banner39
22 Ekim 2017 Pazar

Eskişehir'e kısırlaştırma merkezi kurulmalı

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Eskişehir'e kısırlaştırma merkezi kurmak istediklerini söyledi. Merkez için Sivrihisar Belediyesi'ne bir proje sunduklarını söyleyen Akçasoy işlerin ağır yürüdüğünü ifade etti.

13 Şubat 2017 Pazartesi 11:36
Eskişehir'e kısırlaştırma merkezi kurulmalı

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Eskişehir'e kısırlaştırma merkezi kurmak istediklerini söyledi. Merkez için Sivrihisar Belediyesi'ne bir proje sunduklarını söyleyen Akçasoy işlerin ağır yürüdüğünü ifade etti. 

Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ece Bilgin mamamatiklerden bekledikleri verimi alamadıklarını söyledi. Bilgin, "Sokak hayvanları için koyulan mamaları evcil hayvanları için alan insanlar olmuş" dedi. 

 

Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Türkiye'ye ve insanlığa örnek olmaya devam ediyor. Gerçekleştirdikleri pati şenliği ile dikkatleri üzerine çelen grup, Türkiye'nin birçok ilinden şenlik hakkında güzel tepkiler aldı. Şenlik kapsamında 28 yavru köpeği sahiplendiren grup, ikincisini düzenleyeceği pati şenliği ile de adından sıkça söz ettirecek. Sokaktaki can dostlara sıcak el uzatan grubun en önemli sorunlarının başında ise çevre illerden bırakılan sokak hayvanları geliyor. "Bırakılan hayvanlar küpesiz olduğu için doğumlar gerçekleşiyor. Biz küpelileri takip edebiliyoruz. Ama sonu yok" diyorlar. Grubun istediği ise, Eskişehir'e bir kısırlaştırma merkezinin açılması. Bununla ilgili girişimlerini sürdüren Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma grubu, kendilerine gereken desteğin verilmesini istiyor. 

Eskişehir Kent Konseyi Nuray Akçasoy, Genel Sekreter Ahmet Kapanoğlu, Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ece Bilgin ve çalışma grubu üyeleri ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide tüm detayları konuştuk.

Nuray Akçasoy: Çok uzun zamandır bir aradayız. Bizden önce de varlardı. Bizimle birlikte daha çok arkadaşı yanlarına alarak bu yolda devam ediyorlar. Onların hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Herkes Eskişehir bir numara diyor o konuda da çok mutluyuz. Hayvan haklarını koruma konusunda Eskişehir bir numara. Uluslararası bir ünümüz de var diyebiliriz. Türkiye çapında hiç tanımadıkları insanlardan mama yardımı alıyorlar, destek için ne yapabiliriz diyorlar. Biz Eskişehir olarak şanslıyız, iyi bir memlekette yaşıyoruz, insanlarımız duyarlı. O duyarlılığı biz daha da arttırdığımızı düşünüyoruz. Zaten bizim insanımızın gönlünde o vardır ama bazen sekteye uğradığımız zamanlar oluyor. Ece Hanım’ı hem çok seviyoruz hem takdir ediyoruz.

Ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Ece Bilgin: Kentin belirli noktalarına kulübeler koyduk. Eskişehirspor taraftarıyla beraber ortaklaşa bir çalışmamız oldu, hem kedi evleri yapımı hem de besleme konusunda. Onun haricinde bireysel yaptığımız çok çalışma var. En aktif olan gruplardan biriyiz. Pati Şenliği düzenledik. İnşallah geleneksel olacak. Çok harika sonuçlar aldık. Pati Şenliği’nde bazı işletmeleri ödüllendirdik. Odunpazarı Belediyesi’nden yavru sokak köpekleri geldi bunları sahiplendirdik. 28 tane yavru köpek sahiplendirdik. Espark’ta bir sergimiz oldu. Orada  sokak hayvanlarının da korunduğuna dair bilgilendirme amaçlı broşürler dağıttık. Birebir çalışmalar yürüttük. Hayvanlara yaz veya kış herhangi bir iyilikte bulunan, onları gerekirse işletmesine alan, kötü davranmayan işletmelere teşekkür belgesiyle ziyaretlerde bulunduk. Bu ziyaretlerimiz karşılık buldu. Örnek teşkil etti. Ondan sonra şurada da şu var diye örnek gösterenler oldu. Tıp kliniğinin çatısında kedilere baktıklarını öğrendik. Hiç bilmediğimiz şeyleri öğrendik. Basın vesilesiyle. Basın bu arada bizim için çok önemli. Her sene yaz ve kış afiş çalışması yapıyoruz. İnsanlığınız buz tutmasın gibi...

 

Mamamatiklerden istediğiniz sonucu aldınız mı?

Ece Bilgin: Olmadı... Kontrol konusunda biraz sıkıntı yaşadık. Bir de iyi niyetli insanların da uğramadığı zamanlar olmuş. Oradaki mamaları kendi hayvanları için alan insanlar olmuş.

Nuray Akçasoy: Sahipli köpekler içinde oradan mama aldıklarını duyduk. Sahibi ona zaten bir mama almak durumunda. Sokak hayvanlarına kalmıyor. Sahipliler daha çok kullanıyor. Mamaları alıp paketleyip satanlar olmuş. Onların güvenli yerlerde olması lazım. Ama güvenli yerlerde de sokak hayvanları gelmiyor. Mama yerine yemek dökenler olmuş. Açıkçası çok sağlıklı işlemedi.

ESOGÜ’de rektörlüğünün almış olduğu karara nasıl bir tepki gösterdiniz?

Ece bilgin: Canlarımızı beslemeye devam ettik. Hatta rektörlüğün giriş kapısının içinde bir kedimiz var onu besliyoruz. Arkadaşlarımız adını Duman koydu. Üç tane köpeğimiz de kapının önünde yatıyor. Besliyoruz. Bunun dışında dışarıdan gelen hayvanlara da tepki gösterilmiyor. Çok güzel bir şekilde besleniyor hayvanlarımız. Muhtemelen bir kişi şikâyet ediyor. Bu durum hep böyle olur. Bir kişi korkuyor. Korkabilir bunu doğal karşılıyoruz. Sevmeyebilir bunu da anlayışla karşılayabiliriz ama dilekçeyle gidip bir yere başvuruyor. Olayı büyütmeden bekleyip bir görelim dedik. Biraz doğal akışına bıraktık. Arkadaşlarımız orada çok naif, çok sakin şekilde beslemeye devam ettiler. Çünkü tepki gösterince bir karşı tepki oluşuyor. Karşı taraf oluştuğu zaman bu sefer karar vericiler zor durumda kalıyor. Arada kalınca yasa bunu emrediyor deyip çıkıyor işin içinden. Yasaya sığınıyor. Biz bunun olmasını istemiyoruz.  İş tatlıya bağlandı. Köpek kovucular işlev görmüyor artık. Aslında orada en güzel tepkiyi biz gösterdik. Beslemeye devam ettik.

Eskişehir’de sokak hayvanları için en büyük sorun nedir? 

Nuray Akçasoy: Eskişehir’deki en büyük sorunumuz şehir dışından, Kütahya, Bilecik gibi illerden buraya sokak hayvanlarının bırakılması. Çünkü onların kısırlaştırma merkezi yok. Buraya bırakılan hayvanlar küpesiz olduğu için doğumlar gerçekleşiyor.  Biz küpelileri takip edebiliyoruz. Ama sonu yok. Çünkü Kütahya’dan gelen hayvan kısırlaştırılmış gibi görünüyor ama hamile. Çünkü Kütahya Belediyesi bunu sahtekârlıkla yapıyor. Yapıyormuş gibi yapıyor. Bunu da tespit ettik. Ama sonunu alamayız. Bu ciddi bir politika olarak ele alınmalı.

Han’da bir merkez kurulmuştu. Şu an ne aşamada?

Nuray Akçasoy: Odunpazarı Belediyesi'nin Han'da hayata soktuğu güzel bir çalışma var. Odunpazarı Belediyesi ilçelerdeki hayvanları kısırlaştırıp tekrar o bölgeye bırakacak. Han, Seyitgazi ve Mahmudiye. Bunlarla anlaştı. Hiçbir şey talep etmeksizin gidiyor, oradaki hayvanları alıp kısırlaştırıyor yine o bölgeye bırakıyor. Ancak bazı ilçelerle sıkıntı yaşıyoruz. Çifteler, Alpu, Beylikova...  Onlar bu protokolü imzalamadılar. Ne düşündülerse bilemem. Diğerleri güzel gidiyor. Kış şartları biraz ağır olunca aksamalar, yavaşlamalar oluyor. Ama bu anlamda Odunpazarı Belediyesi’ni tebrik ediyoruz. Kimsenin cesaret edemediği şeyleri yaptı. Ciddi şekilde elini taşın altına koydu. Çok önemli bir şey. Destek olmamız lazım, köstek değil.Kısırlaştırma Merkezi projesi ne aşamada?

Nuray Akçasoy: Sivrihisar Belediyesi’ne arkadaşlarımız bir proje sundular. Proje bizim açımızdan çok önemli bir örnek teşkil edecekti. Yasa gereği 50 binin altında olan ilçelerde özellikle hayvan kısırlaştırma merkezlerinin açılması gereklidir. Hayvan bakım merkezi istemiyoruz biz. Bunun sonu yok çünkü. Doğru olan bu hayvanların azaltılma çalışmaları. Yurt dışında, sağlıklı ülkelerde de bu yapılıyor. Alıp hayvanları kısırlaştırmadan belirli merkezlerde barındırmamızın hiçbir anlamı yok. Hayvan bir etapta dokuz tane yavru veriliyorsa bunun sonunu alamayız. Ama biz bölgeler seçersek, Mahmudiye, Sivrihisar, Han vs. bu bölgede beş senede hayvan popülâsyonunu biz normale indiririz. Burada hangi hayvanların var olduğuna dair bir tablo çıkarmamız gerekiyor. Bu aslında devlet eliyle bir politika olarak ele alınması gerekiyor. Bunu almazsanız Odunpazarı Belediyesi de Tepebaşı Belediyesi de yetişemez buna. Biz bunun bir devlet politikası olmasını istiyoruz. Bu yüzden arkadaşlarımız bir proje gerçekleştirdiler. Dediler ki belirli bölgelerde  kısırlaştırma merkezleri kurarsak biz buradaki hayvan popülâsyonunu hem öğrenmiş oluruz hem de kısırlaştırma yapabiliriz. Haftada üç gün doktorlarımız gider orada çalışmalarını yapar. Üç gün yatırabilirsek hayvanı besleyip sıcak bir yer sağlarsak dördüncü gün o hayvan kısırlaştırmadan sonra sokağa çıkabilir. Bunun için Sivrihisar belediyesine bir proje sunduk biz. Belediyelerin bu işler için kredi alma hakkı da var. Sivrihisar Belediyesi ilk etapta sıcak baktı. Projeyi arkadaşlarımız çizdi. Savunuculuğunu arkadaşımız yaptı. Sivrihisar’a defalarca gittik. Yerini bulduk. Kaymaz’da bir yer. Eski, terk edilmiş bir ilköğretim binası. Okulun biraz tadilatı gerekiyor. Bunu yaparsak bu hayvanları kurtarmış. Hayvanların kamyonetlere doldurulup dağlara bayırlara bırakmalarını engelleriz.

 

TAKİP EDİLEMİYOR

Proje için arkadaşlarımız çok güzel çalıştılar. Sivrihisar Belediyemiz de bunu kabul etti. Ama süreç çok ağır işliyor. Yani yürüsün mü, yürümesin mi, seçime de bir sene mi kaldı, iki sene mi kaldı, (mehter takımı gibi… ) bize yarar mı? Hatta biz dedik ki  bunun açılışını farklı siyasi parti ile yapabilirsiniz. Bizim için sorun yok. Biz gelmeyelim. Merkezin içinin yapılmasına biz hazırız. Her türlü ameliyat malzemesini de bulacağız. Siz isterseniz balonlu törenle açın, kimi getirmek istiyorsanız onu getirin. Yeter ki böyle bir merkez olsun dedik. Bu şartlarda çok memnun oldular. Kabul de ettiler ama işler çok ağır yürüyor.DUYARSIZLAR

Bu insanlar bu kadar duyarlıyken bu hükümet politikaları, valilik bir şey yapmıyor. Çünkü valilikte böyle bir komisyon var. Ne işe yaradığını kimse bilmiyor. Açıkçası benim görüşüm. Oraya da biraz el atmak lazım.

Valilikteki komisyondan bahsettiniz. Bir çalışma yapılmıyor mu?

Nuray Akçasoy: Üç ayda bir toplantı yapıp karar alıyorlar ama alınan kararlar hayata hiçbir zaman hayata geçmiyor. Hatta olumlu kararlar hayata geçmesi gerekirken hayvanlar açısından bir iki olumsuz şey hayata geçti. Yasanın emrettiği hiçbir karar uygulanmadı. Kurum temsilcileriyle çok ciddi kararlar alabilir. 10 tane karar almaya  da gerek yok. 2 tane karar alın deyin ki; ‘2019 yılına kadar şehrin doğusuna ve batısına kısırlaştırma merkezi kuracağız.’ İnanın çok da para değil, konteynırda bile yapılır. Olabilir şeyler bunlar. Çıkan bütçelerin yanında hiç. Eskişehir’in hem doğasına çok fayda bir şey getirecek hem çevre illere örnek olacak. 


Ne kadar sokak hayvanı sahiplendirdiniz?

Ece Bilgin: Pati şenliğinde 28 sokak hayvanı sahiplendirdik. Bir günde bu kadar sahiplendirme olması bizi mutlu etti. Onun dışında bireysel sahiplenmeler oldu.

Ahmet Kapanoğlu: Pati şenliğine dikkat çekmek istiyorum. Bizim için çok özel. İlkti, acemisiydik ama gelişerek devam edecek. Bir tane sahiplendirebilir miyiz endişesi vardı. Ama yetmedi. Tüm yavru köpekleri sahiplendirdik. Açıkçası bu kadarını beklemiyorduk. Pati şenliği için diğer illerden çok güzel tepkiler aldık. Ankara’dan, İstanbul’dan, Çorum’dan gelmek isteyenler oldu. İnşallah diğer illere de örnek olursunuz diyenler oldu. Sosyal medyada 56 bin paylaşım yapıldı. İnanamadık bu rakama.

Şu ana kadar kaç  kulübe yaptınız?

Nuray Akçasoy: İlk kulübeler çok önemliydi. 2014’ün sonuna doğru ilk kulübelerimizi artık malzemelerden yaptık. İlk önce 5 tane yaptık. Bizim en büyük sorunumuz köpek kulübelerini çalıyorlar. Atık malzemeden yaptığımız kulübeleri bile çaldılar. Her sene belediyeden istiyoruz, sağ olsunlar isteğimizi geri çevirmiyorlar. Gençlik grubumuz bir çalışma yaptı. Bir 5 tane de onlar yaptı. İstekler gelmeye başlayınca biz belediyelere baskı yaptık. Onlar vaktimiz yok dediler ama yine de yaptılar. İyi de oldu. Kış çok ağır geçti. Bu ihtiyacın ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Başlangıçla birlikte farkındalık yaratıldı. Bu sene 21 kulübe yaptık. Bunların 6'sını belediye yaptı. Üniversitedeki öğrencilerde orman tarafına kulübeler yaptı. Özellikle o olaydan sonra yaptılar.  Bu kışın sonuna kadar 5-6 tane yapmak istiyoruz. 

 

 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Hülya Ulukoca 9 ay önce yorumlandı

   Çok önemli çok gerekli çok güzel bir proje hepsine aynen katılıyoruz bu tür çalışmaların devlet politikası haline gelmesini istiyoruz. O canlar açlık sefalet çekmesinler artık.

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 22 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV