banner44
24 Ekim 2017 Salı

Boşanmak isteyen eşini bıçakla yaraladı

BEBKA’dan Eskişehir’e 7 hedef

BEBKA; Eskişehir Yatırım, Destek ve Tanıtım Stratejisi isimli raporunda 2023 vizyonu çerçevesinde Eskişehir’de gerçekleştireceği iyileştirmeleri 7 hedef altında topladı.

25 Temmuz 2017 Salı 11:34
BEBKA’dan Eskişehir’e 7 hedef
BEBKA, söz konusu raporda “2014-2023 Bursa Eskişehir Bilecik Bölge Planı çerçevesinde 2023 vizyonu ile oluşturulan Eskişehir Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi hedefleri, belirlenen performans göstergeleri bazında yıllık periyotlarda izlenecek iyileşmelerin mevcut durumda belirtilen kriterler üzerinden yorumlanacaktır” ifadelerini kullanırken 7 hedefi şu şekilde açıkladı:

ÖNCELİKLİ SORUNLARA ODAKLANILACAK

Eskişehir’de iş ve yatırım ortamının öncelikli sorunlarına odaklanılarak iyileştirilmesi:

Ülkemizde iş ve yatırım ortamına ilişkin sorunlarda bürokratik süreçler, hukuki süreçler ve yatırım yeri ile ilgili hususlar öne çıkmaktadır. Bu nedenle, strateji kapsamında iş ve yatırım ortamına ilişkin öncelikli sorunlara odaklanılarak, Eskişehir’de ilgili mevcut mekanizmaların iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde yer alan göstergeler dikkate alınarak eylem, işlem ve tedbir çalışmaları yürütülecektir. Hedef, İş Yapma Kolaylığı Endeksi ve il özelinde yapılacak analiz-araştırma çalışmaları ile izlenecektir.

SEKTÖRLER GÜÇLENDİRİLECEK

Eskişehir’de rekabet gücü ve gelişme potansiyeli olan sektörlerin mevcut sorunlarının giderilmesi, ana ve yan sanayilerinin geliştirilmesi/hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve uluslararası rekabet gücünün arttırılması

Eskişehir’de rekabet gücü ve gelişme potansiyeli olan sektörler; havacılık, raylı sistemler, makine-metal, turizm ve animasyon olarak belirlenmiştir. Strateji kapsamında her yıl bu sektörlerin mevcut sorunlarının giderilmesi veya azaltılması, ana ve yan sanayilerinin güçlendirilmesi, uluslararası rekabet gücünün arttırılması hedeflenmektedir. Hedef, sektörlere ait yıllık ciro, istihdam ve dış ticaret göstergeleri izlenecektir.

TANINIRLIK ARTTIRILACAK

Eskişehir’de rekabet gücü ve gelişme potansiyeli olan sektörlerin ulusal ve uluslararası alanda bilinirliliğinin ve tanınırlığının arttırılması ve ilin potansiyelinin yeterince duyurulması

Eskişehir’in rekabet gücü ve gelişme potansiyeli yüksek olan sektörlerinde sahip olduğu potansiyelin ulusal ve uluslararası alanda yeterince duyurulabilmesi için etkin tanıtım faaliyetlerinin strateji dönemi boyunca yapılması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, öncelikli olarak uygun ve yöntem hatası içermeyen tanıtım materyalleri hazırlanacak, ulusal ve uluslararası fuarlara katılım sağlanacak, organizasyon ve ziyaret gibi etkinlikler gerçekleştirilecek, yazılı, görsel ve sosyal medya araçları kullanılacaktır. Hedef, gerçekleştirilen eylem sayısı ile takip edilecektir.

DOĞRUDAN YATIRIMLAR ARTTIRILACAK

Eskişehir’de mevcut/muhtemel uluslararası doğrudan yatırımların desteklenerek sürdürülebilirliği ve istikrarının sağlanması ve ilde uluslararası doğrudan yatırımların arttırılması

Strateji kapsamında Eskişehir’de muhtemel uluslararası doğrudan yatırımların yatırım öncesi, mevcut uluslararası doğrudan yatırımların ise yatırım sonrasında desteklenerek sürdürülebilirliği ve istikrarının sağlanması ve ilde uluslararası doğrudan yatırımların arttırılması hedeflenmektedir. Hedef, ilde yer alan uluslararası doğrudan yatırım ve yatırım teşvik sistemi göstergeleri ile takip edilecektir.

İŞBİRLİĞİ ARTTIRILACAK

Kamu üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesi

Strateji kapsamında Eskişehir’de kamu üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Hedef, ilde yer alan üniversitelerin veri ve istatistikleri ve SanTez projesi göstergeleri ile izlenecektir.

AR-GE, YENİLİKÇİLİK VE TASARIM KÜLTÜRÜ

Ar-Ge, yenilikçilik ve tasarım kültürünün yaygınlaştırılması

Strateji kapsamında Eskişehir’de Ar-Ge, yenilikçilik ve tasarım kültürünün yaygınlaştırılması ve ilde Ar-Ge ve yenilikçiliğe dayalı bir ekosistemin oluşturulması hedeflenmektedir. Hedef, Ar-Ge ve sınai mülkiyet hakları göstergeleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgesi Performans Endeksi ile takip edilecektir.

KÜMELEŞME AĞI GELİŞTİRİLECEK

Sektörel küme oluşumlarının ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması, küme faaliyetlerinin etkinliğinin arttırılması ve işbirliği ağlarının geliştirilmesi

Strateji kapsamında Eskişehir’de sektörel küme oluşumlarının ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması, küme faaliyetlerinin etkinliğinin arttırılması ve işbirliği ağlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Hedef, havacılık ve raylı sistemler iş kümelerine ilişkin işbirliği ve faaliyet ve tanıtım odaklı eylem sayısı ile izlenecektir.

YAŞANMASI MUHTEMEL SORUNLAR

BEBKA, Eskişehir Yatırım, Destek ve Tanıtım Stratejisi isimli raporunda Eskişehir’de strateji döneminde yaşanması muhtemel sorunları da iki başlık altında topladı. Buna göre; riskler beşeri kapasite ve işgücü ile dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik ve konjoktürel değişiklikler olarak iki başlıkta ele alındı.

BEŞERİ KAPASİTE VE İŞGÜCÜ SORUNLARI

2017 yılında Eskişehir’de havacılık,  raylı sistemler ve makine-metal sektörlerinde beşeri kapasite ve işgücü ile ilgili sorunların görülme riski bulunmaktadır. Özellikle Eskişehir ekonomisinin %60’nı hizmetler sektörünün oluşturduğu ve ilde yer alan mevcut işgücünün sanayi yerine hizmetler sektörüne kaydığı düşünülürse, niteliksiz işgücü sorununun da önümüzdeki yıl bu sektörlerde görülme olasılığı artmaktadır.  

KONJOKTÖREL VE EKONOMİK DEĞİŞİKLİKLER

Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik ve konjonktürel değişiklikler

Strateji döneminde ülkenin ve dünyanın ekonomik ve konjonktürel durumunda oluşabilecek değişiklikler, Eskişehir’de bulunan işletmelerin mali yapılarını ve finansmana erişim olanaklarını etkileyebilir.

 

KAYNAK: https://www.bebka.org.tr/admin/datas/yayins/166/esyatirimdestek-web_1500040499.pdf

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Doğa Sever 3 ay önce yorumlandı

   bebka raporunda yer alan eskişehir önerileri , gerçekleşir inşallah!

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 23 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV