banner39
22 Ekim 2017 Pazar

Eskişehir’de havacılığın sektörel hikâyesi

Havacılık ile Eskişehir arasında ilişki uzun yıllardır kuruluyor. Eskişehir’in havacılık sektöründe öncül şehir olduğu tespitleri oldukça yerinde ve haklı gerekçelere dayanıyor. Eskişehir ihracatına ve sanayi yapısına bakıldığında bu ifadelerin haklı yere oturduğunu görmek mümkün.

12 Ekim 2017 Perşembe 11:11
Eskişehir’de havacılığın sektörel hikâyesi
Ancak bu Ekonomik Bakış çalışmasında bu tezi doğrulayacak rakamlar kullanmadan Eskişehir’de havacılık kültürünün nasıl doğduğu, geliştiği ve neden önemli olduğu üzerinde durmaya çalışacağım. Bunun için BEBKA tarafından hazırlanan TR41 Bölgesi Havacılık Sektörü Raporu’na göz atmamız yeterli… 

Genel kapsamda sivil havacılık ve savunma sanayi alt bileşenlerinden oluşan havacılık sektörü, özellikle Eskişehir’de var olan tarihsel sektörel birikim ve altyapı ile oldukça gelişme göstermiş sektörler arasında. Eskişehir bu sektörde hem bölge hem de ülke genelinde oldukça rekabetçi bir konuma sahip. İl bünyesinde, farklı alanlarda yetişmiş olan işgücü ve özellikle otomotiv, makine, elektrik ve elektronik gibi sektörlerdeki bilgi birikiminin son dönemlerde havacılık sektörüne kaymasıyla kümelenme çalışmaları da tamamlanmış durumda.

1.HAVA İKMAL BAKIM MERKEZİ DÖNÜM NOKTASI

Eskişehir, havacılık sektöründe Türkiye’nin en önce gelen illeri arasında yer alıyor. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde, 1926 yılında Eskişehir’de kurulmuş olan 1.  Hava İkmal Bakım Merkezi, ilde sektörün yan sanayisi ile birlikte gelişimi açısından bir dönüm noktası olmuş. Kurulduğu ilk dönemlerde öncelikli olarak uçak bakımı yapılan merkez çevresinde daha sonraki süreçte önemli bir yan sanayi oluşmuş ve günümüzde jet motorlarının bakımı ve parça üretimleri yanında havacılık sanayisinde ileri teknoloji gerektiren birçok parçanın üretimi ve yeni teknolojilerin gelişmesine yönelik önemli bir sektörel yapı oluşmuş. Ülkemizde uzun yıllar kamu eliyle yürütülen havacılık sanayii ve uçak parçaları imalatı, 1980’den sonra yabancı yatırımcıların ve ülkemiz özel sektör yatırımlarının  da  devreye  girmesiyle  birlikte,  hızla  gelişmeye  başlamış.

 

ÖNCÜ FİRMALAR BÜYÜK ROL OYNADI

Bu kapsamda kurulan TUSAŞ Motor Sanayii, Savronik, Alp Havacılık, Turbomak, Coşkunöz ve Atard Savunma firmaları Eskişehir’deki havacılık sanayiinin hızla gelişmesini sağlamışlar. Özellikle 1985 yılında kurulan ve başta F-16 savaş uçakları olmak üzere özellikle, jet motorlarına yönelik üretim amacıyla faaliyete geçen TUSAŞ Motor San.  A.Ş.  başta havacılık motor teknolojisi olmak üzere sektörün diğer farklı alanlarında da sektör alt yapısının ve ürün çeşitliliğinin gelişmesinde büyük rol oynamış. 

HAVACILIK KÜMELENMESİ ULUSAL DEĞER KAZANDI

İlde gelişen altyapı ve yan sanayi, birçok ana üretici yanında bu büyük işletmelerin yan sanayi ürünlerini karşılayan daha küçük ölçekte firmaların da hızlı bir şekilde kurulmasını sağlamış. İl genelinde ana ve yan sanayi ile birlikte destekleyici diğer farklı kurum ve kuruluşların da yer alması, sektöre bir bütün halinde hareket edebilme kabiliyeti kazandırmaya başlamış. 2011 yılı Mart ayında Eskişehir’deki birçok sektör firması sanayi odasının da desteği ile bir araya gelerek Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Derneği’ni kurmuş. Başta Eskişehir ilinde yer alan firmaların yer aldığı kümeye zamanla Ankara merkezli firmaların da katılmasıyla küme, bölgesel ve ulusal bir nitelik kazanmış. Ağustos 2015 dönemi itibariyle 32 firma yer alan küme derneğinde yer alan küme üyeleri hem savunma sanayi hem de sivil havacılık alanında faaliyetlerini sürdürmekte.

İHRACATIN YÜZDE 14’Ü HAVACILARIN

Eskişehir’de faaliyet gösteren havacılık sanayisi kuruluşlarının son birkaç yıl içinde kat ettikleri gelişmeye baktığımızda, 2000 yılında bu sektörde üretim yapan firmaların toplam ihracatları 55 milyon dolar düzeyinde iken 2015 yılı sonunda yaklaşık 275 milyon dolara ulaşmış. Eskişehir Sanayi Odası (ESO) verilerine göre, ESO üyesi kuruluşların toplam ihracatları 2,1 milyar dolar olup, ESO üyesi kuruluşların toplam ihracatının yüzde 14’lük bölümünün havacılık sektörü mamullerinden ( uçak ve helikopter parçaları ile yapısal üniteler) oluştuğu görülmekte.

İLK ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ ESKİŞEHİR’DE

 Yüksek teknolojiye dayalı havacılık sektörünün Eskişehir sanayisi açısından çok önemli olması nedeniyle sektörün ildeki gelişimine katkı sağlamak amacıyla ESO öncülüğünde Eskişehir Havacılık ve Savunma Sanayii Endüstri Bölgesi kurulmasına yönelik çalışmalar yürütülmekte. Bölgenin kuruluşu amacıyla Eskişehir- Ankara karayolu üzerinde Eskişehir OSB’ye ait toplam 5 milyon m²’lik bir alanın bu yatırım için tahsis edilmesi kararlaştırıldı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK TEDARİKÇİLERİNDEN

Eskişehir’in mevcut havacılık sektörü esas yoğunluğu büyük oranda yolcu uçakları, savaş uçakları ve helikopterlerin motor parçalarının üretimi ile bazı yapısal ve aktarma organları imalatı oluşturmakta. Bilindiği üzere uçakların en pahalı, sürekli gelişen ve hayati parçaları motorlar ve aviyonik sistemlerdir. Eskişehir’de üretim faaliyetlerini sürdüren TEI, GE ile birlikte sürdürdüğü ortaklaşa üretim faaliyetleri kapsamında yeni nesil ticari uçak motorlarında dünyanın en büyük tedarikçilerinden biri konumuna gelmiş. Bu kapsamda GE tarafından geliştirilen yeni nesil ticari uçak motorları LEAP ve GENX, 9000 âdete yakın toplam sipariş almış olup, TEI bu alanda dünyadaki en büyük ana yüklenicilerden biri konumuna gelmiş.

KURULACAK ÜNİVERSİTE ÖNEM TAŞIYOR

Havacılık sektörünün teknik ve Ar-Ge temelli olarak gelişmesi bakımından büyük önem taşıyan ve Eskişehir sanayisinin en önemli taleplerinden biri olan Eskişehir Teknoloji Üniversitesinin kurulmasına ilişkin kanun tasarısı 20 Mayıs 2016 tarihinde TBMM'ye sunulmuştu. Diğer mühendislik dallarının yanında Havacılık ve Uçak Bilimleri Fakültesi ile beraber Havacılık, Savunma Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü de üniversite dâhilinde yer alacak olup, söz konusu üniversite büyük oranda yüksek lisans ve doktora programları doğrultusunda faaliyet göstermesi planlanmakta. Eskişehir’de havacılık sektörünün yeni yetenekler kazanması bakımından kurulacak üniversitenin önemli rolü söz konusu olacak.

Anadolu üniversitesinin de havacılık sektörü ile ilgili çalışmaları devam etmekte olup Anadolu Üniversitesi ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 9 Haziran 2016 tarihinde Savunma Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı başlatılmıştı.

Anadolu Üniversitesinin, Havacılık Mükemmeliyet Merkezi projesinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmaları da devam etmekte.

Kaynak:

TR41 Bölgesi Havacılık Sektörü Raporu

https://www.bebka.org.tr/admin/datas/yayins/sektorraporuhavacilik.pdf

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV