banner44
22 Ekim 2017 Pazar

Emine Nur Günay'ın acı günü

Her yol ABD’ye

ABD’nin Eskişehir dış ticaretinde yani hem ihracatında hem de ithalatında önemli bir konumda. Eskişehir’den gerçekleştirilen her 3 ihracattan 1’i ve her 4 ithalattan 1’i ABD imzalı.

30 Eylül 2017 Cumartesi 11:21
Her yol ABD’ye
DIŞ FAZLA VERİYORUZ

Eskişehir sanayisi, birçok alanda Türkiye’nin önünde seyrediyor. Türkiye cari açık veren bir ülke olmasına rağmen Eskişehir dış ticaret fazlası veren bir il. TÜİK ve TİM verileri Eskişehir ihracatını düşük gösterse de Sanayi Odası anketleri gerçeğin farklı olduğunu ortaya koyuyor.

ABD PAZARI HÂKİM

Bunu bir yana bırakırsak üzerinde asla tartışılmayacak bir konu varsa o da ABD’nin Eskişehir dış ticaretinde yani hem ihracatında hem de ithalatında önemli bir konumda olması. Şöyle ki Eskişehir’den gerçekleştirilen her 3 ihracattan 1’i ve her 4 ithalattan 1’i ABD’yi işaret ediyor.

RAKAMLAR ORTADA

Eskişehir, 2016’da en fazla ihracatı ABD’ye yaptı. ABD’nin ilin toplam ihracatındaki payı yüzde 30’un üzerinde oldu. Eskişehir, yine aynı yılda en fazla ithalatı ise ihracatta olduğu gibi ABD’den yaptı. ABD’nin toplam ithalattaki payı ise yüzde 30’a yakın. Eskişehir dış ticaretinde her yol ABD’ye çıktı. 

FİRMALARIN MERKEZLERİ ETKİLİYOR

TÜİK’e göre Eskişehir ihracatı 1 milyar dolar seviyesinde bile değilken ESO verilerine göre bu rakam 2 milyar doların üzerinde. Bunun gerekçesi ise çok basit bir nedene dayanıyor. Eskişehir’de üretim yapan ve ihracat gerçekleştiren çoğu firmanın kayıtlı adresleri başka illerde görülüyor.

Eskişehir sanayisi, birçok alanda Türkiye’nin önünde seyretmesine rağmen dış ticaret verileri sürekli tartışılıyor. TÜİK ve TİM verileri Eskişehir ihracatını düşük gösterse de Sanayi Odası anketleri gerçeğin farklı olduğunu ortaya koyuyor.

TÜİK’e göre Eskişehir ihracatı 1 milyar dolar seviyesinde bile değilken ESO verilerine göre bu rakam 2 milyar doların üzerinde. Bunun gerekçesi ise çok basit bir nedene dayanıyor. Eskişehir’de üretim yapan ve ihracat gerçekleştiren çoğu firmanın kayıtlı adresleri başka illerde görülüyor. Bu da Eskişehir ihracatının düşük çıkmasına neden oluyor.

Bunu bir yana bırakırsak üzerinde asla tartışılmayacak bir konu varsa o da ABD’nin Eskişehir dış ticaretinde yani hem ihracatında hem de ithalatında önemli bir konumda olması. Şöyle ki Eskişehir’den gerçekleştirilen her 3 ihracattan 1’i ve her 4 ithalattan 1’i ABD’yi işaret ediyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2011-2015 yılları arasında Eskişehir’in sürekli dış ticaret fazlası verdiği görülüyor. Eskişehir, 2015 yılında ülkemizde en fazla ihracat yapan ilk 20 il içerisinde yer alıyor.

Eskişehir, 2015 yılında en fazla ihracatı ABD’ye yaptı. ABD’nin ilin toplam ihracatındaki payı %31,05 oldu.

İTHALATTA DA ABD OLMAZSA OLMAZ

Eskişehir, 2015 yılında en fazla ithalatı ise ihracatta olduğu gibi ABD’den yapmıştır. ABD’nin toplam ithalattaki payı ise %26,39 oldu.

Eskişehir’de 2015 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren sektör, makine-metal sanayi olmuştur. Bu sektörün toplam ihracattaki payı %43,03 oldu..

Eskişehir’de 2015 yılında en fazla ithalat gerçekleştiren sektör de yine makine-metal sanayidir. Bu sektörün toplam ithalattaki payı %22,75 oldu.

SANAYİ ODASI’NA GÖRE 4 YILDA 8 MİLYAR DOLAR

Kayıtlı adresleri başka yerde olan veya Eskişehir dışındaki gümrükleri kullanan işletmelerin yapmış olduğu ihracatlar, resmi ihracat rakamlarına yansımamakta. Bu sebeple, resmi veriler Eskişehir Sanayi Odası’nın ihracat rakamları ile uyumlu olmamakta.. Eskişehir Sanayi Odası verilerine göre, Eskişehir son dört yılda 8 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

ESO’ya üye işletmelerin sektör bazında ihracat verileri incelendiğinde, makine imalat sanayinin %46,2 pay ile en fazla ihracatı gerçekleştiren sektör olduğu görülmekte.

Türkiye’nin ileri teknoloji ürünleri ihracatının toplam ihracat içerisindeki payı %3,5’tir. Eskişehir’in yüksek teknoloji ürünleri ihracatının toplam ihracat içerisindeki payı ise %15’tir. Bu bağlamda Eskişehir, Türkiye’de ilk sırada bulunmakta. 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Doğa Sever 3 hafta önce yorumlandı

   birileri de ; kızılinler projesine yatırım için gelse , iyi olacak!

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 22 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV