banner44
22 Ekim 2017 Pazar

Girşimcilikte Eskişehir Türkiye 3.’sü

Eskişehir’in girişimcilikte başarılı performansı dikkat çekti. Raporda en dikkat çekici bölüm ise Ülke geneli iller bazında girişimciliğin yaygın olduğu iller sıralamasında Ankara, İstanbul ve TR41 Bölgesi illerinden Eskişehir’in ilk 3 sırayı aldığının belirtilmesiydi.

18 Ağustos 2017 Cuma 11:55
Girşimcilikte Eskişehir Türkiye 3.’sü
 Ulusal ve bölgesel kalkınmanın temel dinamiklerinden olan girişimcilik, ekonomik hayatın gelişmesi açısından olmazsa olmaz unsurlar arasında. BEBKA tarafından hazırlanan Mevcut Durum Analizi isimli raporda girişimcilik çeşitli boyutlarıyla ele alındı.

Hazırlanan raporda TR41 illeri incelenirken rapor sonucunda Eskişehir’in girişimcilikte başarılı performansı dikkat çekti. Raporda en dikkat çekici bölüm ise Ülke geneli iller bazında girişimciliğin yaygın olduğu iller sıralamasında Ankara, İstanbul ve TR41 Bölgesi illerinden Eskişehir’in ilk 3 sırayı aldığının belirtilmesiydi.

Ulusal ve bölgesel kalkınmanın temel dinamiklerinden olan girişimcilik, ekonomik hayatın gelişmesi açısından olmazsa olmaz unsurlar arasındadır. İş fırsatlarının çoğaltılması, işgücünün artırılması, istihdam olanaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması ve farklı kesimlerin de iş piyasasına dâhil olması girişimciliğin sağladığı temel katkılar arasında yer almaktadır. Girişimcilik, yerel kalkınmaya da olumlu etki ederek göçün azaltılmasına katkıda bulunmaktır. Yeni işletmelerin kurulması ile yerel ürün ve hizmet tedarikinde sağlanan artış, gelirin yerleşim yerinde kalmasına yardımcı olmaktadır.

Girişimciliğin son dönemlerde daha da önem kazanması ile birlikte bu alanda temel strateji ve hedeflerin ortaya konulabilmesi için 2012 yılında Girişimcilik Stratejisi ve Eylem Planı (GİSEP) çalışmaları başlatılmıştır.

GİRŞİMCİYİ BENİMSEMİŞ KÜLTÜR HEDEFLENİYOR

Girişimcilik kültürünü yaygınlaştıracak ve girişimciliği destekleyecek bir ekosistem oluşturma hedefini taşıyan bu planda girişimci dostu düzenleyici bir çerçevenin oluşturulması, bu ortamın tematik ve genel alanlarda sürdürülebilir bir destek sisteminin geliştirilmesi ve uygulanması, girişimciliği ve girişimciyi benimsemiş bir kültürün oluşturulması, özellikle örgün ve yaygın eğitim programlarında girişimcilik eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve girişimcilere yönelik danışma hizmetlerinin geliştirilmesi, finansmana erişim olanaklarının artırılarak sürdürülebilirliğinin sağlanması temel stratejiler olarak ortaya konulmuştur.  

KOSGEB DESTEKLERİ YADSINAMAZ

Ülkemizde girişimcilik onuşunda son dönemde özellikle KOSGEB tarafından yürütülen eğitimler kapsamında verilen destekler büyük bir itici güç olmakla beraber, özellikle kurslar sonunda hazırlanan iş planları ekseninde yeni girişimcilere verilen destekler önemli bir potansiyeli harekete geçirmektedir.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇOK ÖNEMLİ

Girişimcilik kültürünün gelişmesi, yeniliğe dayalı bir hizmet ve üretim anlayışı ile faaliyetleri yürütmeyi amaçlayan bireylerin veya firmaların ortaya çıkması son derece önemlidir. Dolayısı ile bu alanda yetişmiş ve yenilik kültürünü almış bireylerin bu alanda faaliyet göstermesi sürdürülebilirlik açısından kritik bir husustur.   

ESKİŞEHİR’İN EĞİTİM DÜZEYİ YÜKSEK

TR41 Bölgesi ölçeğinde bölgedeki üst düzey eğitim almış nitelikli işgücü potansiyeli değerlendirildiğinde,  nitelikli işgücünün oransal olarak bölgenin sanayi bölgesi olma durumuna paralel bir dağılım gösterdiği söylenebilir. Lise ve dengi okullar ile yüksekokul ve fakülte mezunları özellikle Bursa ve Bilecik’te daha fazla yer almakla birlikte,  Eskişehir bir anlamda bu iki ilden farklılaşmaktadır. Özellikle ildeki yüksek lisans ve doktora mezunlarının ülke içinde daha alt eğitim düzeylerine sahip olanlardan daha yüksek oranlara sahip olduğu görülmektedir.

AÇILAN KAPANAN İŞLETMELER KRİTİK

Bölgede aynı zamanda ekonomik hayatın ve girişimciliğin canlılığı anlamında kurulan ve kapanan işletme sayıları da önemli işaretler sunmaktadır. Bu anlamda, yıllık olarak kurulan şirketler yanında kapanan işletmelerin de ele alınması, sürdürülebilirlik anlamında da kritik bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

ESKİŞEHİR’DE İŞLETMELER DAHA ÇOK AYAKTA

Bölge illerinde, özellikle Bursa ve Bilecik’te, kurulan şirket, kooperatif ve ticari işletmelerin sayısının zaman içinde düşüş eğiliminde olduğu görülmektedir. Kurulan ve kapanan toplam işletmeler arasında bölge illeri arasında en belirgin fark Bursa’da ortaya çıkmaktadır; kapanan işletme sayısı dönem içinde genel olarak aynı düzeyde kalırken, kurulan toplam işletme sayısındaki düşüş dikkat çekmektedir. Bilecik ili de kurulan ve kapanan işletmeler bazında genel olarak ülke geneli ile aynı eğilimde iken Eskişehir ili kurulan işletme sayıları dönem içinde aynı düzeyde kalırken, kapanan işletme sayısında bölge illeri ve ülke geneline göre daha iyi performans göstermektedir. Bu durum, girişimci iller arasında ön planda olması ile paralellik arz etmektedir.  

ESKİŞEHİR BÖLGE İLLERİN ÖNÜNDE

Ülke geneli iller bazında girişimciliğin yaygın olduğu iller sıralamasında Ankara, İstanbul ve TR41 Bölgesi illerinden Eskişehir’in ilk 3 sırayı aldığı görülmektedir. Bölge illerimizden sadece Eskişehir’in ilk 10 il içinde almasına rağmen, özellikle Bursa’nın gelişmiş sanayi kültürü ve üretim tecrübesine rağmen listede yer almaması girişimcilik konusunda Bilecik de dâhil olmak üzere bölge illerinde bazı yapısal dönüşümlere ihtiyacın olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Kaynak: https://www.bebka.org.tr/uploads/magazines/mevcut_durum_analizi_06_03_2015.pdf

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV