banner39
22 Ekim 2017 Pazar

Emine Nur Günay'ın acı günü

Eskişehir’in sanayi ve istihdam raporu

Eskişehir son yıllarda gerek şehircilik gerekse sanayi hamleleri ile ülkenin en dikkat çeken öncül kentlerinden biri konumunda. Birçok endekste üst sıralarda olan ve çalışmaları örnek teşkil eden Eskişehir’in sanayi ve istihdam karnesi de ülke ortalamasından farklı seyrediyor

26 Ağustos 2017 Cumartesi 12:03
Eskişehir’in sanayi ve istihdam raporu
Sanayi sektöründe ülkemizin toplam katma değerine İstanbul’dan sonra en fazla katkı sağlayan bölge TR 41 bölgesidir. Bölgenin ülkemizin toplam katma değeri içerisindeki sektörel payları göz önüne alındığında, TR 41 Bölgesi’nin ’Sanayi bölgesi’ olduğu ifade edilebilir.

HİZMETLER VE SANAYİ SEKTÖRÜ LİDER
Eskişehir ekonomisinin % 60’ını hizmetler, % 30’unu sanayi ve % 10’unu ise tarım sektörü oluşturmaktadır. İl ekonomisinde ana sektörlerin dağılımında, hizmetler ve sanayi sektörlerinin öne çıktığı görülmektedir.
MAKİNECİLER EN BÜYÜK PAYA SAHİP
Eskişehir sanayisinin sektörel dağılımı incelendiğinde, makine imalat sanayinin firma sayısı, çalışan sayısı, ciro ve ihracat kriterleri bakımından en büyük paya sahip olduğu göze çarpmaktadır. Makine imalat sanayi, Eskişehir sanayisinde yer alan firmaların % 23,1’ini, çalışan sayısının % 33,8’ini, toplam cironun % 52,3’ünü ve toplam ihracatın % 59,6’sını oluşturmaktadır.
YATIRIMLARDA LİDER İMALATÇILAR
Eskişehir‟de 2011-2015 yılları arasında gerçekleşen yatırımların sektörel dağılımı incelendiğinde ise en fazla payı, %60 ile imalat sektörünün aldığı görülmektedir. Eskişehir ekonomisinde hizmetler sektörünün payı %60 olsa da, hizmetler sektörünün son beş yıllık zaman diliminde sabit sermaye yatırımlarından almış olduğu pay %9 olmuştur.
CAM, TAŞIT ARAÇLARI, GIDA 
Eskişehir‟de 2011-2015 yılları arasında sabit sermaye yatırımlarının imalat sektörü içerisindeki alt sektör dağılımında ise cam, taşıt araçları, gıda ve içki ile makine teçhizat sektörleri öne çıkmıştır.

EN FAZLA DEĞER MAKİNE VE METALDE
Eskişehir sanayisinde en fazla değere sahip üretim sektörü, makine ve metal ürünleri sektörüdür. Bu sektörü, % 32’lik pay ile gıda, % 15’lik pay ile toprak ve seramik sektörleri takip etmektedir. 

SOĞUTUCU, UÇAK MOTORU VE DİZEL LOKOMOTİFTE TEK
Eskişehir‟de üretilen bazı ürünler ise ulusal ölçekte önemli pazar payına sahiptir. Eskişehir, kompresör (soğutucu), uçak motoru ve dizel lokomotif üretiminde ulusal pazarın tamamına sahiptir. Bu ürünlere ek olarak; boraks, kriko ve buzdolabı üretiminde de Eskişehir, ulusal pazarın yarısından fazlasına hâkim durumdadır.

İSTİHDAM RAPORU
Eskişehir‟de 2009 yılından itibaren işgücüne katılma ve istihdam oranının yükseldiği, işsizlik oranının ise azaldığı söylenebilir. 2015 yılında TR41 Bölgesi’nin işsizlik oranı % 7,8 olmuştur.

EN FAZLA İSTİHDAM İMALATTA
Eskişehir‟de sektörlere göre istihdam verilerine bakıldığında, ortalama çalışan sayısının en yüksek olduğu sektör 83 kişi ile imalat olmuştur.

Eskişehir‟de faaliyet gruplarına göre istihdam edilenlerin Türkiye genelinde istihdam edilenlere oranı incelendiğinde ise Eskişehir‟in en yüksek istihdam payına sahip sektörleri; diğer ulaşım araçları imalatı ve elektrikli teçhizat imalatı olmuştur.

OPERATÖRLER VE MONTAJCILAR 
Eskişehir‟de istihdam edilenlerin meslek gruplarına göre dağılımında ise, ‟tesis ve makine operatörleri ve montajcılar” ile ‟sanatkârlar ve ilgili işlerde çalışanlar” öne çıkmıştır.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 22 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV