banner44
21 Ekim 2017 Cumartesi

Gaye Usluer başarıyı pay etti

21 Nisan 2017, 10:33
Gaye Usluer başarıyı pay etti
Deniz Çağlar Fırat


Geçtiğimiz gün CHP Parti Meclisi üyesi Gaye Usluer’i ES TV’de hazırlayıp sunduğum Kahve Tadında programına konuk aldım. Usluer, referandumdan çıkan sonucu değerlendirdi. Usluer, “Eskişehir’de başarı olduğuna inanıyor musunuz?” Sorusuna “Eskişehir’deki başarı yüksek bir başarıdır. Eskişehir’de aldığımız sonuç son derece iyi” cevabını vermişti.

Daimi okurlarımın hatırlayacağı üzere referandum sonrası kaleme aldığım “AKP ve CHP’de referandum yansımaları nasıl olur?” başlıklı yazımda “… hayır tarafı da sadece anayasa değişikliğini çok iyi anlatarak galip geldi. Başarı kesinlikle tek başına CHP hanesine yazılacak bir başarı olarak değerlendirilmemeli. Süreci çok iyi değerlendiren, anayasa değişikliğini çok iyi anlatan “CHP’lilerin”  başarısından bahsedebiliriz. Ama kurumsal bir başarı bence eksik bir değerlendirme olur. Bu süreçte akademik odaların, hayır platformunun, milletvekillerinin, CHP örgütlerinin, merkez sağ temsilcilerinin, SP, DP, Vatan Partisi, LDP ve hatta muhalif MHP’lilerin seçmeni bilgilendirme gayretinin büyük etkisi olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştım.

Nitekim Gaye usluer konuşmasının devamında “Bu başarının içinde sadece siyasi partiler ya da CHP yoktur. Başarının içinde Eskişehir’deki bütün siyasi partiler, o siyasi partiye gönül veren seçmenler, sivil toplum örgütleri, bütün yurttaşlarımız vardır” dedi.  

GAYE USLUER NE DEMİŞTİ

Açıkçası CHP Parti Meclisi üyesi Usluer’in süreci bu şekilde değerlendirmesi altı özellikle çizilmesi gereken bir konu olarak tarihe geçmeli. Usluer’in Eskişehir’deki 48-52 diyebileceğimiz hayır başarısını değerlendirmesi okumayanlar için hatırlatmak gerekirse;

“Eskişehir’deki başarı yüksek bir başarıdır. Bu başarının içinde sadece siyasi partiler ya da CHP yoktur. Başarının içinde Eskişehir’deki bütün siyasi partiler, o siyasi partiye gönül veren seçmenler, sivil toplum örgütleri, bütün yurttaşlarımız vardır. Bu uğurda çalışan herkesin; Hayır Platformu’nu kuran, gönüllü olarak çalışan sivil toplum örgütleri, meslek odaları bu sonucun paydaşıdır. Bu sonuç Eskişehir halkının ne kadar anlayarak, ne kadar özümseyerek kendi iradesiyle karar verebildiğini göstermesi açısından, bu şehirde yaşayan bir yurttaş olarak benim için övünülesi bir durumdur. Ben biliyorum ki bu kadar manipülatif bir süreç Eskişehir’de daha yüksek olan oranın yüzde 2-3 daha aşağıya çekilmesiyle sonuçlanmıştır. Eğer bu manipülatif süreç olması ben Eskişehir’deki oyların yüzde 60-65 ‘Hayır’ çıkacağını bekliyordum”

GELECEK SİYASETİ İÇİN YOL GÖSTERİCİ

Eskişehir’deki hayır başarısının CHP’ye mal edilmeden, hiçbir siyasetçinin öne çıkarılmadan tüm hayırcılara mal edilmesi CHP için gelecek adına oldukça önemli.

Bu bakış açısının Türkiye’deki yüzde 49 içinde geçerli olduğunu unutmadan çalışan bir CHP’nin hayır çalışması sürecinde nasıl lokomotif parti olduysa önümüzdeki süreçte de genel politika üretme konusunda lokomotif parti olmaması için neden görülmüyor.

Yeter ki cumhuriyetin kazanımlarını, parlamenter sistemin ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin önemine ve hukuk devletine vurgu yapsın. Yeter ki siyasi rakip partilerin isimlerini ağzına almadan siyaset yapmaya devam etsin.

**

Nabi Avcı’nın köyünden ne çıktı?

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'yı köylü yine üzerek referandumda hayır çıkardı. Daha önceki seçimlerde de AK Parti’nin hep ikinci parti kaldığı Demirköy’de, son yapılan Anayasa referandumunda 128 Evet oyuna karşılık, 181 Hayır oyu çıktı. 7 de geçersiz oyun kullanıldığı Demirköy, Bakanları Nabi Avcı'yı yine üzdü.

Referandum öncesi köyüne mezarlık ziyaretine giden ve dönüşte gençlerin çoğunlukta olduğu kalabalığın kendisini karşıladığını gören Nabi Avcı'nın referandumun tüm Türkiye için hayırlı olması dileğinde bulunup, “her zaman beni üzüyorsunuz bu sefer evet desteği verin” ricasında bulunduğu iddia edildi.

Ne var ki bilindik Demirköy değişmedi ve daha önceki seçimlerde olduğu gibi CHP’yi birinci yapan köylüler, bu seferde referandumda hayır oyunu önde çıkararak Bakanları Nabi Avcı’yı üzdü.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV