banner39
21 Ekim 2017 Cumartesi

Endüstriyel simbiyoz kavramının farkında mıyız?

Son günlerde sıkça tartışılan endüstriyel simbiyoz; fiziksel olarak yakın olup iki veya daha fazla ekonomik işletmenin bir araya gelerek hem çevresel performansı hem de rekabet gücünü artıracak uzun süreçli ortaklıklar kurması ve dayanışma içinde çalışmasını temsil eder. Peki, sanayiciler bunun ne kadar farkında?

24 Temmuz 2017 Pazartesi 11:16
Endüstriyel simbiyoz kavramının farkında mıyız?
Endüstriyel simbiyoz; tercihen birbirine fiziksel olarak yakın olup, normalde birbirlerinden bağımsız çalışan iki veya daha fazla ekonomik işletmenin bir araya gelerek hem çevresel performansı hem de rekabet gücünü artıracak uzun süreçli ortaklıklar kurması ve dayanışma içinde çalışmasını temsil eder. Diğer bir ifadeyle endüstriyel simbiyoz bağımsız işletmeleri, daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir kaynak kullanım yaklaşımı çerçevesinde bir araya getirmektedir.

Bu işbirliği ağı, malzeme, enerji, su ve/ veya yan ürünlerin fiziksel değişimi de dâhil olmak üzere, her türlü olanağın, lojistik, tesis ve uzmanlık kaynaklarının paylaşımı ya da ortak kullanımı anlamına gelmektedir. Buna ek olarak, işletmelerin ortak fayda sağlayacak diğer alanlarda da birlikte düşünüp birlikte hareket etmeleri için önemli fırsatlar yaratmaktadır. Ortak eğitim programları, yasal yükümlülüklere yönelik ortak çözümlerin üretilmesi, iş güvenliğine yönelik atılabilecek ortak adımlar bu kapsamda değerlendirilebilir.

AR-GE, İNOVASYON VE KÜMELENME

Bu sayede endüstriyel kaynaklı çevresel ve sosyal problemlerin önüne geçmekle kalmayıp aynı zamanda ekonomik getiri de sağlanmış olmaktadır. Endüstriyel simbiyoz, Ar-Ge, inovasyon ve kümelenme faaliyetlerinin yanı sıra, yeni iş alanları yaratma potansiyeli ile girişimciliği ve bölgesel kalkınmayı destekleyen bir yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır.

BEBKA YAKLAŞIMI YER VERDİ

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), 2014-2023 Bursa Eskişehir Bilecik Bölge Planında bu yaklaşıma yer vermiş, “Dengeli Mekânsal Gelişme ve Sürdürülebilir Çevre” başlığı altında yer verilen tedbirlerden biri de “firmalar arası işbirliği ve dayanışmayı artırarak hem çevresel hem ekonomik getiriler sağlayan Endüstriyel Simbiyoz uygulamalarının hayata geçirilmesi” olmuştur.

Buradan hareketle, BEBKA ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) arasında 17 Şubat 2014 tarihinde “TR41 Düzey 2 Bölgesi’nde Endüstriyel Simbiyoz Uygulamalarının Yaygınlaştırılmasına Yönelik İşbirliği Protokolu” imzalanarak Bursa Eskişehir Bilecik Endüstriyel Simbiyoz Programı BEBKA ve TTGV işbirliğiyle başlatılmıştır.


ÖRNEK OLABİLECEK UYGULAMALAR

BEBKA, potansiyel belirleme çalışması kapsamında öne çıkan ve/veya öncelikli olarak belirlenen sektörler ve atıklarla ilgili olan endüstriyel simbiyoz örnek çalışmaları/uygulamaları derlenmiş ve bölge için olası endüstriyel simbiyoz potansiyelini ortaya koymuştur.

Bölgede atık miktarı ve öncelikli sektörler göz önünde bulundurulduğunda, çeşitli örnekler ve potansiyel uygulamalar da ortaya çıkmaktadır. Bu uygulamalar sektörel bazda aşağıdaki gibi örneklendirilebilir:

GIDA ÜRÜNLERİ İMALATI: Gıda ürünleri imalatından kaynaklanan atıklar tarım ve hayvancılık sektörlerinde değerlendirilebilir. Tarımda bu atıklar kompost üretiminde kullanılırken, hayvancılıkta gerekli spesifikasyonlar sağlandığında hayvan yemi olarak ya da hayvan yemi imalatında kullanılabilir.
DİĞER METALİK OLMAYAN MİNERAL ÜRÜNLERİN İMALATI:  TR41 bölgesinde özellikle Eskişehir ve Bilecik illerinde ağırlıklı olarak bulunan seramik sektöründen kaynaklanan kırpıntıların ve kırıkların inşaat sektöründe dolgu malzemesi ve tuğla üretiminde kullanılma potansiyeli bulunmaktadır.

MOBİLYA İMALATI: İmalat prosesleri sonucu ortaya çıkan akşap atıkları hayvancılıkta hayvan yatağı alttemel malzemesi olarak,  kimyasal ve kimyasal ürünler imalatında aktif karbon üretiminde ve spor alanlarında alttemel malzemesi olarak kullanılabilmektedir.

TEKSTİL ÜRÜNLERİ VE GİYİM EŞYASI İMALATI: Tekstil ürünleri imalatından kaynaklanan tekstil atıkları diğer metalik olmayan mineral ürünler sınıfındaki izolasyon malzemesi imalatında değerlendirilebilir niteliktedir. Ayrıca yine tekstil sektöründen kaynaklanan tekstil atık su çamurları tuğla imalatında girdi olarak kullanılabilir.

MADENCİLİK VE TAŞOCAKÇILIĞI:  Madencilik ve taşocakçılığı faaliyetlerinden kaynaklanan mermer tozu atıklarının gıda sektöründe şeker rafinasyonunda ve cam imalatında kullanılma potansiyelleri bulunmaktadır.

MOTORLU KARA TAŞITI VE DİĞER ULAŞIM ARAÇLARININ İMALATI: Bu imalatlardan kaynaklanan atıklardan en büyük paya sahip olan metal hurdalar yeniden değerlendirilmektedir. Metal hurda dışında çıkan atıklar ise (elektronik aksam, plastik, kumaş gibi) düşük miktarlarda da olsa raporda belirtilen örnekler kapsamında katma değerli ürünlere dönüştürülebilirler. Otomotiv fren balata imalatında ise mermer tozu atıklarından faydalanılabilir.

TARIM VE HAYVANCILIK:  Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklanan atıklar ülkemizde genel olarak atıl durumda kalmakta ya da yakılmaktadır,  ancak yakma prosesleri dışında katma değerli ürünlere dönüştürüldüğü uygulamalar da bulunmaktadır. Bu atıklar genel olarak kompost üretiminde ya da biyogaz/biyokütle tesislerinde enerji hammaddesi olarak kullanılmaktadır.

Öne çıkan sektörler dışında, ana metal sanayiden kaynaklanan cüruflar asfalt üretiminde, deri ile ilgili ürünlerin imalatından kaynaklanan koyun derisi kromlu traş atıklarından jelâtin üretiminde kullanılması gibi pek çok iyi uygulama örneği ve/veya tezi literatürde bulunmaktadır.

Potansiyel belirleme çalışması kapsamında endüstriyel simbiyozun temelini oluşturan atık alışverişine yönelik uygulamalara odaklanılmıştır.  Ancak program kapsamında atık alış-verişi dışındaki endüstriyel simbiyoz uygulamaları da  (lojistik,  insan kaynağı, eğitim vb.) değerlendirilecektir.
Kaynak: https://www.bebka.org.tr/admin/datas/yayins/bebkafizibilitesonucweb.pdf

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV