banner39
21 Ekim 2017 Cumartesi

İslâm’da örtünmek (Tesettür)

19 Mayıs 2017, 09:55
İslâm’da örtünmek (Tesettür)
Sözlükte bir şeyin içinde veya arkasında gizlenmek anlamına gelen tesettür; dini kavram olarak, kişinin bir zaruret olmaksızın açılması veya başkaları tarafından görülmesi helâl olmayan uzuvlarını örtmesi demektir. Bu kavramdan daha çok kadınların yabancı erkeklere karşı eli ve yüzü dışındaki uzuvlarının örtülmesi, gizlenmesi anlaşılmaktadır. Ayet ve hadislerden anlaşılacağı üzere avret kısmı (örtülmesi zorunlu olan yerler) erkeklerde diz kapağı ile göbek arasıdır. Kadınlar için; Müslüman kadınlara karşı göbek ile diz kapağı arasının, mahremlere yani dinen evlenemeyeceği erkeklere karşı yüzü, başı, saçı, göğsü, ayakları, bacakları, elleri ve kolları hariç diğer uzuvlarının na-mahremlere yani dinen nikâhlanması helâl olan erkeklere karşı yüzü, elleri ve ayakları hariç bütün uzuvlarının avret yeri olduğu belirtilmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de kadınların örtünmesiyle ilgili olarak Ahzab suresi 39. ayetinde“ Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mümin kadınlara söyle (dışarı çıktıkları zaman) örtülerini üstlerine sarsınlar. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.” buyurmuştur. Daha sonra örtünmeyle ilgili Nur suresinin 31. ayetinde ise yüce Allah “ Mümin kadınlara söyle gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar. Süslerini; kocaları, babaları, kayınpederleri, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerini oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunan köleleri, erkekliği kalmamış hizmetçiler yahut henüz kadınları mahrem yerlerini anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizlemekte oldukları ziynetleri bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey Müminler! Hep birden Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.”buyurmuşlardır. Kur’an-ı Kerim’de bu hükümlerin yanında Hz. Peygamber de vücut hatlarını belli edecek tarzda giyinmeyi, karşı cinsi tahrik edecek şekilde dar ve şeffaf giyinmeyi yasaklamıştır.

Peygamberimiz zamanından bugüne gelinceye kadar asırlardır örtünmek, mahrem yerleri gizlemek ve başörtüsü uygulanagelmiştir. İslâm dini tesettüre önem vermekle birlikte örtünmenin şekli konusunda ayrıntıya girmemiş, bunu örf, adet ve geleneğe bırakmıştır. Böylece her çağda, her bölgede bu emrin gelenek ve göreneklere göre yapılmasına imkân sağlamıştır. Sonuç olarak “tesettür” örtünmek, evrensel ve sürekli bir hükümdür. Örtünmenin şekli ise yereldir. İnancından dolayı örtünen, örtünmenin gerekliliğini yerine getiren genç kız ve bayanların daha dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunuyorum. Sevgiyle kalın, hoşçakalın.

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV