banner39
24 Ekim 2017 Salı

Boşanmak isteyen eşini bıçakla yaraladı

TR41 Bölgesi Raylı Sistemler Sektörü Anketinin Analizi – 1

BEBKA, “TR41 Bölgesi Raylı Sistemler Sektörü Raporu, Dünü, Bugünü, Geleceği” isimli çalışmasında Bursa, Eskişehir ve Bilecik bölgesinde raylı sistemler sektöründe faaliyet gösteren firmalarla yaptığı anket çalışmasını yayınladı.

16 Temmuz 2017 Pazar 13:42
TR41 Bölgesi Raylı Sistemler Sektörü Anketinin Analizi – 1

Deniz Çağlar Fırat
BEBKA, “TR41 Bölgesi Raylı Sistemler Sektörü Raporu, Dünü, Bugünü, Geleceği” isimli çalışmasında Bursa, Eskişehir ve Bilecik bölgesinde raylı sistemler sektöründe faaliyet gösteren firmalarla yaptığı anket çalışmasını yayınladı.

Ankette firmaların faaliyet süreleri, türü, yapısı, ölçeği, personellerin eğitim düzeyi, iş gücü türü, ortalama maaş düzeyleri, eleman bulmada yaşanan sıkıntıların nedenleri gibi konular firma temsilcilerine soruldu. Firmalardan alınan cevaplar ışığında bölgemizde faaliyet gösteren firmaların fotoğrafları çekildi.

Ankete Bursa ve Eskişehir illerinden farklı alanlarda faaliyet gösteren ancak raylı sistemler sektörü ile doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili olan küme üyeleri firmalar ile birlikte küme oluşumu süreci içinde bulunan firmalar katıldı. Anketi dolduran personelleri büyük çoğunluğu, işletme bünyesinde hem teknik hem de idari anlamda yetkin ve sektörü son derece yakından takip eden kişiler olduğu açıklandı.

FİRMALARIN FAALİYET SÜRELERİ

Ankete katılan firmaların büyük çoğunluğu 20 yıl ve daha fazla yıldır faaliyette olan firmalardır. 10 yıl ve daha fazla yıldan beri faaliyet gösteren firmalarla birlikte ele aldığında ilgili sektörde neredeyse her 5 firmanın 4’ü 10 yıldan daha uzun bir süredir faaliyette olduğu ortaya çıkmaktadır. Ankete katılan firmaların önemli bir çoğunluğu 20 yıl ve daha fazla yıldır faaliyette olan firmalardır.

FİRMALARIN TÜRÜ

Ankete katılan firmaların yarısından fazlasının anonim şirket olarak faaliyet gösterdiği, diğer çoğunluğun ise limitet şirketlerin oluşturduğu görülmektedir. Şahıs şirketi olarak yalnızca bir firmanın ilgili sektörde faaliyet gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Ankete katılan firmaların 10’u anonim şirket olarak faaliyette iken, limitet şirket sayısı 7’dir.

İŞLETMELERİN YAPISI

Raylı sistemler sektöründe faaliyet gösteren ve ankete katılan firmaların yarısından fazlasının aile işletmesi olduğu görülmektedir. Ankete katılan firmaların yaklaşık %60’ı aile işletmesidir. Bu durum işletme özelinde kurumsallaşma ile ilgili olarak belli başlı alanlarda bazen problem oluşturabilme riskini taşımakla beraber sektörde faaliyet gösteren firmaların ölçeğinin çoğunlukla küçük olması, işletme yönetiminin ve karar alma mekanizmalarının hızlı işlemesi bağlamında firmalarda çoğu zaman esneklik kazanmasına ve bu açıdan işletmeler üzerinde olumlu bir etki oluşturmasını sağlamaktadır.

Ankete katılan firmaların yaklaşık %60’ı aile işletmesidir.

İŞLETMELERİN ÖLÇEĞİ

Ankete katılan firmaların büyük çoğunluğu KOBİ statüsünde olduğunu belirtmiştir. Fakat bölgede, ilgili sektörde faaliyet gösteren, ciro, istihdam veya hem ciro hem de istihdam açısından büyük ölçekte firmaların da yer aldığı ve bölgedeki sektörün yönlendirilmesinde önemli bir konumda olduğu görülmüştür.  Bu durum,  ajans tarafından sektörüne ilişkin olarak düzenlenebilecek mali destek programlarında KOBİ ölçeği dışında büyük ölçekli firmaların da destek kapsamında tutulmasına yönelik bir yaklaşımın sektörün daha da gelişmesi adına önem arz ettiğini ortaya koymaktadır. 

İDARİ PERSONELLERİN EĞİTİM DÜZEYİ

Ankete katılan işletmeler arasında özellikle idari personellerin eğitim düzeyinin oldukça yüksek olduğu görülmektedir. İdari anlamda işletmede en yüksek düzeyde yetkili olan personelin eğitim durumuna yönelik olarak verilen cevaplara göre üst düzeyde idari yetkiye sahip yöneticilerin tamamının en az lise veya dengi okul mezunu olduğu görülmektedir. Bu işletmelerin birinde doktora mezunu yönetici yer alırken ankete katılan işletmelerin %80’i en az yüksekokul veya fakülte mezunu düzeyinde en üst düzey idari personel tarafından yönetilmektedir.

İŞLETMENİN TEMİNİNDE GÜÇLÜK ÇEKTİĞİ İŞGÜCÜ TÜRÜ

İlgili sektörde özellikle işgücü temininde işletmeler, diğer birçok sektörde olduğu özellikle nitelikli ara eleman yani mavi yaka çalışan temininde zorluklarla karşılaştıklarını ifade etmektedirler. Ankete katılan firmaların çok büyük çoğunluğu birinci derecede nitelikli eleman probleminden bahsetmişler ve çoğu zaman ihtiyaç duydukları nitelikteki elemanları uzun süre kendi bünyelerinde yetiştirmek zorunda kaldıklarında bahsetmişlerdir. Bu durum hem işletmelerin üretim süreçlerinde kapasite düşüklüğüne yol açarken aynı zamanda yetişen personelin farklı işletmelere geçme riskiyle firmalar baş başa kalmaktadırlar. 

Ankete katılan firmaların çok büyük çoğunluğu birinci derecede nitelikli eleman probleminden bahsetmişlerdir.

İŞLETMEDEKİ ORTALAMA MAAŞ DÜZEYLERİ

İşletmedeki ücret düzeyleri ele alındığında raylı sistemler sektörüne ilişkin faaliyet gösteren bu firmalarda vasıfsız çalışanların çoğunlukla asgari ücretin üzerinde net maaş düzeylerine sahip oldukları görülmektedir.  Yönetici statüsünde çalışanların ortalama maaşları çoğunlukla 4000 TL ve üzerinde iken, mühendis olarak çalışanlar genelde 2000 ila 4000 TL arasında aylık gelir elde etmektedirler. Tekniker maaşları ise daha işletmelerin büyük çoğunluğunda 2000-3000 arasında yer almaktadır. Genel olarak ele alındığında ise sektörde ortalama maaş düzeyinin mavi yakalı personel seviyesinde 2000 TL’nin biraz üzerinde civarında olduğu söylenebilir.

Sektörde faaliyet gösteren bu firmalarda vasıfsız çalışanların çoğunlukla asgari ücretin üzerinde net maaş düzeylerine sahip oldukları görülmektedir.

İŞLETMEDE İŞGÜCÜ TEMİNDE YAŞANAN ZORLUKLARIN NEDENLERİ

İşletmelerin işgücü temininde yaşadığın sorunların temelinde yatan problemler incelendiğinde bu problemlerin temelinde işgücünün niteliklerinin yetersiz olması başlıca sebep olarak ortaya çıkmaktadır. İşletmelerin büyük çoğunluğu, istedikleri nitelikte eleman bulamadıklarını, bulmaları takdirde ücret konusunda oldukça cazip tekliflerde bulunduklarını belirtmişlerdir. Bu nitelikteki çalışanların sektör genelinde az olması, farklı işletmelerde az miktarda da olsa daha yüksek ücret verildiğinde iş değiştirmelerine ve uzun süre belli bir işyerinde çalışmamalarına neden olmaktadır. İşletmelerin büyük çoğunluğu, istedikleri nitelikte eleman bulamadıklarını belirtmişlerdir.

ÇIKAN SONUÇ:

 1. Firmaların önemli bir çoğunluğu 20 yıl ve daha fazla yıldır faaliyette olan firmalar
 2. Firmaların yarısından fazlası anonim şirket
 3. Firmaların yaklaşık %60’ı aile işletmesi
 4. Firmaların büyük çoğunluğu KOBİ statüsünde
 5.  İşletmelerin %80’i en az yüksekokul veya fakülte mezunu düzeyinde en üst düzey idari personel tarafından yönetiliyor.
 6.  Firmaların çok büyük çoğunluğu birinci derecede nitelikli eleman probleminden bahsediyor.
 7.  İşletmelerin işgücü temininde yaşadığı sorunların temelinde işgücünün niteliklerinin yetersiz olması başlıca sebep olarak gösteriliyor.
 8. Sektörde faaliyet gösteren firmalarda vasıfsız çalışanların çoğunlukla asgari ücretin üzerinde net maaş düzeylerine sahip oldukları görülüyor.
TR41 Bölgesi Raylı Sistemler Sektörü Anketinin Analizi – 2'i okumak için tıklayınız
Kaynak : https://www.bebka.org.tr/admin/datas/yayins/sektorraporurayli.pdf

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 23 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV