banner39
22 Ekim 2017 Pazar

Emine Nur Günay'ın acı günü

Eskişehir’in Rekabet Gücü En Yüksek 3 Sektörü

Eskişehir yatırım destek ve tanıtım stratejisi kapsamında ilin rekabet gücü yüksek sektörleri; yapılan 3 yıldız analizleri sonucu havacılık, raylı sistemler ve makine-metal sanayi; gelişme potansiyeli yüksek sektörleri ise turizm ve animasyon olarak belirlendi.

28 Ağustos 2017 Pazartesi 12:09
Eskişehir’in Rekabet Gücü En Yüksek 3 Sektörü
İHRACATTAN İSTİHDAMA MAKİNECİLER FARKLI
Makina sektörü sahip olduğu yüksek katma değer oranı, teknoloji üretimini zorunlu kılması, geniş bir yan sanayi ağı oluşturması, yatırım maliyetlerini düşürmesi, nitelikli personele yönelik istihdam alanı oluşturması, dışa bağımlılığı azaltmasının yanı sıra pek çok sektöre girdi sağlaması ile tetikleyici güce sahip lokomotif bir sektördür. Ana metal sanayi ise makine sektörü ile doğrudan bağlantılı olup dünya genelinde toplam ekonomik faaliyetlerin ve ülke ekonomilerindeki büyümenin; demir çelik ürünlerine olan talebi her geçen gün artırmasıyla stratejik bir sektör konumuna gelmiştir. 
Eskişehir’de en fazla ihracatın yapıldığı, en fazla istihdamın sağlandığı, en fazla sektörel üretim değerine ve sektörel paya sahip olan sektör makine-metal sektörüdür.


GÜÇLÜ TEDARİK AĞI 
Eskişehir‟de önemli bir yoğunlaşma gösteren elektrikli teçhizat imalatı sektörü de ana ve yan sanayisi ile güçlü bir tedarik bağlantısına sahiptir. Elektrikli teçhizat imalatı, başta beyaz eşya sektörü olmak üzere makine, havacılık gibi farklı sektörlerle de güçlü bağlantılara sahiptir.

HAVACILIKTA 7 KURUMDAN 3’Ü ESKİŞEHİR’DE 
Ülkemizde savunma sanayi alanında en önemli işletmeleri çatısı altında toplayan Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçıları Derneği’nin (SASAD) Havacılık ve Uzay grubunda yer alan 7 ana kurumun 3’ü Eskişehir‟de faaliyet göstermektedir.

3 İHRACATTAN 1’İ ESKİŞEHİR’DEN
Eskişehir‟in 2014 yılında ülkemizin hava ve uzay taşıtları ihracatından almış olduğu pay % 31,41 olmuştur. Eskişehir, bu alanda Türkiye‟de 2. sırada yer almıştır.

HAVACILIKTA İSTİHDAM VE İŞYERİNDE LİDERİZ
Sektörün TR41 bölgesindeki istihdam ve işyeri sayıları incelendiğinde, Eskişehir’in havacılık sektöründe ülkemizde ön plana çıktığı görülmektedir. İlin havacılık sektöründe istihdam edilenler, ülke genelinde aynı sektörde toplam istihdam edilenlerin %24,5’ini oluşturmaktadır. Aynı zamanda, ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin üçte birinin Eskişehir ilinde yer aldığı görülmektedir. Sektör, hem il için hem de bölge için dış ticaret fazlası veren ve yüksek katma değer yaratan bir sektör olarak karışımıza çıkmaktadır.

TÜLOMSAŞ FARKI KAZANDIRIYOR
Eskişehir, ülkemizde hem üretim hem de ulaşım ağları açısından raylı sistemler sektörünün başlıca merkezlerinden birisidir. Kamuya bağlı ortaklıklar yanında özel sektör firmalarının da faaliyet gösterdiği ilde bu alanda faaliyet gösteren en büyük kurum Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii Anonim Şirketi (TÜLOMSAŞ)‟tır. Bölgede, raylı sistemler sektörü genel olarak TÜLOMSAŞ‟a tedarik sağlayan yan sanayi şeklinde yoğunlaşmış olup istihdam önemli ölçüde tedarik zinciri üzerinde görülmektedir. Ülke genelinde bu sektörde istihdam edilenlerin % 17’si Eskişehir‟de yer alırken, bu sektörde faaliyet gösteren işletme sayısında da bu oran %5 olarak ortaya çıkmaktadır.


ANİMASYON FARKEDİLMEYİ BEKLİYOR
Dünyada yaratıcı endüstriler sınıfında yer alan animasyon sektörünün 2016 yılı pazar hacmi 250 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Endüstriye hakim olan ülkeler ise ABD, Japonya, Kanada ve Fransa’dır. Ülkemiz ise uzun yıllar özellikle çizgi dizi ve uzun metrajlı animasyon film alanında yabancı yapımlara bağlı kalmış ve gerekli üretim hacmine ulaşamamıştır. Ülkemizin dünya pazarından almış olduğu pay %0,1’in altında kalmıştır. Son 10 yıllık süreç içerisinde ise ülkemizde animasyon, üst ve orta ölçekli strateji belgelerinde yer almaya başlamış, 2006 yılı itibariyle çeşitli üniversitelerde animasyon bölümleri oluşturulmuş ve 2008 yılında TRT Çocuk kanalının kurulmasıyla sektör canlanmaya başlamıştır. 
Eskişehir‟in gelişme potansiyeli yüksek sektörlerinden birisi de animasyon sektörüdür. Bu potansiyeli sağlayan ana nedenler ise 30 yıllık animasyon geçmişi ve kültürüne sahip Eskişehir Anadolu Üniversitesi Animasyon Bölümü’nün Eskişehir’de yer alması, Düşyeri ve Resimli Filim gibi önemli animasyon stüdyolarının Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi‟nde faaliyet göstermesi ve nitelikli işgücünün Eskişehir‟deki varlığıdır. Ayrıca Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurulan Animasyon Ar-Ge Merkezi de bu potansiyeli, il düzeyinde yansıtan önemli göstergelerden bir tanesidir. 
Gerek ulusal düzeyde gerekse il düzeyinde animasyon sektörünün daha da gelişebilmesi için uluslararası işbirliği anlaşmalarının yapılması, ulusal pazar ve projelerin dünyaya tanıtılması önemli bir gerekliliktir.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Doğa Sever 2 ay önce yorumlandı

   bilişim sektörünü de eklemeliyiz!

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 22 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV