banner44
22 Ekim 2017 Pazar

Her nerede bir Türk varsa orada Mete Han’ın ordusu vardır

10 Ekim 2017, 09:27
Her nerede bir Türk varsa orada Mete Han’ın ordusu vardır
Kayıhan Çağlar
Ecdadımızın Türk milletine miras bıraktığı ‘Türk tamgaları’ Göktürk Devleti zamanında resmi alfabe olarak kullanılmıştır. Bu tamgalar ile yazılmış en eski örnek, Kazakistan’da Sakalara ait olduğu düşünülen Esik Kurgan’ında bulunan MÖ 4. yüzyıla tarihlenen bir gümüş tabağın üzerindeki iki satırlık yazıda görülmektedir.8. yüzyılda taşlar üzerine ‘Göktürkçetamgalar’ile yazılmış olan Tonyukuk, Kül Tigin ve Bilge Kağan âbideleri, Moğolistan’da Orhun Irmağı’nın yakınlarında bulundukları için ‘OrhunÂbideleri’ ismiyle anılır. Göktürk devrinden kalma kitabelerdir. Türk adının, Türk milleti isminin geçtiği ilk Türkçe metindir. Türk tarihinin taşlar üzerine yazılmış ilk yazılı belgesidir. Türklerin icat edip kullandığı ilk yazı sistemi olan bu alfabe, Göktürklere ait Orhun Âbideleri’nde kullanılmasından dolayıOrhun veya Göktürkalfabesi olarak anılır.

Büyük Hun İmparatoru Mete Han’ın tahta çıkış tarihi MÖ 209’dailk kez kurulan düzenli Türk Kara Ordusundaki teşkilatlanma modeli, günümüze kadar hüküm süren diğer Türk devletleri ile süregelmiş; özellikle Göktürkler, Uygurlar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemindeki Türk Ordusu, dünyanın sayılı ordularından birisi olmuştur.Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) temeli olan Kara KuvvetleriKomutanlığının (KKK)kuruluş yıl dönümü için MÖ 209 tarihi milat olarak kabul görmüş olup;bu sene 28 Haziran’da 2.226’ncı seneidevriyesi resmî törenlerle kutlanmıştır.

Hal böyle iken; “belediyelere kayyum ataması uygulaması ve eş başkanlar ile milletvekillerinin tutuklanması nedeniyle gerçekleştiği iddia edilen hak ihlallerinde ve artan terör olayları sebebiyle meydana gelen ölümlerde sorumluluğu bulunduğu” iddiasıylaİçişleri Bakanı hakkındagensoru önergesi vererekrüşdünü ispat edenhdp İstanbul milletvekili filiz kerestecioğlu demir,Göktürkçe yazılar ve Bozkurt sembollerinden bahisleMilli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’ye  “Aşırı milliyetçi grupların kullandığı arma ve sembollerin kolluk kuvvetleri arasında yaygın şekilde kullanımının sebebi nedir? İdeolojik sembol, bayrak ve işaretlerin kullanımı serbest midir?” sorularını sormuştu. Kandil ile İmralı arasında mekik dokuyan pkk’nın siyasi uzantısı hdp’nin bir milletvekilinin sirkatin söyleyen itirazı, şaşırtıcı olmadığı gibi bölücü ideolojisini, paralojik fikrini, fitnecitavrını ve kargaşa siyasetini ikrar ve tekrar etmiştir.

Bu gelişmenin akabinde, TSK tarafından askeri birliklere gönderilen yazıda şu ifadeler yer almıştı: “Yapılan kontrollerde bazı personelin eğitim kıyafeti üzerine ilgi yönetmeliğe uygun olmayan sivil piyasadan temin edilmiş aksesuar, teçhizat, yazılı armalar (eski Türkçe yazısı) taktığı tespit edilmiştir.Kıyafet üzerinde… isimlik, birlik arması,şerit rozet, brove haricinde başka bir aksesuar bulundurulmayacaktır…”

Canımızı acıtan, kanımızı kaynatan, kimyamızı bozan; dış güçlerin taşeron firmasıpkk terör örgütü ile canı pahasınamücadele eden güvenlik güçlerimizin kıyafetindeki; ‘T.C. Devletimizin bekâsı, Türk yurdunun bölünmez bütünlüğü, Türk milletinin birliği, Türk bayrağımızıninmezliği ve Türklük adının sanınınmuhâfazası’ kutsallarımızıntopyekünkarşılığı olan Göktürkçe ‘TÜRK’ yazısını yasaklamak, moral ve motivasyonu olumsuz etkileyecektir. Hele ki, bir hdp’linin telkin ve tembihi üzerine!..

Bilinmelidir ki; bu sembolleryasaklansa dahiTürk’ün zihninden ve zikrindensilinmeyecektir.Tıpkı geçmişte,Göktürklerin 50 senelik Çin esareti döneminde Kürşat ve 40 çerisinden silinmediği gibi… Tıpkı günümüzde, yine Çin mezâlimindeki Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizden silemedikleri gibi… “Ey Türk,Oğuz Beyleri, Milleti işitin! Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe Ey Türk Milleti; ilini, devletini, töreni kim yıkıp bozabilirdi?” Atam Bilge Kağan’ın taşa kazıdığıbu tamgalar, her bir Türk’ün genomuna kodlanmış, kaderine nakşedilmiştir. Her nerede bir ‘TÜRK’ varsa orada Mete Han’ın ordusu vardır!Göktürkçe ve Türk’çe kalınız.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV