banner39
22 Ekim 2017 Pazar

Havacılık Parkı sadece bir park değil

Havacılık Parkı Müdürü Doç. Dr. Ender Gerede ve Müdür Yardımcısı Arş. Gör. Emir Can Özdemir, ES TV ekranlarında yayınlanan Kahve Tadında programında Deniz Çağlar Fırat'ın konuğu oldu. Üç isim de Havacılık Parkı ve parkın içerisinde yapılan eğitimlerle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

13 Ağustos 2017 Pazar 11:06
Havacılık Parkı sadece bir park değil

Havacılık Parkı Müdürü Doç. Dr. Ender Gerede ve Müdür Yardımcısı Arş. Gör. Emir Can Özdemir, ES TV ekranlarında yayınlanan Kahve Tadında programında Deniz Çağlar Fırat'ın konuğu oldu. Üç isim de Havacılık Parkı ve parkın içerisinde yapılan eğitimlerle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.


HER TÜRLÜ HAVACILIK FAALİYETİ VAR

Gerede: “Eskişehir bir havacılık kenti. Dolayısıyla bu kentin Eskişehir'de olması tesadüf değil. Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana Eskişehir önemli bir merkez konumunda olmuştur. Bu yüzden adına havacılık dediğiniz her türlü faaliyeti Eskişehir'de görebiliyoruz. Havacılık konusunda AR-GE faaliyetleri var, tasarım var, üretim var, havaalanımız var, eğitimin bütün tarafları var. Yükseköğretim lisansüstü, doktora eğitimi gibi.

HAVACILIK PARKI TARİHİ

Gerede: “Yıllar önce Eskişehir bir havacılık kenti olmasından dolayı böyle bir park yapılması düşünülmüş. Ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TUSAŞ,  Alp Havacılık, Anadolu Üniversitesi ve TEI gibi kurumların desteğiyle bu park 1997 yılında hizmete açılmış. İki yıl sonra hangar bölümü kapalı alan eklenmiş. Sonrasında bu parkı işleten vakıf kapanınca 2006 yılında Hava Kuvvetleri'ne devredilmiş. 2011 yılının sonlarında da Anadolu Üniversitesine devredilmiş işletim hakkı. Üniversite bazı alt yapı çalışmaları için kısa bir süre parkı kapalı tuttu. Daha sonra tekrar açıldı. Ben de park müdürü olarak 2014 yılında görevlendirildim. Ve benden bir plan program istendi.  Burada ne yapabiliriz diye düşündük ve en iyi çözümün bilim iletişimi yapmak olduğuna karar verdik.”

 

7’DEN 70’E HAYAT BOYU ÖĞRENİM

Gerede: "Çocuklarımızı düşündürerek, eğlendirerek, şaşırtarak, hayal güçlerini kullandırarak onlara çaktırmadan bilgi transferi yapmak istiyoruz. Hayal etmelerini ve bu hayalleri hayata geçirmelerini sağlamalarını istiyoruz. Yönetme gücünü sağlayacak tutumları, becerileri ve yaklaşım tarzını benimsetmeye çalışacağız. Aslına bakarsanız sadece çocuklarımız da değil. Sloganımız yediden yetmiş yediye hayat boyu öğrenim.”

NEDEN BİLİM ÜRETMEYELİM

Gerede: “Misyonumuz bilim iletişimi yapmak ancak biz tarihimizdeki büyüklerimizi hocalarımızı bilim insanlarımızı da onurlandırmayı biliyoruz. En son bir projemizde Selahattin Reşit Alan sanat hangarı kurduk merkezimizde. Atatürk'ün telgrafına konu olan mühendislerden birisidir kendisi. Yurt dışına eğitime gönderilmiş ve döndüğünde MMV1 adlı uçağın prototipini üretim uçağı uçurmayı başaran bir mühendistir. Biz de bunların çocuklarımıza birer ilham veresini istiyoruz. O devirde bu uçaklar yapıldı şimdi neden yapılmasın? Şimdi neden bilim üretmeyelim? Bu tutumu çocuklarımıza aşılatmaya çalışacağız."

HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞECEK

Özdemir: Sitem yaklaşımı günümüzde eğitim alanında özellikle daha çok önem arz eden bir konu. Bu noktada ki amaç çocuklarımızın çok erken yaşlardan başlayarak çıktı odaklı düşünmelerini sağlamak. Disiplinler arası bakış açısıyla çocuklar, önce hayal edip sonra bu hayal dünyalarında ki projeleri üretmeye hayata geçirmeye başlıyorlar. Ve topluma insanlığa fayda sağlayan bir çıktı oluşturmuş oluyorlar. Havacılık alanında ve ya fen alanında her türlü çalışma olabilir bunlar.

HEDEF KİTLEMİZ 8-14 YAŞ

Özdemir: “Bizim kültürümüzde çocukların bu yaşlarda böyle eğitimler için uygun olmadığı erke olduğu gibi bir anlayış var. Fakat biz bu noktada esas bu yaşlardan itibaren bilimsel bakış açılarını geliştirmelerini istiyoruz. Asıl hedefimiz amacımız bu. Asıl hedef kitlemiz çocuklar. 8-14 yaş aralığında olan çocuklar. Fakat bu hedef kitlemizi geliştirmek istiyoruz. Yine bu sene pilot çalışmalarımızı yaptık ve okul öncesini de bu işin içine katmak istiyoruz. Fakat önce bir pilot çalışma yapalım dedik. Seneye onları da bu uygulama merkezlerimizde eğitmeye başlayacağız.”

MODEL UÇAK KURSLARI BAŞLADI

Ödemir: “Model uçak kursları düzenlemeye başladık. Bunların proje çalışmalarını yaptık. Uçak nasıl uçar? Çocukları sıkmadan meraklandırarak heyecanlandırarak bu çalışmayı yapmaya başladık. Aynı zamanda bir atölye hazırlığımız var. Drone plotaj eğitimi vereceğiz. Hem simülasyon hem de gerçek zamanlı olacak şekilde. Uzaktan kumandalı uçaklarla ilgili eğitim çalışmamız devam ediyor. Model uçak konusunda çalışmalarımız bitti. Kursları açmaya başladık ve açmaya da devam edeceğiz. Deney düzenekleri tasarladık. Bu noktada ki ölçütlerimiz de basit olması, şaşırtıcı olması ve kendimizin yapmış olması. Çocuklar geldiklerinde birtakım deney düzenekleriyle etkileşime geçerek uçakları ve sistemleri kendileri deneyimleyecek ve gözlemleyecekler. Workshoplar yaptıracağız çocuklara.”

TAMAMEN ÜCRETSİZ

Özdemir “Milli eğitim müdürlükleriyle bağlantıya geçip okulların bizden randevu almalarını sağlayacağız. Çocuklar buraya geldiklerine geri dönüşüm malzemeleriyle uçağın uçuş prensiplerini öğrenmeye yönelik bir etkinlik yapacağız. Sonunda da ellerinde yine somut birtakım hava araçları kalmış olacak.”

Hangar içerisinde beş ayrı atölye kurduk. Gönüllü çalışanlarımızla birlikte çocuklarımız orada hava aracı yaptılar. Basit ev aletleriyle geri dönüşüme kazandırılmış maddelerle hava araçları yaptılar ve uçurdular. Biz bu kapsamda eğitim amaçlayan veren tek ve ilk kurum olduğumuzu düşünüyoruz. Parkımız yaz aylarında yedi gün sabah 08.00, akşam 20.00 saatleri arasında açık. Kış aylarında ise bunu biraz erkene çekiyoruz. Ve halkımıza tamamen ücretsiz. Şöyle bir proje de yapmak istedik. Parkın çekiciliğini arttıralım dedik. Üç boyutlu sokak resimlerini çizdirdik uçaklarımızın. Vecihi Hürkuş gibi önemli bir tayyareyi de burada anmak istedik. Çok acıklı bir hikayesi var tabi onun da. Üç boyutlu sokak resmini yaparak bir kez daha anmak istedik kendisini.

 

FİNANSMAN LAZIM

Özdemir: “Müzelerde gönüllülük esaslı çalışma çok önemli. Bunun en iyi örneklerini Avrupa'daki müzelerde görüyoruz. Bizim de bu yönde gerçekleştirmek istediğimiz birçok hayalimiz var. Zamanla bunları gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bunun için finansman lazım, iş gücü lazım, uzman lazım."

MİSAFİR SAYISI KATLANDI

Özdemir: “Şuan şehir dışından ve hatta yurt dışından gelen ziyaretçilerimiz var. Hafta sonu turları şeklinde alıyoruz. Şuan yıllık ziyaretçi sayımız 80 bin civarı ve bunun 12 bin civarı şehir dışından ve yurt dışından turlarla gelen misafirler. Daha önceki dönemlerde ise bu sayının 30 ile 40 bin civarı arasında olduğu tahmin ediliyor. Biz bu sayıyı da çalışmalarımızla daha da arttırmaya çalışıyoruz. Eskişehir açısından katkı sağlayacak bir noktaya getirmek istiyoruz.”

HİKÂYELEŞTİRME ÇALIŞMASI YAPMAK İSTİYORUZ

Özdemir: “Bizim bir diğer çalışmamız da Havacılık Parkında havacılık tutkunları. Havacılık öyle bir tutku ki bizim kendi uçaklarımız la ilgili yurt dışından bizden daha bilgili insanlardan mesajlar alıyoruz. Havacılık tarihi de bam başka bir uzmanlık alanı. Ve biz bu hikâyeleştirme çalışmasını yapmak istiyoruz. Gelen insanlar çünkü ilginç hikâyeler duymak istiyorlar. Bunu görmek için geliyorlar. Bu da çok sağlam bir geriye dönük araştırmalar yapmak gerektiriyor. Biz de tarih bölümünde ki bazı hocalarla bağlantı içerisindeyiz. Daha önce sözlü tarih çalışması yapıldı. Ama bunu çok daha bilimsel boyutlarda çok daha öteye götürüp hem o uçakların tarihçesini hem de havacılık tarihini Eskişehir bağlamında anlatmaya çalışacağız.”

YAZ OKULU ÇALIŞMASI

Özdemir: Anadolu Üniversitesi'nin çatısı altındaki çocuk üniversitesi biriminin programlarından biri olan ve bizim havacılık parkında yapılacak olan havacılık yaz okulu çalışmamız var. Bu yaz okulu projesine kayıtlarını yaptırıp bizim burada bahsettiğimiz etkinliklere dahil olabilirler. Daha sonra 2017-2018 güz döneminde de bu programları milli eğitimle iş birliği içinde daha sürdürülebilir programlar haline getirmek istiyoruz. Önceden rezervasyon alarak bu etkinliklere katılabilirler velilerimiz. Bu uygulamadan da ücret almadık ve almadan da sürdürmeyi düşünüyoruz sürdürebildiğimiz yere kadar. Çünkü bu işin eninde sonunda sürdürülebilir bir diğer kaynağı da finansman."

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV