banner44
22 Ekim 2017 Pazar

Eskişehir’de Ar-Ge ve Yenilikçilik Durumu

Ar-Ge ve inovasyon günümüzde rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri halinde. Etkin Ar-Ge teşvikleri ile sanayisi desteklenen ülkeler Dünya Rekabet Sıralamasında en üst seviyelerde yer alıyor.

30 Ağustos 2017 Çarşamba 11:17
Eskişehir’de Ar-Ge ve Yenilikçilik Durumu
Eskişehir‟de 2016 yılı Ekim ayı sonu itibariyle 8 Ar-Ge merkezi bulunuyor. Bu sayı, Türkiye genelinin % 2,85‟ini oluşturmakta.
Ülke olarak beklentimiz; yapılan Ar-Ge çalışmalarının ülkemize ekonomimizde katma değer yaratacak, uluslararası pazarda rekabet gücümüzü artıracak ileri teknoloji içeren ürünler olarak dönmesi.
Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; özel sektörde, Ar-Ge ve yenilik yoluyla ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için;
• Teknolojik bilgi üretilmesini, 
• Üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapılmasını, 
• Ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesini, 
• Verimliliğin artırılmasını, 
• Üretim maliyetlerinin düşürülmesini, 
• Teknolojik bilginin ticarileşmesini, 
• Rekabet öncesi işbirliklerinin gelişmesini, 
• Teknoloji yoğun üretim, girişimcilik ve bu alanlara yönelik yatırımlar ile 
• Ar-Ge’ye ve yeniliğe yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişinin hızlandırılmasını, 
• Ar-Ge personeli ve nitelikli işgücü istihdamının artırılmasını desteklemek ve teşvik etmek amacıyla 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanunu yayımladı. 

Eskişehir‟de 2016 yılı Ekim ayı sonu itibariyle 8 Ar-Ge merkezi bulunuyor. Bu sayı, Türkiye genelinin % 2,85‟ini oluşturmakta.

HAVACILAR AR-GE’DE ÖNDE
Eskişehir‟de Ar-Ge merkezlerinin sektörel dağılımı incelendiğinde; havacılık, makine ve teçhizat imalatı ile dayanıklı tüketim malları sektörlerinde Ar-Ge merkezilerinin bulunduğu göze çarpıyor.


PATENT TESCİLİNDE ÖNE ÇIKIYOR
Eskişehir‟in sınai mülkiyet hakları göstergelerinde ise patent tescili öne çıkıyor. Türkiye genelinde patent tescilinin % 2’sini Eskişehir‟de bulunan işletmeler gerçekleştirdi. Faydalı model türünde ise diğer sınai mülkiyet türlerine göre, Eskişehir‟in daha düşük oranda pay aldığı görülüyor.

ESKİŞEHİR 16. SIRADA
2015 yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi‟ne göre, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi 33 bölge arasında 38,62 puanla 16. sırada bulunuyor. Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin özellikle ‘Kurumsallaşma, sürdürülebilirlik ve ekosistem geliştirme faaliyeti’ ile ‘Ar-Ge faaliyeti’ başlıklarında düşük orana;  ‘Finansman, teşvikler ve altyapı’ başlığında ise yüksek orana sahip olduğu ifade edilebilir.

YAYINDA İYİYİZ ETKİ DEĞERİNDE DÜŞÜĞÜZ
Eskişehir‟in 2011-2015 yılları arasında bilimsel yayın performansı incelendiğinde, ilin yayın ve atıf sayısında iyi olduğu; ancak etki değeri performansının düşük kaldığı görülüyor. 


KANUN İLE AR-GE MERKEZLERİNE SAĞLANAN MUAFİYETLER:
5746 Sayılı Kanun uygulanmasına yönelik olarak hazırlanan “Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği” kapsamında Ar-Ge Merkezi Belgesi verilen İşletmelerin yapmış olduğu Ar-Ge ve Yenilik projeleri ile ilgili olarak yaptıkları harcamalar için;
1.Ar-Ge İndirimi: Ar-Ge merkezlerinde, gerçekleştirilen Ar-Ge ve yenilik harcamalarının tamamı ile 30 ve üzerinde tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli istihdam eden Ar-Ge merkezlerinde ayrıca o yıl yapılan Ar-Ge ve yenilik harcamasının bir önceki yıla göre artışının yarısı, 13/6/2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 10’uncu maddesine göre kurum kazancının ve 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 89’uncu maddesi uyarınca ticari kazancın tespitinde indirim konusu yapılır.
2.Gelir Vergisi Stopajı Teşviki: Ar-Ge merkezlerinde, yürütülen Ar-Ge ve yenilik projelerinde, çalışan Ar-Ge ve destek personelinin; bu çalışmaları karşılığında elde ettikleri ücretlerinin doktoralı olanlar için yüzde doksanı, diğerleri için yüzde sekseni gelir vergisinden müstesnadır.
3. Sigorta Primi Desteği: Ar-Ge merkezlerinde, çalışan Ar-Ge ve destek personeli ile 26/6/2001 tarihli ve 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun geçici 2’nci maddesi uyarınca ücreti gelir vergisinden istisna olan personelin; bu çalışmaları karşılığında elde ettikleri ücretleri üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin yarısı Maliye Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanır.
4.Damga Vergisi İstisnası: Bu Kanun kapsamındaki her türlü Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri ile ilgili olarak düzenlenen kâğıtlardan damga vergisi alınmaz.
KAYNAK: www.bebka.org.tr, bilim ve teknoloji bakanlığı

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Doğa Sever 1 ay önce yorumlandı

   eskişehir'de bir an önce , bilişim kümelenmesi oluşturulmalıdır!

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV