banner39
22 Ekim 2017 Pazar

Emine Nur Günay'ın acı günü

Eskişehir’in kanayan yarası: Turizm

Eskişehir başta kültür ve termal turizmi olmak üzere, doğa turizmi, mağara turizmi hava sporları turizmi, inanç turizmi ve kongre turizmi alanlarında çok önemli bir potansiyele sahip.

29 Ağustos 2017 Salı 11:04
Eskişehir’in kanayan yarası: Turizm
Ancak Eskişehir sahip olduğu bu büyük potansiyele rağmen turizm konusunda potansiyelini ortaya koyamıyor. BEBKA raporlarında bu konuya dikkat çekerek Eskişehir’in sahip olduğu turizm potansiyelini tanıttı. 
Eskişehir, ziyaretçi sayısı bakımından ülke genelinde 25. sırada bulunuyor. 2015 yılında ilde ortalama kalış süreleri yabancı turistler için 2,1 gün iken yerli turistler için 1,5 gün olarak gerçekleşti. 
Eskişehir‟de Turizm İşletme Belgeli konaklama tesislerinin doluluk oranı ise % 32,2 oldu. Konaklama tesislerinde Eskişehir‟in hem yerli hem de yabancı turist verileri, ilin sahip olduğu turizm potansiyeline göre oldukça düşük.

Kültür Turizmi
Eskişehir‟de tarih boyunca birçok medeniyet ve uygarlık yer almıştır. Bunlardan başlıcaları; Hititler, Frigler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’dır. Bu sebeple, kentte başta Frig Vadileri olmak üzere birçok antik kent, anıt, kale, tarihi ev, müze ve mimari eser bulunmaktadır. 

Doğa Turizmi 
Eskişehir‟de birçok milli park ve benzeri sahalar ile yürüyüş yolları, kamp alanları, bisiklet rotaları ve tırmanış alanları bulunmaktadır. Bu değerlerin bilinirlik seviyesi ise bölgesel düzeydedir.10 Ayrıca ilde tabiat turizmine uygun birçok hayvan türü yaşamaktadır. İl, at yetiştiriciliği ve biniciliği konusunda da önemli bir potansiyele sahiptir 

Mağara Turizmi 
Eskişehir‟de 25‟den fazla mağara ve düden bulunmaktadır. Bu değerlerin bilinirlik seviyesinin bölgesel düzeyde kaldığı ifade edilebilir. 

Hava Sporları Turizmi 
Başta İnönü ilçesinde olmak üzere, Eskişehir, gerek tarihinden gelen havacılık birikimi ve geçmişi, gerek sahip olduğu uygun hava koşulları nedeniyle ülkemizin en önemli sportif havacılık bölgelerine sahip illerinden birisidir.

İnanç Turizmi 
Eskişehir‟de başta Seyid Battalgazi Külliyesi olmak üzere birçok türbe bulunmaktadır. 

Kongre Turizmi 
Eskişehir önemli kongre salonları ve konaklama tesislerine ev sahipliği yapmaktadır. Güdümlü proje kapsamında yapımına başlanan Eskişehir Kongre ve Fuar Merkezi‟nin tamamlanması ile bu alanda ilin potansiyeli daha da artacaktır. 

Termal (Sağlık) Turizm 
Termal su kaynakları, il yüzeyinin tamamına yayılmış olup ilde çok sayıda termal kaynak bulunmaktadır. Eskişehir, ülkemizin en fazla kaplıcası bulunan illerinden birisidir. İlde Sakarılıcıca ve Kızılinler Bölgesi termal turizm merkezi bölgesi ilan edilmiştir. 

YERLİLER 1,5 GÜN, YABANCILAR 2 GÜN KALIYOR
Eskişehir, ziyaretçi sayısı bakımından ülke genelinde 25. sırada bulunmaktadır. 2015 yılında ilde ortalama kalış süreleri yabancı turistler için 2,1 gün iken yerli turistler için 1,5 gün olarak gerçekleşmiştir. Tesise geliş sayısında ise yerli turistlerin tesise geliş sayısı, yabancı turistlerin tesise geliş sayından oldukça fazla olmuştur. 

DOLULUK ORANI YÜZDE 32,2
Eskişehir‟de Turizm İşletme Belgeli konaklama tesislerinin doluluk oranı ise % 32,2 olmuştur. Konaklama tesislerinde Eskişehir‟in hem yerli hem de yabancı turist verileri, ilin sahip olduğu turizm potansiyeline göre oldukça düşük kalmıştır. İlin turizm istatistiklerinin düşük kalmasında ise ilin potansiyelinin yeterince tanıtılmamış olması temel sorun olarak ifade edilebilir.


POTANSİYEL DUYURULAMIYOR
Eskişehir, alternatif turizm seçeneklerinin fazla olduğu, tarihi, doğası, yer altı zenginlikleri ve Yunus Emre ve Nasreddin Hoca gibi karakterleri ile tarihsel, kültürel ve tabiat çeşitliliği açısından oldukça zengin bir ildir. Buna rağmen, Eskişehir‟in turizm ekonomisi oldukça kısıtlıdır. 2015 yılında Eskişehir‟de yabancı turistlerin konaklama tesislerine geliş sayısı sadece 19.422’dir. İlin potansiyelinin yeterince duyurulmamış olması, Eskişehir‟in turizm ekonomisini oldukça kötü etkilemektedir.

KIZILİNLER’E YATIRIMCI GELMEDİ
Raporda şu ifadeler kullanıldı; “Eskişehir Yatırım Destek Ofisi tarafından Kızılinler Termal Turizm Bölgesi’ne yatırım yapılması konusunda çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülecektir.  Eskişehir il merkezine 11 km mesafede olan Kızılinler Bölgesi, 20.11.2006 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.  T.C.  Kültür Turizm Bakanlığı tarafından 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı hazırlanmış ve söz konusu bölge için 15.02.2016 tarih ve 29625 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2016/1 Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsis Duyurusu ile ilanı gerçekleştirilmiş, fakat tahsis işlemi gerçekleşememiştir. Bu doğrultuda, Kızılinler Bölgesi Termal Turizm Merkezi’ne olan farkındalığı artırmak ve bölgeye yatırımcı çekmek adına profesyonel bir yaklaşımla etkin tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.” 

BAŞLICA YAPILMASI AMAÇLANAN ÇALIŞMALAR ŞUNLAR 
•Potansiyel yatırımcılara yönelik, bölgeye yatırım konusunda bilgilendirme ve değerlendirme toplantılarının yapılması
•Potansiyel yatırımcılara yönelik, bölgeyi tanıtma amacıyla inceleme gezilerinin düzenlenmesi
•Tanıtıcı broşür, kitapçık vb. dokümanlar hazırlanması, basımı ve dağıtımı
•Tanıtıcı animasyon filminin hazırlanması ve dağıtımı
•Tanıtıcı toplantı ve organizasyonların gerçekleştirilmesi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 22 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV