banner39
26 Eylül 2017 Salı

Maç Sonucu: Gazişehir Gaziantep FK - Eskişehirspor: 2-2

“Başarımızın sırrı: zor işleri rutine çevirmek”

Geçtiğimiz haftalarda ES TV Genel Yayın Yönetmeni Soner Yüksel, Eskişehirliler ileçok önemli bir başarı haberini paylaşmıştı.

01 Mart 2017 Çarşamba 10:53
“Başarımızın sırrı: zor işleri rutine çevirmek”

Röportaj: Deniz Çağlar Fırat

Geçtiğimiz haftalarda ES TV Genel Yayın Yönetmeni Soner Yüksel, Eskişehirliler ileçok önemli bir başarı haberini paylaşmıştı. Yüksel, birçok ilke imza atan ve yayıncılık başarısı ile adından her daim söz ettiren ES TV’nin 1000’den fazla uydu kanalını canlı olarak izleten platform canlitv.com verilerine göre Türkiye genelinde 51’inci sıraya ulaştığını hem izleyicileriyle hem de okurlarıyla paylaştı.

www.canlitv.com sitesi verilerine göre uydu üzerinden ulusal yayın yapan 1000’den fazla  TV kanalı içinde 2016 yılı boyunca ay ay verilen istatistiklerde ES TV, 51 ile 65’nci sıralar arasında istikrarlı bir yer bulurken, rakipleri 150 ile 290’ıncı sıralar arasında kendine yer bulabilmişti. Bu başarı üzerine Yüksel’i arayarak bu başarının hangi anlama geldiğini konuşmak istediğimi söyledim.

Bugüne kadar başarı hikayelerinin peşinde koşan bir gazeteci olarak ulusal yayın yapan, büyük yatırımlarla, dev bütçelerle medya dünyasında zirveye oynayan onlarca televizyon arasında 51’inci sıraya kadar yükselen ES TV’nin başarı hikayesini başarılı haberci ve televizyoncunun ağzından dinlemek istedim. Kendisi kahve eşliğinde konuşalım deyince ortaya yine “Kahve Tadında” bir söyleşi çıktı.

İtiraf edeyim ki bir gazetecinin bir gazeteci ile üstelik de dostu, arkadaşı, kader birliği yaptığı biri ile söyleşi yapması çok zordur. Onca haberde yan yana kah farklı kurumlarda kah aynı çatı altında ama ille de Eskişehir aşkıyla beraber yürüdüğüm Soner Yüksel ile sohbetim bol kahkaha ile geçti. Sohbetimizin hemen ardından ise maalesef kendisi sağlık problemi nedeniyle tedavi altına alındı. İzleyicilerinden ve okuyucularından bir süredir uzak.

ES TV’yi bu denli büyük bir başarıya ulaştıran ekibin başında bulunan sevgili Soner Yüksel, çok sevdiği televizyonundan ve Eskişehir gündeminden uzak, sağlık sorunları ile ilgilenirken bile “Nasılsın?” diye sorduğumuzda gündem hakkında bilgi almaktan vazgeçmeyerek başarının ardında yatan sırrı da bir kez daha bana hissettirdi; yaptığı işi iş olarak değil bir yaşam biçimi olarak görüyordu. Biliyorum ki bu söyleşimizi de hasta yattığı yatağından hafif doğrularak eline kahvesini alarak  (her sabah Cihan ile birlikte yaptığı gibi) okuyacaktır. Bu sağlık sorununu da aşacaktır. Siz de kahvenizi yudumlayarak ES TV’nin bu başarı hikayesini okuyun isterim.

ES TV BİNDEN FAZLA KANAL ARASINDA 51’İNCİ

ES TV’nin bu büyük başarısı çok ses getirdi. Soner, bunu senin ağzından dinlemek istiyorum. Bu başarıyı tahmin edebiliyor muydunuz?

Biz bunu zaten hissediyorduk. Özellikle ben interaktif bir programın içinde olduğum için bu geri dönüşleri daha net gözlemleyebiliyorum. Niye? Sabah çünkü Türkiye haberleri ile başlıyoruz, yani yaygın medya ile başlıyoruz. Türkiye’ye de dair yorumlar yapıyoruz. Olumlu ya da olumsuz geri dönüşleri istiyorum. İstanbul’dan, Silifke’den, Mersin’den, Belçika’dan, Hatay’dan, Adıyaman’dan, Samsun’dan… Eskişehir’den zaman zaman daha çok başka şehirlerden cevaplar geliyor. Şimdi bu ölçümleri günlük yapan ya da ulusal televizyonlarda olduğu gibi buna göre reklam skalası içinde ücretlendiren sistem bizde yok. Ama şu var; internette canlı yayın platformu var. 11 yıldır hizmet veren, kurumsal anlamda ciddi bir platform; canlıtv.com. Bu siteye girdiğinizde uyduda yayın yapan 1000’den fazla televizyonu canlı canlı izleyebiliyorsunuz.  Burada bir ölçümleme var; ay ay bu televizyonların canlı platform üzerinden ne kadar izlendiklerinin ortalamalarını veriyorlar.


51’inci sıra çok büyük bir başarı. Burada 1000’den fazla kanal var diyorsun...

Ben bunu uzun süredir takip ediyorum aslında. Ama 2017’yle birlikte artık bunu, nişanemizi paylaşalım istedim. Burada açıklanan rakamlar bize şunu gösteriyor; biz 2016’nın tamamında tüm ayların ortalaması alındığında 51. Sıra ile 69. Sıra arasındayız 1000’den fazla televizyon içinde. Bizim bölgemizde faaliyet gösteren, zaten uyduda faaliyet gösteren 3-4 televizyon var, şehrimizde 1 tane var. Diğer şehirlerde Afyon, Bilecik’i içine katıyorum, onlara baktığımızda onlar ortalamanın çok gerisinde. Biz 4-6 kat fark atmışız, rakiplerimize. Bu da gösteriyor ki bölgede yerel televizyon anlamında en çok izlenen televizyonlardan biriyiz. Geride bıraktığımız televizyonlara bakıyorum, mesela tematik televizyonlar var o İstanbul ligindeki bazı takımların, hatta bazıları 3 büyükler derler ya onların ikisine ait televizyon daha az izleniyor bizim televizyonumuzdan, bu veriler göz önüne alındığında. Türkiye’de tematik, av hayatı ile ilgili televizyon kanalı var, isim vermeyelim, ondan daha çok izleniyoruz. Yerel bir televizyon olduğumuzu düşünürsek, gönül ister ki ilk 10’da ilk 5’te olalım ama…

İSLAMIN 6. ŞARTI HADDİNİ BİLMEKTİR DERLER

İnşallah o da olur.

Bunlar şimdi İslam’ın 6. Şartı haddini bilmektir derler, biz haddimizi bilelim. Biz yerel televizyonuz. Bizim bütçelerimiz, imkânlarımız, ekiplerimiz, reklam gücümüz, yapabileceklerimiz belli. Biz eldeki malzemeyi o kadar iyi kullanmışız ki bizim ölçeğimizde bizim hacmimizde iş yapabilecek kanalların hepsini 4’e katlamışız en az. Yani bu aidiyet duygusunun, sürekli izleyici kitlesinin oturmasından da kaynaklı.

ES TV’nin son yıllarda ulaştığı büyük bir ivme de var, Eskişehir genelinde. Bu noktalara ulaşmak için ciddi bir emek de var, mutlaka.

ES TV’de iki ayrı dönem var. Özgür Demirdaş aldıktan 2010’dan sonraki dönem var bi de o zamana kadar ki dönem var. Ben iki dönemde de bulundum. 2003’te ilk radyoculuk hayatı ile televizyona dâhil olmuştum. Yani radyoculuğum devam ederken televizyonculuk da olsun işin içinde demiştim. Yaklaşık 3 sene yine bu televizyonun ES TV’nin haber spikeriydim. Daha sonra tekrar baktım, şartlar, o günkü konjonktür radyolar daha önemli demişti bana, radyoya geri dönmüştüm. 2010 yılında tekrar Özgür Demirdaş’ın devri ile birlikte döndüm. Döndükten 5-6 ay sonra Genel Yayın Müdürlüğü görevi verildi. Onu da elimizden geldiğince yürütmeye çalışıyoruz 7-8 senedir. Ama çok ciddi bir yatırım yapıldı. Ekipman olarak, stüdyolar olarak, her şeyden önce 3G’dir, uyduya çıkma çabaları, dijital platformların içinde yer almamız… Birden o 15 kişilik kadro oldu 60 kişilik kadro. Daha önce teknik teçhizat konusunda sıkıntı yaşarken biz ulusal televizyonların kullandığı kameraları, her birine düşecek şekilde, ciddi anlamda yatırım yaparak edindik.  Çok iyi isimleri bu işi hakkıyla yapabilecek isimleri kadromuza kattık. Kurgumuzu en iyi şekilde yapacak isimleri, kamerasını en iyi şekilde yapacak isimleri, ana kumandayı en iyi yürütecek isimleri, muhabirliği en iyi yapacak isimleri bir araya getirdik.

ZOR İŞLER RUTİNİN PARÇASI OLDU

ES TV dediğimiz zaman ciddi bir medya grubu da akla geliyor. Yanılıyor muyum? Futboldan basketbola canlı yayınlar, sanattan siyasete, sağlıktan magazine bir televizyon akışı söz konusu.

O yıllarda bir gazete desteğimiz vardı. O zaman bir tek Anadolu Gazetesi vardı. Daha sonra Yenigün ve Sonhaber de bu aileye dâhil oldu. Bir anda bir medya, büyük bir medya kurumu olduk. Hepsinin gücünü, hepsinin sinerjisini de birleştirdik. Gazeteci dostlarımız televizyonda program yaparlar, sporla ilgili hakikaten Eskişehir’in kanaat önderi isimler bu ekranda buluşurlar. Zor denilen işler artık rutinin bir parçası. Bir basketbol maçını, şöyle düşünün biz TFF basketbol liginde sadece kendi evimizdeki maçları canlı yayınlıyorduk, şimdi deplasmanda da yayınlıyoruz, rakip takımlar izin verdikçe. Rutin bir parçası haline getirdik. Biz başladıktan sonra 6 kanal daha yayınladı. Bizden 1 yıl sonra. Baktılar, basketbol kitlesi var ciddi. Ee yapılabiliyormuş bu işler, onu yapmaya başladılar. Bitmedi, Eskişehirspor’un Deplasman Öyküleri içinde de bizzat bulundum. Binlerce km, neredeyse 60 bin km deplasman yollarını arşivleyerek izleyenlerle buluşturduk. Şehirde herhangi bir etkinlik olduğunda canlı canlı ekranlarda onu gösterebiliyoruz. Ne bileyim Allah göstermesin bir felaket olduğunda, bir yangın olduğunda, depremdir, herhangi bir herkesi çok yakından ilgilendiren güvenlik tehdidi olduğunda kalabalık bir ekiple en doğru bilgiyi vermeye çalışıyoruz. Onun dışında biz de çok kalabalık bir program çeşitliliği var. O düşünce, şu düşünce... öyle genel bir izleyici kitlesine sahibiz ki siyaseten de her görüş kendine bu ekranda yer buluyor. İnanç olarak da bu böyle.


TÜM ÇALIŞANLAR SAHİPLENDİ

Kapıların herkesin açık olduğu bir televizyon...

Aynen öyle. O yüzden her kesim sahiplendi, işin ucundan tuttu. Ama şunu inkar edemeyeceğim; ekrana çıkan kadar ekrana çıkmayanların da çok büyük bir fedakarlığı var. Hangi işi talep etsek ‘ya o iş zor demediler’ nereye göndersek ‘ Ya oraya gitmeyeyim’ demediler. 3-4 gün orada ne yapacağım demediler. Kime ne iş versek yerine getirdi. Ekip ruhu içinde o işin peşinde koştu. Neticede böyle bir işin çıkması sürpriz olmadı bizler için ama bir gurur vesilesi oldu.


KOMPLEKSLERİ OLMAYAN TELEVİZYONUZ

Eskişehir basını için de önemli bir gelişme. Kurum için olduğu kadar da Eskişehir medyası için seviye atlama. Eskişehir basının da kalitesini ortaya koyuyor. Ben de senin nezdinde ES TV ailesini kutluyorum.

Teşekkür ederim, hepimizin başarısı. Bu Eskişehir’in tamamına da mal olur. Bu ekran her görüşe açık derken biz aslında medyanın tüm unsurlarına da açık. Ben burada sabahları gazete okurken hiç bir gazete ayırt etmeksizin, hiçbir isim ayırt etmeksizin  paylaşımlarda bulunuyorum. Kompleksleri olmayan bir televizyonuz bu anlamda.


HEDEF İLK 30’A GİRMEK

Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu anlamda şununla aramız iyi, şununla iyi değiliz, yok. Doğruysa doğruyu alkışlıyoruz, yanlışsa yanlışı yeriyoruz. Belki genel politikamızı bilmeyenler, ilk zamanlarda bir programa bakıp bunlar şucu, diğer programa bakıp bunlar bucu diyebilir. Sonradan baktılar ki eğim yok. Biz herkese eşit uzaklıkta değil, herkese eşit yakınlıktayız. Karşıt fikirler, iki ayrı fikir her zaman bu televizyonda kendine fırsat bulabiliyor. Mutluyuz, gururluyuz, onurluyuz. Hedefimiz 30 ile 50 arasına en geç hazirana kadar girmek istiyoruz.

Bu şüphesiz Eskişehir basının çıtasını da yükseltecektir.

Eskişehir basının vitrinde olması hepimiz için çok önemli. Bu yönde Eskişehir basınını desteklemek boynumuzun borcu. Bu şehir adına katkıdır, şehrin de katkılarını bekliyoruz, düşünce ve önerilerine açığız.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • ESKİŞEHİR YENİGÜN GAZETESİ - 24 Eylül 2017 Manşeti
  ARŞİV