banner39
21 Ekim 2017 Cumartesi

Patlamaya hazır bomba: patolojik narsisistler

09 Ağustos 2017, 09:25
Patlamaya hazır bomba: patolojik narsisistler
Uzm. Dr. Hülya Turgut
Bazı insanlar vardır ki ne amaç uğruna yaşadıklarını anlamak çok zordur. Yaşamlarına nasıl yön verdikleri, arkadaşlık kurma şekilleri hatta özür dileme şekillerini bile anlamak güçtür. Gerçi egosunu her şeyin üstünde tutanların özür dilemeleri çok ender görülür. Egosunu her şeyden ve herkesten üstün görenler; kendilerince her zaman ve her yerde haklı oldukları için özür dilemeye de ihtiyaç duymazlar. Ancak işin içine çok büyük bir çıkar konusu girerse ancak o zaman göstermelik olarak özür dileyebilirler. 

Kendilerini her zaman haklı gören ve tek doğrunun kendi doğruları olduğuna inanan kişiler dünyanın en mutsuz insanlarıdır aslında. Kendilik algısı ve dış dünya algısı bozuk olan kişilerin gerçek mutluluğu da yaşamaları imkansızdır. 
Tüm hayatları egolarına hizmet etmekle geçmektedir. Ve tüm yaşamları boyunca da attıkları her adımlarındaki tek amaç egolarını hep daha fazla şişirmektir. Sürekli şişen ego ağırlığı altında yaşamak da haliyle günden güne zorlaşır. Bu zorlanma hem böyle kişiler için hem de çevresindekiler için kaçınılmazdır.
Sürekli egosuna hizmet eden böyle kişilere narsisistik kişiler denir. Narsisistik kişilerde; yersiz ve sürekli olan aşırı özgüven, her şeyi ben bilirim, ben her zaman haklıyım, her şeyin en iyisini ben hak ediyorum, en iyi mevkilerde ben olmalıyım, herkes bana hizmet etmek için hayatta tavrı vardır. İşin vahim olan kısmı bu tavırlarına kendilerinin aşırı derecede inanıyor olmalarıdır. Ve sürekli çevrelerindeki kişilere de bunu gösterme amaçlı yapmacık tavırlar içinde olurlar. Kendilerinin bu sahte dünyalarına inanmayan insanların çoğunlukta oldukları yerlerden de rahatsız olurlar ve mümkünse böyle ortamlardan uzak dururlar.  Ya da bu şekilde onaylanmama durumu öfke ve şiddete dönüşebilir.
Kendilerinin de yaptığı gibi etraftaki “sıradan” insanlardan tek bekledikleri sürekli övülmek ve el üstünde tutulmaktır. Ruhsal eksikliklerini dışsal nesnelerle tamamlamaya çalışırlar. Onay ve ilgi beklentilerine ek olarak hemen her alanda güç elde etmeye çalışırlar. Mevcut güçlerini de bozuk olan kendilik algılarını düzeltmektense dış dünyayı kendi bozuk algılarına uydurmak için kullanırlar. Böyle kişilerin güçleri arttıkça diğer insanları kendi dünyasına inandırmak için uğraşırlar. Hatta engellenme ya da inanmama durumunda şiddete başvurmaktan çekinmezler. Çünkü narsisistik kişilerin empati yapabilme karşının acısını hissedebilme yönleri zayıftır. Tüm dünyayı kendi dünyalarının uzantısı gibi görme eğilimleri vardır.

Bu zararlı durum patolojik narsisisizmdir. Ve patolojik narsisisizmin en tehlikeli hali de böyle bireylerin topluluk oluşturarak hareket etme durumlarıdır. Çünkü bu kez de ruhsal eksiklik topluluk üzerinden giderilmeye çalışılacağı ve topluluğun başarısı bireysel başarı gibi algılanacağı için topluluk için her şey hiç düşünmeden yapılır. Topluluk liderinin istekleri emirdir. Ve topluluk üyeleri adete hipnotize olmuşçasına akli değerleri bir kenara bırakıp hareket etme eğilimindedirler. Çünkü topluluğun başarısı aslında her bireyin kendi başarısı yanılsamasıyla algılanır. Oysa burada başarı değil tam tersine başarısızlık vardır. Birey aldığı emirlerin ötesine geçemeyen bir kuklaya dönmüştür adeta. Ama ne yazık ki algı bozukluğu nedeniyle birey bu durumu fark edemeyecek kadar kördür.

Bu anlattıklarımdan yola çıkarak tüm narsisistik davranışları kötü olarak kabul etmeyin. Çünkü her ego da bir miktar narsisiszm olmak zorundadır. Normal insanların sosyal ve akademik başarıları da bu normal düzeydeki narsisiszme bağlıdır. Normal narsisiszmin kendi içinde kontrol mekanizması olduğundan korkulacak bir durum oluşturmamaktadır. Sıkıntılı olan durum patolojik narsisizmdir ve kendi içinde kontrol mekanizması olmadığından uygun koşulları buldukça gittikçe artar. Uç boyuttaki patolojik narsisiszmin en bilinen örneği ise Adolf Hitlerdir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV