesini tüm dünyaya duyurarak her yıl ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenlemeliyiz. Eskişehir’de potansiyel şairlerin tahminimizden çok daha fazla olduğu kanısındayım. Bütün ilimizi en ücra noktasına kadar tarayıp yaşayan ve yaşamış yeni Yunus Emreleri keşfetmeli, bunları bilinir ve görünür duruma getirmeyi de bir görev saymalıyız. Bu nedenle kurulacak bir 'Şiir  Akademisi'nin bu görevi yapabileceği kanısındayım. Eskişehir’imizi 'Şiirin Başkenti' yapmalıyız. 

SANAT SOKAĞI OLUŞTURULMALI 

Bu konuda yetkililerden beklentiniz nelerdir?
Eskişehir’imiz zaten bir kültür ve sanat kendi. Kültür turizminde ilimiz birçok başarıya imza attı. Madem Yunus’un torunlarıyız, ilimizi bir şiir kenti ve şiirin merkezi olarak tüm dünyaya tanıtabiliriz. Yetkililerden öncelikle şehrimizde bir 'Sanat Sokağı' oluşturulmasını istiyorum. Yazar, şair, ressam, müzisyen, mimar vb. sanatçıların eserleri burada turistlerin beğenisine sunulmalıdır. Sanatçı, emeğini, zamanını ve parasını ve yeteneğini kullanmaktadır. Sanat karşılık gördüğünde bir anlam kazanır. Hem de ilimizin daha iyi tanıtılmasında çok önemli bir görev üstlenebilir. Ayrıca yılda en az bir kez düzenlenecek ulusal ve uluslar arası 'Eskişehir Kitap Fuarı'nın kentimize sayısız yararı olacağı kanısındayım.Zaten bir kültür kenti olan şehrimize de çok yakışır sanırım.

Yılmaz Büyükerşen Marşı

Çağdaşlıkta yoktur eşin

Atatürk'tür tek güneşin

Sönmez hiç hizmet ateşin

Yılmaz Büyükerşen

Başkan Büyükerşen

Özgürlüğe aşıksın

Karanlığa ışıksın

Her güçlüğe alışıksın

Yılmaz Büyükerşen

Başkan Büyükerşen

Sen bir yenilmez yürek

Sen bir bükülmez bilek

Eskişehir seninle

Hayaldi oldu gerçek

Kültür sanat bilim parkı

Porsuk'ta gondolun farkı

Öğrenciler kentin çarkı

(Dilimizde hep o şarkı)

Yılmaz Büyükerşen

Başkan Büyükerşen

Yorulmayan yılmayan

Yolundan ayrılmayan

Yılmaz Büyükerşen

Başkan Büyükerşen

Sen bir yenilmez yürek

Sen bir bükülmez bilek

Eskişehir seninle

Hayaldi oldu gerçek 

Marşı besteledikten sonra Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret ettim ve marşı kendisine tanıttım. Hocamız gerçekten çok mütevazi  bir insan. Duygularını çok fazla yansıtmıyor. Çok beğendiğini söyledi. Ve 'marşı hemen kayda alın' dedi.  Bu beni çok mutlu etti. 

Marşın profesyonel orkestra eşliğinde seslendirmesini yapıp, tüm Türkiye'nin çok iyi tanıdığı Yılmaz Hoca'mızın marşını, Türkiye'de duyurmak istiyorum. Bununla ilgili çalışmalarım devam ediyor. İnşallah bunu en kısa zamanda hayata geçirebiliriz. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 22 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV