banner44
21 Ekim 2017 Cumartesi

Miraç Gecesi kutlu olsun!

21 Nisan 2017, 10:34
Miraç Gecesi kutlu olsun!
Kutlu doğum haftası içerisinde, üç ayların başı olan Recep ayının 27. gecesinde miraç kandilini idrak etmiş olacağız. Pek çok mucizelerin de gerçekleştiği o gecede Hz. Peygamber (sav) efendimizin mahsuniyeti içerisinde üzüntülü olduğu halde Ebu Talib’in kızı Ümmi Hâni’nin evinde başını yastığa koyup uykuya daldığında Cebrail (a.s.) müjdeli, mucizeli miraç yolculuğunu peygamber efendimizin mübarek ayak tabanlarını gıdıklayarak uyandırmak suretiyle haber vermiş, hazırlık yapmasını bildirmiştir. Yıkanıp, güzel elbiseler giyerek, zümrütten tacıyla Kâbe’de Makam-ı İbrahim’de iki rekat namaz kılarak Burak isimli bir binek ile Cebrail (a.s.) eşliğinde bu kutlu gece yolculuğuna, Rahmanın da bildirdiği üzere şöyle başlamıştır.

“Her türlü noksanlıklardan münezzeh olan Allah, kulu Muhammed’i geceleyin Mekke’deki Mescid-i Haram’dan alıp, kendisine bir takım ayetleri gösterelim diye, etrafını mübarek (bereketli) kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götürdü. Çünkü işiten ve bilen O’dur.”(1)
Yüce Allah’ın müsadesiyle, taltifiyle Cebrail (a.s.)’ın yol arkadaşlığıyla gerçekleşen bu yolculukta, ilk önce Kudüs’te Mescid-i Aksa’da yüz yirmi dört bin peygambere namaz kıldırma şerefine nail olmuştur. Bedenen ve ruhen gerçekleşen bu yolculukta semaya yükselirken öyle bir noktaya geldiler ki; o nokta “Sidretül Münteha” denilen sınırdı. Hz. Cebrail (a.s.) artık bu sınırı geçemeyeceğini söyleyince âlemlere rahmet olarak gönderilen, Allah’ın kendisine (habibullah) sevgilim dediği Hz. Muhammed (sav) efendimiz Cebrail (a.s.)’a bu sınır ne ile geçilir?diyesorduğunda, Cebrail (a.s.) şöyle cevap verir; “AŞK’la” Allah Rasulü aşkla Sidretül Münteha denilen sınırı geçer ve sevgilisine kavuşur. Hiçbir mahlukatın erişemeyeceği noktaya, makama erişir. Bizatihi huzuruna kabul ettiği Habibine beş vakit namazı (müminin miracı)’nı, Bakara suresinin 285 ve 286. ayetlerini, ümmetine şefaat etme yetkisini vererek vasıtasız görüşmüştür. Cennet ve cehennem gezdirilmiş mucizelerle dolu olan miraç; zaman ve mekân kavramlarının değişikliği içerisinde vuku bulmuştur. Mekkeli müşriklere miracı anlattığında kendisine inanmadılar ve Mescid-i Aksa’nın kapı ve pencere sayısını sordular. Doğru cevap almalarına rağmen doğrucu Ebu Bekir (r.a.)’ın yanına varıp anlatılanların doğru olup olmadığını sorduklarında “eğer o söylediyse doğrudur” cevabını vererek (Sıddık) lakabını alma şerefine nail olmuştur.

Bu kutlu doğum haftası içerisinde Hz. Peygamber’in çocukluğundan ölümüne kadar Allah Rasulünü en iyi tanıyan Hz. Ebu Bekir’dir. Allah Rasulüne “seni çok seviyorum ya rasulüllah” diyerek mağara arkadaşlığında ikincisi olan şahsiyetti. Hz. Peygamber (sav) efendimizi tanımak, tanıtmak, onun sünnetine uymak, onun hayatını kendi hayatımızda örnek almak biz Müslümanların en başta gelen vazifeleridir. Bu vesile ile Miraç Kandili, ülkemize, İslâm âlemine, dünyamıza huzur getirsin. Miraç kandiliniz mübarek olsun. Nice kandillere erişmek ümidiyle, sevgiyle kalın, hoşçakalın.

(1)    
İsra Suresi Ayet: 1

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV