banner44
24 Ekim 2017 Salı

Boşanmak isteyen eşini bıçakla yaraladı

BEBKA Kızılinler’i tanıtacak

Kızılinler bölgesine yatırımın gelmemesi Eskişehir kamuoyunca tartışılırken BEBKA 2017 Çalışma Raporu’nda Kızılinler için ayrı bir başlık hazırladı.

21 Temmuz 2017 Cuma 11:43
BEBKA Kızılinler’i tanıtacak

Kızılinler bölgesine yatırımın gelmemesi Eskişehir kamuoyunca tartışılırken BEBKA 2017 Çalışma Raporu’nda Kızılinler için ayrı bir başlık hazırladı. BEBKA, bölgeye yatırımcı gelmediğini hatırlatarak bölgeye yatırımcı çekmek adına profesyonel bir yaklaşımla etkin tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin planlandığını duyurdu.

Raporda Kızılinler’in tanıtılması için animasyon filminin hazırlanacağı belirtilerek tanıtım için yapılması gereken çalışmalar 5 başlıkta toplandı. BEBKA raporunda “İllerde öne çıkan sektörlerin gelişmesini desteklemek, bu sektörlerin potansiyel yatırımcılara tanıtılmasını sağlamak, yurtiçi ve yurtdışı yatırımcının sektörde yatırım yapmak üzere ile yatırımcı çekmek üzere, ilgili sektörlerde yatırım destek ofisleri ihtiyaç duyulan toplantı, çalıştay, B2B gibi faaliyetlerini yapmaya devam edecektir” denildi.

KIZILİNLER’E YATIRIMCI GELMEDİ

Raporda şu ifadeler kullanıldı; “Eskişehir Yatırım Destek Ofisi tarafından Kızılinler Termal Turizm Bölgesi’ne yatırım yapılması konusunda çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülecektir.  Eskişehir il merkezine 11 km mesafede olan Kızılinler Bölgesi, 20.11.2006 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.  T.C.  Kültür Turizm Bakanlığı tarafından 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı hazırlanmış ve söz konusu bölge için 15.02.2016 tarih ve 29625 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2016/1 Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsis Duyurusu ile ilanı gerçekleştirilmiş, fakat tahsis işlemi gerçekleşememiştir. Bu doğrultuda, Kızılinler Bölgesi Termal Turizm Merkezi’ne olan farkındalığı artırmak ve bölgeye yatırımcı çekmek adına profesyonel bir yaklaşımla etkin tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.”

BAŞLICA YAPILMASI AMAÇLANAN ÇALIŞMALAR ŞUNLAR

 • Potansiyel yatırımcılara yönelik, bölgeye yatırım konusunda bilgilendirme ve değerlendirme toplantılarının yapılması
 • Potansiyel yatırımcılara yönelik, bölgeyi tanıtma amacıyla inceleme gezilerinin düzenlenmesi
 • Tanıtıcı broşür, kitapçık vb. dokümanlar hazırlanması, basımı ve dağıtımı
 • Tanıtıcı animasyon filminin hazırlanması ve dağıtımı
 • Tanıtıcı toplantı ve organizasyonların gerçekleştirilmesi

AKILLI UZMANLAŞMA STRATEJİSİ

Avrupa Birliği’nin 2014-2020 yıllarını kapsayan uyum politikalarının ve yeni nesil bölgesel inovasyon stratejilerinin temelini oluşturan akıllı uzmanlaşma,  her bölgenin ekonomik ve rekabetçilik avantajlarını değerlendirerek yenilikçilik odaklı bir gelişme stratejisi belirlemek olarak tanımlanmaktadır.  Avrupa Birliği bu stratejiyi,  kamu kaynaklarının,  bölgenin diğer komşu bölgelerden ve rakiplerinden farklılaşmasına imkân verecek, rekabet üstünlüğünün olduğu sınırlı sayıdaki faaliyete odaklanmasını sağlayacak bir strateji olarak tanımlamaktadır. Akıllı uzmanlaşma stratejisi, bir sektörün bütünü yerine bölgeye mukayeseli üstünlük kazandıracak bir yeniliğe dayalı belirli faaliyetlere odaklanmayı öngörmektedir. 

Akıllı uzmanlaşma stratejisine göre,  bölgede yer alan tüm paydaşların içerisinde yer aldığı kapsamlı bir müzakere süreci sonrasında öncelikler ve bölgenin odaklanacağı faaliyetler belirlenmektedir.

KAPSAMLI BİR VİZYON OLUŞTURULACAK

TR41 Bölgesinin rekabet gücünü artırmak adına akıllı uzmanlaşmanın sağlanabilmesi için Bölgesel yenilik stratejisinin oluşturulması planlanmaktadır. Bu kapsamda, bölgenin mevcut durumunun ve yenilik potansiyelinin analiz edilmesi,  kapsayıcı bir yönetişim yapısının oluşturulması, bölgenin geleceği için kapsamlı bir vizyon oluşturulması,  önceliklerin belirlenmesi,  yol haritası ve eylem planının oluşturulması ve izleme ve değerlendirme mekanizmalarının oluşturulması hedeflenmektedir.

ENDÜSTRİ 4.0 UNUTULMADI

Rekabet gücü yüksek ekonomiler içinde yer almak isteyen ülkemiz ve bölgemiz için sanayide küresel düzeydeki gelişmeleri yakından takip etmek ve Endüstri 4.0’ın öncü uygulayıcılarından olmak ülke ve bölge ekonomisi için yüksek öneme sahiptir. Ajansımız tarafından Endüstri 4.0 hakkındaki gelişmeler takip edilecek olup, paydaşlarımız için bilgilendirme toplantıları yapılması ve bölgenin bu konudaki kapasitesinin tespitine yönelik çalışmalar yürütülmesi, bölgemizdeki ilgili tüm aktörlerin katılımı ile Endüstri 4.0’ın bütün boyutlarının ele alındığı bir platform oluşturulmasına katkı sağlanması planlanmaktadır.

Doğu Marmara bölgesinde ön plana çıkan otomotiv, makine ve kalıpçılık gibi sektörlerde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile işbirliği içerisinde sektör raporları ve strateji dokümanları hazırlanması hedeflenmektedir.

ESKİŞEHİR COĞRAFİ İŞARETLENEBİLİR ÜRÜNLER ENVANTERİ ÇIKARILACAK

Eskişehir’e özgü olan birçok ürün sadece Eskişehir ve çevre iller tarafından bilinmekte ve yerel üreticilere destek sağlamamaktadır. Bu ürünlere marka değeri kazandırılarak tanınmışlık düzeyinin arttırılması;  ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edilebilir ürünlerin ortaya çıkartılması ile mümkündür. Bir ürünün coğrafi işaret tescili alması ile yerel üretimin desteklenmesi, geleneksel bilgi ve kültürel değerlerin korunması, biyo-çeşitliliğin korunması, sürdürülebilir ve izlenebilir ürün kalitesinin sağlanması,  ürün taklitçiliği ile mücadele edilmesi,  kaynağın bulunduğu bölgenin tanıtımının sağlanarak turizme katkıda bulunulması sağlanabilir.  Ajansımız ve Eskişehir Ticaret Odası işbirliği ile Eskişehir’de coğrafi işaretlenebilir ürünlerin envanterinin çıkarılmasının ardından coğrafi işaret tescil başvurularının yapılmasının üreticiler,  tüketiciler ve kamu açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.

Ajansımız 2014-2023 bölge planında “Uluslararası alanda yüksek rekabet gücü” başlıklı gelişme ekseninde tehditlerden birisi olarak belirtilen “tarımda modern türlerin yetiştirilmeye başlamasıyla yerel çeşitlerin yok olma riski”,  hazırlanması planlanan coğrafi işaretlenebilir ürünler envanteri ile azaltılmış olacaktır.

ESKİŞEHİR’E YATIRIM FİLMİ ÇEKİLECEK

Bölgenin yatırım olanaklarının ve potansiyelinin tanıtımına yönelik olarak basılı ve görsel malzemeler hazırlanacaktır. Bu kapsamda, hazırlanmış olan broşürlere ilaveten bölgenin tanıtımı için İngilizce, Türkçe ve ihtiyaç doğrultusunda diğer dillerde bölgeyi tanıtıcı kitapçık, il rehberi, katalog, örümcek pano, banner, afiş ve benzeri basılı ve görsel materyaller, belirlenen tanıtım stratejisi kapsamında tasarlanarak bastırılacak ve internet sitelerinde dijital halde bulundurulacaktır.

Tanıtım filmleri, gerekli görüldüğünde güncellenecek, çoğaltılacak ve konu ile ilgisi olan kurum ve kuruluşlara yatırım olanaklarını tanıtmak üzere dağıtılacaktır. Eskişehir ilinin turizm potansiyelini gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta tanıtımını sağlamak için Eskişehir Turizm tanıtım filmi çekilmesi planlanmaktadır.

TİCARİ ATEŞELERE GÖNDERİLECEK

Materyallerinin dağıtımı ve yayınlanması kapsamında, tanıtım stratejisine bağlı olarak belli yollarla bölge tanıtımı için reklam çalışmaları da yapılabilecektir. Tanıtım stratejisine göre ihtiyaç duyulduğunda gerek ulusal, gerek uluslararası basına reklam verilecektir. Bölgeyi ve yatırım imkânlarını tanıtan materyaller, özellikle ticaret hacmimizin yüksek olduğu büyükelçiliklerdeki ticari ateşeler, tur operatörleri ve uluslararası fuarlara katılan kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak çeşitli kanallarla dağıtılması planlanmaktadır.

Ayrıca, yukarıda ismi geçen kanallar ile yatırım yapması muhtemel yatırımcılar tespit edilerek, bölgeye davet edilecektir. Davet edilen potansiyel yatırımcılara bölgeyi tanıtıcı programlar, geziler ve ikili iş görüşmeleri düzenlenecektir.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • ramazan taşyürek 3 ay önce yorumlandı

   Güzelim yerleri degerlendirmek lazım büyük bir nimet kızıl inler eskişehir icin

  • Doğa Sever 3 ay önce yorumlandı

   yazılanlar ; inşallah lafta kalmaz da gerçekleşir!

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 23 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV