banner44
23 Ekim 2017 Pazartesi

Emine Nur Günay'ın acı günü

Eskişehir’deki başarının altında sadece CHP yok

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Yenigün Gazetesi Yazıişleri Müdürü Deniz Çağlar Fırat’ın hazırlayıp sunduğu Kahve Tadında programında referandum sonuçlarını değerlendirdi.

20 Nisan 2017 Perşembe 10:10
Eskişehir’deki başarının altında sadece CHP yok

Haber:Selin Uz
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Yenigün Gazetesi Yazıişleri Müdürü Deniz Çağlar Fırat’ın hazırlayıp sunduğu Kahve Tadında programında referandum sonuçlarını değerlendirdi. Fırat’ın sorularını yanıtlayan Usluer, Eskişehir’de başarı olduğuna inanıyor musunuz? SorusunaEskişehir’deki başarı yüksek bir başarıdır. Eskişehir’de aldığımız sonuç son derece iyi” cevabını verdi. Usluer, “Bu başarının içinde sadece siyasi partiler ya da CHP yoktur. Başarının içinde Eskişehir’deki bütün siyasi partiler, o siyasi partiye gönül veren seçmenler, sivil toplum örgütleri, bütün yurttaşlarımız vardır” ifadelerini kullandı.

Programda öne çıkan kısımlar şöyle;

Eskişehir’deki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Başarı olduğunu düşünüyor musunuz yoksa beklentinizin altında mı kaldı?

Seçimin Türkiye’deki manipülatif sürecine bakarsak Eskişehir’de aldığımız sonuç son derece iyi. Çünkü iki türlü bakmamız lazım. Yüzde 52,5 ‘hayır’a karşılık, AKP ve MHP’nin birleştiğini var sayarak. Yani onlar öyle diyorlar. Öyle değil tabii ki ama onlar baktıkları için baktıklarında yüzde 42,5’e düşen oy oranı ki 1 Kasım 2015 AKP + MHP sonuçlarına baktığımızda hakikaten vahim bir tablodur. Eskişehir’deki başarı yüksek bir başarıdır. Bu başarının içinde sadece siyasi partiler ya da CHP yoktur. Başarının içinde Eskişehir’deki bütün siyasi partiler, o siyasi partiye gönül veren seçmenler, sivil toplum örgütleri, bütün yurttaşlarımız vardır. Bu uğurda çalışan herkesin; Hayır Platformu’nu kuran, gönüllü olarak çalışan sivil toplum örgütleri, meslek odaları bu sonucun paydaşıdır. Bu sonuç Eskişehir halkının ne kadar anlayarak, ne kadar özümseyerek kendi iradesiyle karar verebildiğini göstermesi açısından, bu şehirde yaşayan bir yurttaş olarak benim için övünülesi bir durumdur. Ben biliyorum ki bu kadar manipülatif bir süreç Eskişehir’de daha yüksek olan oranın yüzde 2-3 daha aşağıya çekilmesiyle sonuçlanmıştır. Eğer bu manipülatif süreç olması ben Eskişehir’deki oyların yüzde 60-65 ‘Hayır’ çıkacağını bekliyordum. Odunpazarı, Tepebaşı ve diğer üç perifer ilçemizde, Mahmudiye’de, Han’da ve Seyitgazi’de ‘Hayır’ oyları önde. Yerel seçimlerde, genel seçimlerde aramızda açık ara fark olan yani AKP’nin birinci olduğu ilçelere baktığımızda ‘Evet’ ve ‘Hayır’ bandı arasındaki oranın düşüklüğüne bakacak olursak aslında ilçelerdeki sonucunda mevcut toplam oy oranını belirlemede çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.

ESKİŞEHİR’DEKİ DENGELER AK PARTİNİN ALEYHİNE

Merkez dediğimiz mahallelerde ‘Hayır’a bir eğilim çıkmış. AK Parti’nin kalelerinden sayılacak birçok mahallede ‘Hayır’ oranlarında bir artış var. CHP’nin yüksek oy aldığı mahallelerde ‘Hayır’ oranlarının daha da yükseldiği görülüyor.

‘Hayır’ için çalışanlar her yerde neden hayır dediklerini anlattılar. ‘Evet’ çıksın isteyenler ise sadece yol yaptık, hızlı treni getirdik, köprü yaptık, köprü sayımız şu kadar oldu, geleceğe dair planlarımız şu ardından biraz korkutucu tabi olarak istikrar, istikrarsızlık, terör bitsin bitmesin kavramlarını kullandılar. Özellikle ilçe ziyaretlerimde ben bu tabloyu net olarak görmüştüm. Merkez nüfusta tabloyu zaten çok net olarak görüyoruz da ilçelerde de bunu gördüm. Özellikle ilçelerin merkezleri olayı soran ve doğru cevabı bulmaya çalışan bir görünümde idiler. Bence Eskişehir kendisinden bekleneni yaptı. Daha genel bakacak olursak ilk seçimde Eskişehir’deki tüm dengeler AKP’nin aleyhinde değişecektir.

SEÇMEN TEK YÜREK OLUNCA…

Referandum sonucunun Türkiye’ye yansıması nasıl olur?

Türkiye geneline baktığımızda yine 17 büyükşehirde ‘Hayır’ın önde olması, örneğin İstanbul’da belediyesi bizde olan ilçelerin dışında da ‘Hayır’ oylarının çoğunlukta olması başka bir Türkiye’nin varlığından söz etmemiz sonucunu getirecek. Seçmen tek yürek olunca, aynı yöne aynı inançla yönelince buradaki aynı inanç ülke sevgisiydi, ülkenin rejimine, bayrağına sahip çıkmaydı bunun sonucunda ne olabileceğini gördük. Bu şunu getiriyor: Biz bundan sonra korkmadan bu örgütlenme ve bu inanç ile devam ettiğimizde AK Parti bir daha olmayacak. Biz sandığımıza sahip çıkarsak, biz yüksek seçim kurulu, ilçe seçim kurulu üstündeki haklarımızı iyi kullanırsak hile yapamayacaklar, çalamayacaklar, sonuçları manipüle edemeyecekler. Bunları söylemek üzücü ama bu ne yazık ki Türkiye’nin gerçeği. Biz bu gerçek üzerinden tartışılan seçim sonucu bir yandan da yeni anayasa üzerine oluşacak yasalardan bahsedeceğimiz bir sürece giriyoruz.

AK PARTİ BÜYÜK SORUMLULUK ALDI

Yeni bir sürece girildiğini kabul edeceğiz. Hem toplumsal dönüşüm açısından hem de yeni partilerin geliştireceği yeni politikalar açısından. Hem muhalefetin hem de iktidarın çıkaracağı önemli dersler olacaktır. Böyle bir tablo ilk kez yaşanıyor.

Bu şartlarda bir anayasa yapılması bir demokrasi zaferi olmaz. Demokrasiyi çiğnemek olur. Berbat dediğimiz 1982 darbe anayasası, o gün sıkıyönetim koşulları vardı, bugün OHAL koşullarında… O berbat dediğimiz anayasa yüzde 92 ‘Evet’ ile geçmişti. AK Parti’nin bu sonucu çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bir de AK Parti çok büyük bir sorumluluk aldı. Şimdi bu anayasa hazırlama sürecinde, referandum sürecinde ne dediler: vesayet sistemi bitsin istiyoruz, terör bitsin istiyoruz, daha çok yatırım yapalım, Türkiye uçsun istiyoruz. Diyelim ki süreç tamamlandı ve bu şaibeli şekliyle bu paket kabul edildi. O zaman şöyle diyeceğiz: yol açıldı, bundan sonra olmayan, yapılamayan her şeyin, artan terörün bitirilemeyen terörün hiçbir mazereti yoktur. Mazeretin tek merkezi Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. Yüzde 51.4 ile bu sorumluluğu alabilecekler mi? Dün TÜİK’in işsizlik oranları açıklandı: cari açık 19.5 milyar TL. Nereden oldu bu cari açık? Devletin bütçesini, benim vergimi hunharca seçim için kullanırsan senin açığın daha da büyüyecek. İşsizlik oranı yüzde 13, genç işsizlik oranı yüzde 20’nin üzerinde. Bu halde teslim alınan bir ülkeyi tekrar OHAL’in içine soktular, dün OHAL temmuz ortasına kadar uzatıldı. Temmuz ayına geldiğimizde Türkiye 1 yıldır temel hak ve özelliklerin kısıtlandığı, insanların can ve mal güvenliğinin olmadığı bir ülke. Askeri vesayet yok ama Türkiye sivil vesayet altında bulunan, o koşullarda anayasa yapan, referanduma giden bir ülke, bu ülkede demokrasiden bahsedebilir miyiz? OHAL koşullarında demokrasi yoktur. Cumhurbaşkanı istedi, Milli Güvenlik Kurulunun tavsiye kararıyla diyor önceki gün Sayın Numan Kurtulmuş, böyle bir şey yok. Kendi güvenlik koşullarını hazırlamak, uyum yasalarını canlarının istediği biçimde belki de KHK’larla yürütebilmek için OHAL dönemini uzattılar. Bu iktidar partisinin kendine güveni olmadığını ve korktuğunu gösterir. Kaygı Türkiye Cumhuriyeti adına değil, yurttaşlar adına değil, kaygı kendileri adına. O kaygıyı giderebilmek için OHAL’i bir kere daha uzattılar. Umarım YSK yanlışından döner onu kutlarız.

BİZ BU ÜLKEDE YAŞAYACAĞIZ

Başta Eskişehir’de birlikte yol yürüdüğümüz, yürekleri birleştirdiğimiz, iktidarın onca baskısına, zulmüne karşı direndiğimiz ve sadece yüreklerimizle yönettiğimiz bu seçim süreci için ‘Hayır’larımızı çoğalttığımız, yüksek sesle ‘Hayır’ dediğimiz bu süreç için Eskişehir’de yaşayan herkese teşekkür ediyorum. ‘Evet’ diyen yurttaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Onlara karşı da bizim eksik olduğumuzu düşüyorum. Demek ki iyi anlatamamışız. Çünkü iyi anlatabilseydik, hepsine ulaşabilseydik Eskişehir’de ‘Evet’ oyları daha da uçacaktı buna inanıyorum. Tüm Türkiye’deki yurttaşlarımıza ‘Hayır’ı destekledikleri için, ‘Hayır’ inandıkları için, demokrasiye inandıkları için, demokrasiden asla vazgeçmeyeceğimizi gösterdikleri için herkese sonsuz teşekkürlerimi, sevgililerimi, saygılarımı iletiyorum. Başka Türkiye yok. Biz bu ülkede yaşayacağız, bu ülkenin vatandaşlarıyız. Sonuna kadar direne direne, konuşa konuşa, dayanışa dayanışa yaşayacağız.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 22 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV