banner39
24 Ekim 2017 Salı

Boşanmak isteyen eşini bıçakla yaraladı

Akyazı: Alınan karar siyasidir

Kristal-İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı grev erteleme kararına tepkili. Akyazı, "Bakanlar Kurulunun almış olduğu karar tamamen siyasidir. Çünkü cam fabrikalarında milli güvenliği tehdit edecek hiçbir şey yok" dedi.

03 Haziran 2017 Cumartesi 12:12
Akyazı: Alınan karar siyasidir

Röpartaj: Gökhan Koçal
Kristal-İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı grev erteleme kararına tepkili. Akyazı, "Bakanlar Kurulunun almış olduğu karar tamamen siyasidir. Çünkü cam fabrikalarında milli güvenliği tehdit edecek hiçbir şey yok" dedi.

Akyazı: "Kristal-İş Sendikası grevi seven bir sendika olarak algılanmamalı. Biz işçilerimizin hakkını kollamak, korumak ve tabandan gelen taleplerini yerine getirmek için grevdeyiz"

Akyazı: "Şuanda biz işletme içerisinde anayasadan doğan hakkımızı kullanıyoruz. Hükümet yasaları çiğniyor. Çünkü Anayasa Mahkemesi'nin almış olduğu karara uymuyor. Tanımamazlık  yapıyor."

Bakanlar Kurulu tarafından grevi yasaklanan cam işçisi pes etmiyor. Toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamaması üzerine 24 Mayıs'ta greve çıkmaya hazırlanan, ancak grev kararı ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle ertelenen cam işçileri 10 gündür fabrika içerisinde direnişlerini sürdürüyor. Kristal-İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı neden greve gittiklerini?, Bakanlar Kurulunun almış olduğu kararı ve 10 günde yaşananları ve bundan sonra nasıl bir yol izleneceğini Yenigün'e anlattı.


Greve gitmenizdeki etken neydi?

İşverenle 10 oturum yaptık. toplu iş sözleşmesinde bizim için olmazsa olmaz idare maddemiz var.  Bunlar: İşçinin onayı olmadan bölüm değişikliği, İkramiye, asıl işlerde taşeron çalıştırılamaz ve fazla çalışma mesaisi. Bunlar toplu iş sözleşmemizin ana temel maddeleri.  İşveren bunlarla ilgili yasayı uygulayalım diyor (4857 sayılı İş Kanunu).  Biz  de diyoruz ki  bunlar bizim olmazsa olmazlarımızdır. İsteklerimiz yerine gelmeden toplu iş sözleşmesi olmaz. Ücret olarak ise bizim talebimiz Türkiye'deki son dönemlerde imzalanan ücretler. Çünkü enflasyon yüksek, asgari ücret yüzde 30 seviyelerinde arttı. Bizim işçilerimiz maaşları neredeyse asgari ücret seviyelerine geldi.


CAM İŞÇİSİ SIRADAN İŞÇİ DEĞİL

Cam işçisi normal sıradan bir işçi değil. Cam işçisi yazın 60 derecede, tozun ortasında, sürekli bir fiil ayakta çalışmakta. Yaptığı işi son derece ağır. Cam berrak ama işçiliği bir o kadar zor ve çetin. Onun için bizim işverenden talep ettiğimiz rakamlar Türkiye standartlarında imzalanan sözleşmeler.


ÖNCELİK İDARE MADDELERİ

Biz işveren ile masaya oturduğumuzda saat ücreti olarak 2,75  dedik. Ücret maddesi, idari maddeler geçmediği için iki oturum oldu. Ücret maddesinde işverenin bize en son verdiği teklif 1,12 bizim de taslaktaki rakam 2,60. Bununda yüzdelik dilimdeki karşılığı enflasyon +1 puan (Enflasyon yüzde 8,51).  Buradan şu anlam çıkmasın burada pazarlık edilemez. Ama işveren öncelikle bizim idare maddelerimizi onaylaması gerekmekte.


OTO CAM FABRİKASINI DIŞARIDA TUTMAK İSTİYOR

Biz Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi yapıyoruz.  Türkiye genelinde 11 tane cam fabrikası var. 2 tanesi grubun dışında. İkisi de Eskişehir'de yapıldı. Yeni açıldığı için işverenle biz geçiş sürecindeyiz. 6 yıllık bir protokol yaptık. Dönemsel geçişli sözleşmeler yaptık.   Fabrikalar 6 yıl sonra grup iş toplu sözleşmesine entegre oluyor.  Bir de oto cam fabrikası var. Oto cam fabrikası bizim için çok çok önemli. İşveren oto cam fabrikasını grup toplu iş sözleşmesinin dışına çıkarıyor. Niye, toplu iş sözleşmesinde bu fabrika bizim en güçlü fabrikamız. Bunu dışarı çıkarıp bizim pazarlık masasındaki kolumuzu, kanadımızı kırmak istiyor. Bizde diyoruz ki oto cam fabrikası asla grup toplu iş sözleşmesi dışına çıkamaz. Eğer çıkarırsanız bizde gerekeni yaparız diyerek masadan ayrıldık.  Masadan ayrılırken görüşelim denildi ama 15 gün oldu bizimle görüşen kimse olmadı. Doğal olarak bizim grev sürecimiz geldiği için grev uygulama kararı almak zorunda kaldık.  24 Mayıs'ta greve çıkacaktınız. Bakanlar Kurulu'nun almış olduğu kararla grev ertelendi. Bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz. Siyasi bir karar olarak mı görüyorsunuz?

Bu bizim ilk ertelenen grevimiz değil. AKP hükümeti döneminde 2003-2004-2014 ve en son 2017 yılında almış olduğumuz grev kararı ertelendi. Şöyle bir algı oluşmasın; İşte Kristal-İş Sendikası grevi seven bir sendika. Biz işçilerimizin hakkını kollamak, korumak ve tabandan gelen taleplerini yerine getirmek için grevdeyiz. Biz üyelerimizin haklarını yok sayamayız. Eğer biz üyelerimizin haklarını yok sayarsak biz koltuk sendikacılığı yapmış oluruz. Biz de bunu sevmiyoruz.  

SİYASİ BİR KARARDIR
Alınan karar siyasi mi? diye soruyorsunuz. Evet siyasi bir karardır. Çünkü cam fabrikalarında milli güvenliği tehdit edecek hiçbir şey yok. Hükümet tamamen grup sözleşmelerindeki grevlerin önüne geçmek için grevleri yasaklatarak, insanları artık bu ülkede grev olmuyor moduna getirerek siyasi bir uyutma çabası içindeler.


BAKAN AVCI'YI DAVET ETTİ

Ben her fırsatta söylüyorum. İlimizin bakanı Sayın Nabi Avcı, bir gün fabrikamıza gelsin. Biz kendisini fabrikamızda ağırlayalım. Eğer bizim istediğimiz ücretler o fabrikanın çalışmalarına göre çoksa biz de sayın bakanın söylemi üzerine hareket ederiz.
Grev kararınız ertelendikten sonra STK'lardan, siyasi partilerden ziyaret için gelen bir çok isim oldu. AK Parti'den arayan ya da sizi ziyaret eden oldu mu?

Hiçbir geri dönüş olmadı. Herkesin siyasi düşüncesine saygı duyuyorum.  Sonuçta kimsenin siyasi düşüncelerine ipotek koyma gibi bir düşüncemiz yok.  AK Parti'den hiçbir dönüş olmadı.  Hatta fabrikadaki AK Partili arkadaşlarımıza, partiye üye olan arkadaşlarımıza gidin kendinizi anlatın diye talebimde var. Hatta onlara il başkanı, milletvekilleri bizi çağırsınlar gidip derdimizi anlatalım, dedim. Ama bir talep gelmedi. CHP Eskişehir Milletvekilleri Gaye Hanım bizi ziyaret etti. Utku Bey meclis kürsüsünde sorunlarımızı anlatarak bizi onore etti. Odunpazarı Belediye Başkanımızın ve Tepebaşı Belediye Başkanımız sürekli destekleri var. Saadet Partisi bir açıklama yaptı. Onlara da teşekkür ediyorum. Türk-İş'e bağlı diğer sendikaların başkanları sürekli ziyaretlerimize geliyor.  STK ve diğer partilerden de ziyaret var.
Fabrika içerisinde nasıl bir eylem içerisindesiniz?

Şuanda biz işletme içerisinde anayasadan doğan hakkımızı kullanıyoruz. Hükümet yasaları çiğniyor. Çünkü Anayasa Mahkemesinin almış olduğu karara uymuyor. Tanımamazlık  yapıyor. 15 yıldır ileri demokrasi diyorlar ama bu kendilerine göre, patrona göre ileri demokrasi. İşçiye gelince geri demokrasi.  Her gün fabrika içerisinde eğitimler yapıyoruz. İlk başlarda işçimize birer saat iş güvenliği eğitimleri verdik. Bunu daha sonra bir buçuk saate çıkardık. Eğitimler bittikten sonra tekrar tezgahlarımıza dönüyoruz.  Biz eğitimlerin süresinin uzamamasından yanayız ama tabi taleplerimiz yerine gelmezse eğitim süresinin uzamasına bizi zorluyorlar.
İşçilerin günü nasıl geçiyor?

Şimdi eğitimlerimiz çok eğlenceli oluyor. Bir vardiya çalışırken diğer vardiya eğitim amaçlı fabrikada duruyor. Arkadaşlarımız dinlenme yerleri yaptılar, dinlenme çadırları yaptılar. Orada yatıp kalkıyorlar. İki vardiya olduğu için yemek konusunda paylaşım yapıyoruz. Ramazan ayı geldiği için yemek konusunda biraz sıkıntımız var ama bunu kendi içimizde çözüyoruz.  Ufak bir yorgunluk olsa da direnişimiz ilk gün olduğu gibi aynı heyecanla devam ediyor.  Sürekli olarak fabrikada işçi bulunuyor. 8 saatlik vardiyası olan işçimiz 8 saatlik dinlenmenin ardından tekrar geliyor. 16 saat bir fiil işçi fabrikada bulunuyor.


Genel başkan fabrikayı ziyaret etti. Neler konuşuldu? İşçilere söylemleri ne oldu?

Genel başkanımız ilk bölgesel ziyaretini Eskişehir'e yaptı.  Buradan Gebze'ye, oradan Mersin'e ve Trakya Bölgesine bir ziyaret yapacak. İlk olarak bölgemize geldiği için kendilerine teşekkür ediyorum. Tabi ki genel başkanımız üyelerimize sözleşmenin masada bitmesinden yana bir tavrımız olduğunu, işverenin hükümet desteğini arkasına alarak bu sözleşmeyi uzatıp yüksek hakeme götürme düşüncesinde yanıldığını, bizimle barışmadığı sürece bu sözleşmenin bitmeyeceğini söyledi. Masada el sıkarak, barış yaparak bitmesi gerektiğini söyledi. Ama işveren illa Kristal-İş Sendikasını karşısına alıp ben bunu Bakanlar Kurulunda, yüksek hakeme de bitireceğim düşüncesi varsa burada yanılıyor ve ne gerekirse yapılacaktır.


BİZİ İZLEMEYE DEVAM ETSİNLER

Neler yapacaksınız?
Eskişehir kamuoyu bizi izlemeye devam etsin. Kristal-İş Sendikasının mazisi çok doludur. Türkiye'de çok gelenekler yaratmıştır. İşçi sınıfına önderlikler yapmıştır. İşçi sınıfının üzerine karabasan gibi düşülen ortamda bütün haklarının tırpalandığı, uyutulduğu, asgari ücretin bile çok görüldüğü bir ülkede tabi ki Kristal-iş Sendikası önderlik yapması gerekiyorsa onu da yapmalıdır


EVLATLARINA SAHİP ÇIKSINLAR

Cam işçisi çok yüksek ücret alıyor diye kamuoyunda bir algı yaratılıyor. Cam işçisi çok yüksek ücretler almıyor. Cam işçisinin aldığı ücretler asgari ücretin bir tık yukarısında. Cam işçisi aldığı parayı Eskişehir'de harcamakta. Cam işçisi daha fazla ücret alsa Eskişehir ekonomisi daha çok canlanacak. u para patronda kaldı mı bunu yurtdışında harcıyor. Eskişehir'deki esnafa hiçbir katkısı yok.  Bu çocuklar tamamen ekmekleri için, gelecekleri için, çocukları için mücadele ediyor. Onun için Eskişehir halkı cam işçisine sahip çıkmalı.

Anahtar Kelimeler: KRİSTAL İŞERDAL AKYAZI

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 23 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV