banner44
22 Ekim 2017 Pazar

Emine Nur Günay'ın acı günü

Turizmde söz Eskişehirliler de

BEBKA, Eskişehir’in sahip olduğu bu büyük potansiyele rağmen turizm konusunda potansiyelini ortaya koyamadığını belirten bir rapor açıklamıştı. Bu raporu gazetemizde haberleştirdikten sonra çok sayıda Eskişehirli, turizmin Eskişehir’de geliştirilmesi için öneriler sıraladı.

06 Eylül 2017 Çarşamba 15:58
Turizmde söz Eskişehirliler de
BEBKA, Eskişehir’in sahip olduğu bu büyük potansiyele rağmen turizm konusunda potansiyelini ortaya koyamadığını belirten bir rapor açıklamıştı. Bu raporu gazetemizde haberleştirdikten sonra çok sayıda Eskişehirli, turizmin Eskişehir’de geliştirilmesi için öneriler sıraladı.

Rapora göre, Eskişehir, ziyaretçi sayısı bakımından ülke genelinde 25. sırada bulunuyor. 2015 yılında ilde ortalama kalış süreleri yabancı turistler için 2,1 gün iken yerli turistler için 1,5 gün olarak gerçekleşti.  Eskişehir‟de Turizm İşletme Belgeli konaklama tesislerinin doluluk oranı ise % 32,2 oldu. Konaklama tesislerinde Eskişehir‟in hem yerli hem de yabancı turist verileri, ilin sahip olduğu turizm potansiyeline göre oldukça düşük.

 

POTANSİYEL DUYURULAMIYOR

Raporda yer alan çarpıcı ifadeler şu şekilde; “Eskişehir, alternatif turizm seçeneklerinin fazla olduğu, tarihi, doğası, yer altı zenginlikleri ve Yunus Emre ve Nasreddin Hoca gibi karakterleri ile tarihsel, kültürel ve tabiat çeşitliliği açısından oldukça zengin bir il. Buna rağmen, Eskişehir‟in turizm ekonomisi oldukça kısıtlı. 2015 yılında Eskişehir‟de yabancı turistlerin konaklama tesislerine geliş sayısı sadece 19.422’dir. İlin potansiyelinin yeterince duyurulmamış olması, Eskişehir‟in turizm ekonomisini oldukça kötü etkilemektedir”


KIZILİNLER’E YATIRIMCI GELMEDİ

 “Eskişehir Yatırım Destek Ofisi tarafından Kızılinler Termal Turizm Bölgesi’ne yatırım yapılması konusunda çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülecektir.  Eskişehir il merkezine 11 km mesafede olan Kızılinler Bölgesi, 20.11.2006 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.  T.C.  Kültür Turizm Bakanlığı tarafından 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı hazırlanmış ve söz konusu bölge için 15.02.2016 tarih ve 29625 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2016/1 Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsis Duyurusu ile ilanı gerçekleştirilmiş, fakat tahsis işlemi gerçekleşememiştir. Bu doğrultuda, Kızılinler Bölgesi Termal Turizm Merkezi’ne olan farkındalığı artırmak ve bölgeye yatırımcı çekmek adına profesyonel bir yaklaşımla etkin tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.” 

 

**--**

“Eskişehir’in Kanayan Yarası: Turizm” başlığı ile Ekonomik Bakış’ta bu rapora yer verdik. Bunun üzerine sosyal medyada konuyu tartışmaya açan çok sayıda Eskişehirli bu konudaki görüşlerini şu şekilde sıraladı:

KAZILARDAN DAHİ HABERİMİZ YOK

İsmail Aydın: Nedeni çok basit daha şehrimizde devam eden kazılardan haberimiz yok üstüne bir de Yazılıkaya gibi bir yerin albenisini ne yazık ki artıramıyoruz, tanıtamıyoruz ama iş şehrimizi övmeye gelince vay efendim şöyle vay efendim böyle. Halka genel olarak sormak lazım ETİ arkeoloji müzesine ilkokul gezisi dışında kim gitti? Gidenlerin kaçı bir müze çalışanından ne olduğunu anlatmasını istedi? O yüzden bence kimse şehrimiz böyle kültürlü böyle kültürlü diye böbürlenmesin.

YÖNETİCİLERE SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Erdal Şanlı: Maalesef bir sürü tarih ve kültürel değerlerimiz var, birçok medeniyeti yaşadığı yerler var fakat yukarıdaki yöneticiler bir biriyle didişmekten, bunlara sıra gelmiyor.

SUNUM YELPAZESİNE DİĞER DEĞERLER EKLENMELİ

Fatih Köseoğlu: Başlı başına Muğla Belen Kahvesi ve Yuvarlak Çay, Yazılıkaya ve Yunus Emre türbesinden daha fazla turist çekiyordur. Sunum meselesi bu. Eskişehir e gelen turistlere sunulanlar büyükşehir belediyesi hizmetlerinden fazlası değil. Bunu sadece belediyeyi suçlamak için söylemiyorum, bu belediye kadar vilayete bağlı ilgili kurulların kabahati. Turiste sunum yelpazesine diğer değerlerde eklenmeli. Çözüm şu ilk etapta Eskişehir ile ilgili dönen reklam filmlerine Köprübaşı, müzeler ve parklarla birlikte Yazılıkaya, Yunus Emre, Sivrihisar da eklenmeli. Alternatif olarak şehir turlarına kültür turları olarak bunlar eklenmeli, belediye ise belediye değil ise Turizm Bakanlığı destekli olarak bölgelere yakın turistik tesisler yapılmasının yolu açılması için teşvik talep edilmeli. Bunu siyasi bir çıkar değil şehrin çıkarları olarak düşünüp, hazır Harun Karacan güzel bir mevkiiye gelmişken Hocayla beraber bu işe kafa yormalı. Ayrıca Frig Vadisi tarih filmlere plato olabilecek nitelikte ve Eskişehir’de yapılan kimi etkinlikler bu bölgeye çekilebilir. Konser vs. balon turları ve sivil havacılık bu bölgeye yönlendirilebilir. Benim aklım almıyor Muğlalı bir türkünün geçtiği kahveyi müthiş bir şekilde, Konya Mevlana’dan, Nasrettin Hoca’dan turizm geliri sağlarken, Eskişehir Yunus Emre gibi bir değerden ve koskoca Frig medeniyetinin tanıtımını yapıp turizme katamıyor. Ayrıca rock festivali düzenleyen markalı firmalarla Frig Vadisinde festival düzenlemeleri konusunda teşvik verilebilir. O yılın 2 günü desteklenir ve reklamı Köprübaşı ve parklar kadar yapılırsa geri kalan 364 gün bunun ekmeği yenebilir. Bunun dönüşü bugünden yarına olmayabilir, yıllar alabilir ama gelecek için önemli bir yatırımdır diye düşünüyorum.

KENT MERKEZİ TURİZMDE BAŞARILI

Şaban Billor: Geriye dönüp 15 yıl öncesine baktığımızda Eskişehir turizmi oldukça iyidir, turlar artmış, insanlar gelmeye başlamış, oteller, restoranlar vs para kazanıyor, turizmden neredeyse bir sektör doğmak üzere... Yirmi gün önce Topkapı sarayına gittim saat 10.00'da 100 turist yoktu olanlarında çoğu Arap... Türkiye’nin turizm kalbinde turist yok...  Gelelim eksilerimize termal turizm Kızılinler Projesinde maalesef şehrin ileri gelenleri (isim vermem yanlış olur) bir araya gelip üstelik Turizm Bakanı da bu şehrin bakanı olup destek vermesine rağmen ortaya bir sonuç çıkmadı. (Sayın bakanımız gerek Frigya vadisi gerekse Kızılinler, Sivrihisar, Seyitgazi vs. yerlerin turizme açılması için çok uğraştı, bunu bilen birisiyim detayına girmek istemem ama uğraştığını biliyorum. Sonuç kimilerine göre başarılıdır kimilerine göre değildir) Başta söylemem gerektiğini sonda söyleyeyim Bir Yunus Emre’yi, bir Yazılıkaya'yı, Seyit Battalgazi'yi, Sivrihisar'ı, Kızılinler Termal Projesini, Sakaryabaşı'nı neden turizme yeterli açamıyoruz? Nedenleri çok… Aklıma gelenler şehrin dinamikleri maalesef bir araya gelemiyor, sadece belediye, valilik değil diğer Sivil Toplum Kuruluşları, Sanayi Odası, Ticaret Odası, üniversiteler, alt belediyeler... Yeterli kalitede bu işi bilen yöneticilerin olmaması, olaylara siyasi bakılması, yeterli tanıtım olmaması, altyapı eksiklikleri vs. devam eder gider... Eskişehir kent merkezi turizmde başarılıdır...

TURİZM KANAYAN BİR YARA DEĞİL

Kaan Erdin: Şuan şehrimizde 35 bakanlık belgeli 4200 yatağa sahip tesis bulunmakta ve bu kapasitenin yaklaşık %50’si son 5 yılda şehrimize gelen yatırım ile oldu. Turizm şehrimizde kanayan bir yara değil aksine gelecek vaat eden bir sektördür. Şehrimiz yeni gelişen bir destinasyondur. Kısa süre içinde ilçelerimizin sisteme dâhil edilmesi ile üst sıralarda yerini bulacaktır. Bu karamsar ve teknik yazı hiç bir amaca hizmet etmemektedir.

CEVAP ARANMASI GEREKEN SORULAR VAR

Ahmet Vatan Türbe ziyaret etmek inanç turizmi değildir. Kültür - tarih kapsamında değerlendirilmesi doğru olacaktır. Eskişehir son yıllarda takdir edilecek bir grafik çizmektedir. Turizmin gelişimi bugünden yarına beklenemez. Tüm paydaşların beraber hareket etmesi ile uzun vadede hedefe ulaşılabilir. Bu tür haberlerde sıklıkla dillendirilen konu 'çok değerimiz var, medeniyetler burada yaşamış' ve benzeri söylemlerdir. Anadolu coğrafyasında hangi topraklarda bunlar yok ki? Hepsi medeniyetler geçidi. Hangi şehirler ile rekabet ediyoruz? Bu şehirlerden kendimizi nasıl farklı konumlarız? Bu sorulara cevap aranması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca günübirlik ziyaretçiyi nasıl konaklatırız, konaklama süresini nasıl uzatırız derdine düşmeliyiz. Ben Eskişehir'e ve Eskişehirli turizmcilere güveniyorum. Daha iyisi de olacak.

 

 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Doğa Sever 2 ay önce yorumlandı

   tanıtım , tanıtım , tanıtım!(önce eskişehir'e)

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 22 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV