banner39
21 Ekim 2017 Cumartesi

Türkiye AB’den vazgeçmemeli

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, ES TV ekranlarında yayınlanan Kahve Tadında programında Deniz Çağlar Fırat’ın konuğu oldu. Günay Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

04 Ağustos 2017 Cuma 10:37
Türkiye AB’den vazgeçmemeli
  “Ekonomi ve siyasetin hiçbir zaman birbirinden ayrılamaz. Evet, dünyada ekonomik belli bir noktaya geldi fakat siyasi belirsizlik arttı. Tabi bu siyasi belirsizlik doğal olarak ekonomiyi etkilemekte.  Trump’ın seçilmesiyle birlikte Amerika’daki hem iç politika hem dış politika yansımaları çok değişti. Bir Rusya’ya bakıyoruz Amerika’yla ilişkileri çok farklı. Çin’e bakıyorsunuz çok farklı. Her an iklim değişebiliyor, çok kırılgan ve farklı olabiliyor. Dolasıyla burada Amerika’nın dünya ekonomisinde ve siyasetinde belirleyici faktör olduğunu görüyoruz.”

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI KORKUSU VAR

“Güney Kore ve Kuzey Kore krizi Japonya’nın da dâhil olduğu Çinin Rusya’nın Amerika’yla dalgalı giden siyaseti bütün bunlara baktığınız da bölgesel çatışmalara veya bir üçüncü dünya savaşına yol açar mı bu durum sorusunu akıllara getiriyor. Tabi bu hiçbir zaman olmasının istemeyeceğimiz bir durum. O yüzden şuanda bütün ülkeler bir tedirginlik içinde. En son körfez ülkelerindeki krize baktığımız zaman oraya bir ziyaret bütün dengeleri alt üst etti. Peki bu durumdan kim zararlı çıktı? Amerika’nın zararlı çıktığını söyleyemeyiz. Hatta ekonomik anlamda karlı bile çıktı ve oradaki siyasi gücünü de göstermeye çalıştı.”

TÜRKİYE GELİŞMELERDEN ETKİLENİYOR

“Türkiye de bu gelişmelerden etkilenen bir ülke. Bulunduğumuz coğrafya çok farklı bir coğrafya. Jeopolitik, Jeoekonomik ve Jeostratejik konumu olan bir ülke. Dolasıyla doğrudan etkileniyoruz. Ancak bu bölgede bizim de kırmızı çizgilerimiz var taviz vermeyeceğimiz konular, alanlar var. Katar krizindeki duruşumuz önemliydi. Ancak bu duruşu bölgedeki ve dünyadaki müttefiklerimizden de bekliyoruz.

TÜRKİYE’NİN AVRUPA’DA VAR OLMASI GEREKİYOR

“Türkiye ihracatını ve dış ticaretini arttırmak zorunda. Yeni ihracat pazarları bulmak gerekiyor. Bunların başında Latin Amerika var Afrika var belki Asya var Uzakdoğu var. Bunu yaparken de Avrupa birliğinden vazgeçerek Avrupa Birliği’ne rağmen değil. Avrupa’da her zaman var olarak siyasi veya ekonomik olarak yapmak gerekiyor.”

TEKNOLOJİYE ÖNEM VERMEMİZ GEREKİYOR

“Tarım çok önemli, gıda çok önemli, imalat sanayisi çok önemli bunları da elbette ülke olarak yapmamız gerekiyor. Her zaman üzerine koyarak gitmemiz gerekiyor. Nasıl yeni teknoloji üretebiliriz, ürettiğimiz teknolojiyi nasıl üretime kazandırabiliriz? Bunları da nasıl ihraç edebiliriz bunları gerçekleştirmemiz gerekiyor. Artık bu aşamaya gelmemiz gerekiyor ancak daha buna çok yol var. Öncelikle üretilen teknolojiyi kullanmamız gerekiyor ki bunları sanayimize adapte edebilelim ve yeni teknolojiler geliştirebilelim. Türkiye’nin hedefleri arasında zaten bu var kapsayıcı büyüme modeli var. Bir sürdürme kalkınma modelidir bu. Kapsayıcı büyüme dediğimiz zaman bunun ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi, çevresel boyutları var. Bu boyutların hepsini tek tek incelemek gerekiyor.”

İŞSİZLİK ÇOK CİDDİ BİR SORUN

“Örneğin işsizlik. İşsizlik bizim için önemli bir konu. Genç ve dinamik bir nüfusumuz var. Bu genç nüfusun iyi eğitim alıp istihdama kazandırılması gerekiyor.2017’nin ilk çeyreğine göre istihdama katılım 1 milyon artmış. Darbeyle birlikte kapanan, hacmini daraltan, çekilen şirketler oldu. Tabiî ki bununda ekonomiye istihdama olumsuz etkisi oldu.”

YABANCI YATIRIMCIYI ÇEKMELİYİZ

“Artık geldiğimiz noktada hiçbir ülke içe kapanarak devam edemez. Türkiye jeoekonomik konumu nedeniyle çok farklı bir ülke. Dolasıyla yabancı yatırımcıyı çekmeliyiz. Ancak bu portföy yatırımı olmamalı, doğrudan yatırım olmalı. Bir yatırımcı yerli ya da yabancı her zaman istikrar ister. Belirsizlik istemez. O yüzden bizim yapacağımız daha çok işimiz var. İleriye bakmamız gerekiyor. Orta vadeli bir program hazırlanıyor şu anda. Beş yıl on yıl yirmi yıl sonra nerede olmak istiyoruz, artı bunlara odaklanmamız gerekiyor. Yapısal reformlara odaklanmamız gerekiyor.”

YAPISAL REFORMLAR ÇOK ÖNEMLİ

“Yerli ve yabancı yatırımcımızın önünü görebilmesi için yapısal reformlar önemli. Bunu ekonomik ayağı var. Vergi reformu çok çok önemli. Türkiye dünyada mali disiplinini sağlayan nadir ülkelerden biri. Yeri geldiğinde devlet elini taşın altına koyabilmeli ,dünyada birçok ülke bunu yapamıyor. Dış ve iç borçlanmaları fazla olabiliyor bu yüzden. Türkiye şu anda büyüyen bir ülke. Peki bunu için ne gerekiyor? Vergi reformu gerekiyor.  Ekonomi Bakanı Naci Ağbal ile de konuştuk. O da benimle aynı fikirde. Vergi reformu en yakın zamanda gündeme gelecek. Onun dışında sektörel yatırımların yapılması gerekiyor. Her zaman bunu savunuyorum. Bilgi tabanlı ekonomik kalkınma modeline inanıyorum. Yani ar-ge, inovasyon, teknoloji ağırlıklı büyümeden bahsediyorum.”

ESKİŞEHİR’İN AVANTAJLI OLDUĞU SEKTÖRLER VAR

“Eskişehir’in rekabet avantajı olduğu sektörler var. İleri teknoloji sektörlerinin alt yapısı var. Ve bizim 10’uncu kalkınma planında tanımlanmış sektörlerimiz Eskişehir’de. Dolasıyla sektörel bazdaki teşvikler arttırılmalı. Akıllı uzmanlaşmanın Avrupa’daki örneklerini inceldiğimizde Eskişehir bunun için mükemmel bir yer.”

EKONOMİ, HUKUK VE GÜVEN ÇOK ÖNEMLİ

“Söylediğim gibi Türkiye artık her alanda hedeflerini belirledi plan programını çizdi. Sıra onlara ulaşacak politikalarda. İkinci fazda bunları yapmamız gerekiyor. Yapısal reformlardan bahsettim. Bir ekonomi ayağından bahsettim ikincisi hukuk, hukuki ortamının güvenin sağlanması ekonomi açısından çok önemlidir. Yabancı yatırımcının çok net önünü görebilmesi lazım. Onun dışında kamu yönetimi reformu. Şuan Türkiye’nin en önemli sorunlarından birini oluşturuyor. Yani performansa dayalı çalışma ortamını ülkemize getirmemiz gerekiyor. Orta ve ileri teknoloji sektörlerine ağırlık vermemiz gerekiyor. Ben tabi Eskişehir milletvekili olduğum için şehrin bu alt yapıya sahip olduğunu her fırsatta dile getiriyorum. Eskişehir’in burada bir rekabet avantajı olduğuna inanıyorum.

SADECE GSYH RAKAMINA BAKAMAYIZ

“Sanayi 4.0 Endüstri 4.0 sistemi dediğimiz sistem siber ve fiziksel sistemlerin bulut bilişimle birlikte kullanıldığı bir sistemden bahsediyoruz. Yani teknoloji ağırlıklı önce bizim teknoloji çok iyi kullanmamız gerekiyor. Teknolojiyi üretmemiz gerekiyor ki biz bunları kendi sanayimize adapte edebilelim. Yeni teknolojiler üretebilelim. Yani sanayi 4.0 dediğimiz zaman esas hedef şudur. Tamamen çıkış noktası yüksek büyüme istihdamı arttırma ve sosyal adalet sosyal istikrardır. İşte Türkiye’nin bu noktadaki hedefleri de tam olarak budur. Kapsayıcı büyüme modelini her zaman örnek alıyorum. Sürdürülebilir kalkınma modelidir bu bu çok önemlidir.  Eğer biz sadece gayri safi yurtiçi hasılanın ne kadar arttığına bakarsak yanılırız. Evet, artış önemlidir örneğin yüzde 5 artış oldu ama o artış neren geliyor vatandaşlar arasında çeşitli gruplar arasında nasıl dağılmış dengelimi bunlar nasıl yansımış bütün bunlara bakmamız gerekiyor."

AVRUPA BİRLİĞİ TOPARLANMAYA BAŞLADI

 “Avrupa Birliği de toparlanmaya başladı. Bunu uzun zaman sonra ilk kez söyleyebiliyoruz. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış sürecinin belirlenmesiyle birlikte Avrupa’da ekonomik denge oluşmaya başladı. Tabi bu süreç hem İngiltere hem Avrupa Birliği için kolay olmayacak.İngiltere sürecin belirlenmesiyle birlikte iki yıl içinde Avrupa Birliğinden çıkmış olacak. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmasının bir de ekonomik maliyeti olacak. Yaklaşık 60 milyar Euro gibi bir maliyeti olacak. Tabi bu maliyet sadece İngiltere’yle sınırlı olmayacak. Diğer üye ülkelere de olacak. Çünkü İngiltere’nin Avrupa Birliği bütçesine verdiği payı diğer üye ülkeler karşılamak zorunda kalabilir. Başta Almanya… Veya bütçe küçülebilir bu da Avrupa Birliğine olumsuz yansıyabilir. Yani Avrupa’da şuan da Yunanistan’ı dışarda tutarsak genel anlamda bir toparlanma var diyebiliriz” dedi.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • cafer caferler 2 ay önce yorumlandı

   etiyle gurur duyuyoruz

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV