banner44
24 Ekim 2017 Salı

Boşanmak isteyen eşini bıçakla yaraladı

Ar-Ge'siz Raylı Sistemler

EBKA, “TR41 Bölgesi Raylı Sistemler Sektörü Raporu, Dünü, Bugünü, Geleceği” isimli çalışmasında Bursa ve Eskişehir bölgesinde raylı sistemler sektöründe faaliyet gösteren firmalarla yaptığı anket çalışmasını yayınladı. Ankette Ar-Ge ve ihracat ile ilgili firmaların ortaya koyduğu görüşler dikkat çekti. Firmaların yüzde 11’inde hiç Ar-Ge yapılmadığı ortaya konulurken yüzde 457’sinde Ar-Ge yapılacak laboratuar ya da test merkezinin olmadığı anlaşıldı.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 12:27
Ar-Ge'siz Raylı Sistemler

TR41 Bölgesi Raylı Sistemler Sektörü Anketinin Analizi – 2

Ar-Ge'siz Raylı Sistemler

Deniz Çağlar Fırat

BEBKA, “TR41 Bölgesi Raylı Sistemler Sektörü Raporu, Dünü, Bugünü, Geleceği” isimli çalışmasında Bursa ve Eskişehir bölgesinde raylı sistemler sektöründe faaliyet gösteren firmalarla yaptığı anket çalışmasını yayınladı.

Ankette Ar-Ge ve ihracat ile ilgili firmaların ortaya koyduğu görüşler dikkat çekti. Firmaların yüzde 11’inde hiç Ar-Ge yapılmadığı ortaya konulurken yüzde 457’sinde Ar-Ge yapılacak laboratuar ya da test merkezinin olmadığı anlaşıldı.

Ankete Bursa ve Eskişehir illerinden farklı alanlarda faaliyet gösteren ancak raylı sistemler sektörü ile doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili olan küme üyeleri firmalar ile birlikte küme oluşumu süreci içinde bulunan firmalar katıldı. Anketi dolduran personelleri büyük çoğunluğu, işletme bünyesinde hem teknik hem de idari anlamda yetkin ve sektörü son derece yakından takip eden kişiler olduğu açıklandı.

Ar-Ge Çalışmaları Düzeyi ile Bilgiler

İşletmede Ar-Ge çalışmalarının varlığı, Ar-Ge Çalışan sayısı ve laboratuar varlığı

İşletme bünyesinde yapılan Ar-Ge çalışmaları ve işbirliklerine yönelik olarak verilen bilgiler ışığında ilgili sektörde Ar-Ge çalışmalarına yönelik büyük bir eğilim olduğu görülmektedir. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yapılmadığı firmalar mevcut olsa da işletmelerin kayda değer bir bölümü işletmenin Ar-Ge kapasitesi ve uygulamaları konusunda yeterli olduğunu belirtmektedirler. Buna rağmen firmaların büyük çoğunluğu Ar-Ge konusunda kapasitelerini yeterli görmemekte ve bu konuda farklı kurumlardan teşvik ve destek mekanizmalarının etkinleştirilmesini istemektedirler.

Ankete katılan işletmelerde Ar-Ge faaliyetlerinde çalışan toplam 99 personel bulunduğu belirtilmiştir. Belli başlı firmaların faaliyet alanına göre Ar-Ge personeli sayılarında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Ankete katılan firmaların biri önemli ölçüde Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirmekte olup çalışanlarının tamamı Ar-Ge personeli olarak sınıflandırılmıştır. Yine ankete katılan firmaların sadece üçünde herhangi biri Ar-Ge faaliyeti yapılmadığı belirtilmiş olup bu firmalarda ilgili personel istihdamı mevcut değildir.

İşletmede yeterli düzeyde (ya da hiç) Ar-Ge çalışmaları yapılamamasının nedenleri

Raylı sistemler sektörüne yönelik faaliyette bulunan ve ankete katılan firmaların yarısından fazlasında Ar-Ge konusundaki yetersizliğin temeli olarak finansman yetersizliği ve teknolojik altyapı eksikliği en önemli sebepler olarak görülmektedir. Ayrıca, yeterli ve nitelikli personel eksikliği, işletmenin farklı süreçlerdeki yoğunluklarından dolayı bu alana vakti ve kaynak ayıramamaları, Ar-Ge çalışmalarının belirsizlik içermesi ve harcanılan kaynak ve zaman ile yapılan çalışmanın getirisi arasında tatmin edici bir dengenin bulunmadığı düşüncesi, firmaları Ar-Ge çalışmalarından uzak tutan diğer etmenlerdir. Ar-Ge konusundaki yetersizliğin temeli olarak finansman yetersizliği ve teknolojik altyapı eksikliği en önemli sebepler olarak görülmektedir.

Ar-Ge hizmeti alınma durumu ve diğer kurumlar ile işbirliği düzeyi

Anket kapsamında işletmelere yöneltilen bir diğer soru da işletmelerin kurum bünyesi dışından almış oldukları Ar-Ge hizmetlerine yöneliktir.  Sektör firmaları arasında işletme dışından üniversite,  araştırma kurumu ve diğer firmalardan Ar-Ge, tasarım veya danışmanlık hizmeti alanlar yer almakla birlikte bu tür çalışmaları kendi bünyesinde ele alan veya hiç Ar-Ge hizmet almayan firmaların olduğu görülmektedir. Araştırma geliştirme faaliyetleri ile birlikte farklı alanlarda da üniversite veya diğer kurum ve kuruluşlarla yapılan işbirliği düzeyinde işletmelerin önemli bir bölümünün farklı alanlarda işletme dışı kurumlarla işbirliği yaptığı ortaya çıkmaktadır. Bu alanların başında analiz, test ve kalite kontrol için hizmet alımı faaliyetleri gelmektedir. İşletmelerin %80’i bu alanda üniversite veya diğer araştırma kurumları ile işbirliği içindedir. Danışmanlık, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları da işletmelerin farklı kurum ve kuruluşlardan hizmet aldığı diğer başlıca alanlardır.

İHRACAT YAPILAN BAŞLICA ALANLAR

Ankete katılan firmaların ihracat yaptığı başlıca raylı sistemler alanlarına yönelik olarak verilen cevaplar incelendiğinde işletmelerin büyük çoğunluğunun şekillendirilmiş metal ve kalıp malzemeleri ihraç ettiği görülmektedir. Bununla beraber raylı sistemlere yönelik olarak çeşitli elektronik parçalar,  parça girdileri, itici parçalar ve sistemler yanında kompozit malzeme üretimi ve ihracatının da bu işletmelerin birçoğu tarafından yapıldığı görülmektedir. İşletmeler bu alanlar dışında özellikle dişli ve redaktör, çeşitli vagon komponentleri, üretim hatları ve askeri şase imalatları, güç ve otomasyon kontrol yardımcı ekipmanları gibi alanlarda da ihracat gerçekleştirmektedirler.

Ankete katılan işletmelerin büyük çoğunluğu şekillendirilmiş metal ve kalıp malzemeleri ihraç etmektedir.

İhracatta yaşanılan başlıca sorunlar

Sektörün gelişim ve bölgedeki mevcut potansiyelin daha da geliştirilmesi, hâlihazırda üretilen ürünlerin özellikle dış pazarlardaki talep düzeyinin arttırılması sektörün gelişimi açısından oldukça önemli bir husustur.

İşletmelere yöneltilen ihracatta yaşanılan başlıca sorunlara yönelik olarak ortaya konulan hususların başında sektördeki tanıtım ve pazarlama eksikliği gelmektedir. İşletmeler mevcut durumda belli bir kalite düzeyinde ürün ve hizmet üretimi gerçekleştirmelerine rağmen bunları yeterince iyi pazarlayamadıklarını düşünmektedirler. Tanıtım ve pazarlama eksikliği ile doğrudan ilişkili olarak işletmeler, ihracat pazarlarında sertifikasyon ve kalite belgesi eksikliğine de vurgu yapmaktadırlar. Diğer bir sorun ise daha çok yapısal bir sorun olarak ortaya çıkan nitelikli eleman bulma problemidir. Dış pazarlara yönelik bilgi eksikliği, rekabetçi fiyat sunamama, pazarın belli firmalar çerçevesinde şekillendirilmesi ve işletmelerdeki teknoloji düzeyinin yetersiz olması sektördeki ihracat düzeyinin arttırılmasında başlıca engelle olarak ortaya konulmaktadır.

İhracatta yaşanılan başlıca sorun olarak sektördeki tanıtım ve pazarlama eksikliği gelmektedir.

TR41 Bölgesi Raylı Sistemler Sektörü Anketinin Analizi – 1'i okumak için tıklayınız


Kaynak: https://www.bebka.org.tr/admin/datas/yayins/sektorraporurayli.pdf

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 23 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV