banner39
22 Ekim 2017 Pazar

Animasyon pastasından pay almak elimizde

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından 12-13 Aralık'ta bu yıl üçüncüsü düzenlenecek "Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali" kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler tanıtıldı.

29 Eylül 2017 Cuma 11:28
Animasyon pastasından pay almak elimizde
Türkiye'de çizgi film ve animasyon sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen, Eskişehir'in ev sahipliği yapacağı festivalin, kentteki bir otelde yapılan tanıtımına Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve diğer ilgililer ile sektör temsilcileri katıldı.

Vali Çakacak, konuşmasında, Anadolu'nun parlayan yıldızı Eskişehir'in, animasyon filmlerinin merkezi olma yolunda kararlı yürüyüşünün sürdüğünü vurguladı.

Animasyon endüstrisinin devleşen bir ekonomi haline geldiğini ifade eden Çakacak, şöyle konuştu:

"2016 yılında dünya pazar hacmi yaklaşık 270 milyar dolar olan sektör, ülkemizde 75 milyon dolarlık pazara sahip. Üretim ve zaman maliyetleri yüksek, yoğun bir emek ile nitelikli iş gücü gerektiren animasyon filmlerinin toplam film endüstrisi içindeki payı yüzde 15 olup, dünya genelinde görsel ve işitsel endüstrideki payı ise yüzde 25'tir. Özellikle ABD, Kanada, Avrupa ve bazı Uzak Doğu ülkelerine önemli katkılar sağlayan sektör, ülkemizde de dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Ülkemiz 10. Kalkınma Planı'nda ve 65. hükümet programında da tarihimizin önemli şahsiyetleri ve olayları ile masal kahramanlarının belgesel, dizi ve çizgi filmlere dönüştürülerek tanıtımının yapılmasının destekleneceği yer almıştır. Çocuklarımızın sevebilecekleri ve sorumlu birer birey olarak yetişmelerini sağlayacak içeriğe sahip bilgisayar oyunlarının ve animasyonların üretilmesini teşvik edileceği açık olarak ifade edilmiştir. Bu gelişmeler ışında Eskişehir'in AÜ ve Osmangazi Üniversitesi, animasyon ve dijital işler alanında bölüm öğrencilerine ev sahipliği yapmakta ve nitelikli iş gücüne önemli katkılar sunmaktadırlar."

Çakacak, bu yıl BEBKA tarafından üçüncüsü düzenlenecek festival kapsamında konferanslar, paneller, film gösterimleri, portfolyo görüşmeleri ile sanal gerçeklik deneyimlerinin, katılımcı ve animasyon sektörüne ilgisi olan herkese uluslararası boyutta vizyon katacağını sözlerine ekledi.

VALİ ÇAKACAK, ANİMASYON ÖĞRENCİLERİYLE SOHBET ETTİ

12-13 Aralık 2017 tarihleri arasında Eskişehir'in ev sahipliğinde yapılacak olan ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenen ‘3.Anadolu Animasyon Film Yarışması ve 3. Anadolu Animasyon Ve Dijital İşler Festivali’nin tanıtım programına katılan Vali Özdemir Çakacak, animasyon bölümü öğrencilerinin çalışmalarını inceledi.

Türkiye’nin animasyon endüstrisinin gelişimine destek sağlama ve Eskişehir’in animasyon merkezi olma hedefine katkı sunmak amacıyla düzenlenen festivalin tanıtım programına katılan Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin çalışmalarını inceleyen Vali Çakacak, yapılan çizimleri çok beğendiğini söyledi.

Üniversitelerimizde yetişen gençlerin, Türkiye’yi ve Eskişehir’i bu alanda en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını bildiren Vali Çakacak, animasyon sektörünün önemli bir hale geldiğini kaydederek, öğrencilere derslerinde başarılar diledi.

ESKİŞEHİR ANİMASYON

ENDÜSTRİSİNİN GENEL ÖZETİ

• Eskişehir Anadolu Üniversitesi sektör için önemli bir role sahiptir.

• Stüdyo sayısı 4’tür.

• 2015 yılında istihdam edilen kişi sayısı 39’dur.

• Şehirde freelancer takımları bulunmaktadır.

• Eskişehir Anadolu Üniversitesi bünyesinde Animasyon Ar-Ge Merkezi kurulmuştur.

• Ege ile Gaga, Pepe, Maysa ve Bulut gibi birçok önemli proje Eskişehir’de üretilmiştir.

ESKİŞEHİR ANİMASYON ENDÜSTRİSİNDE YATIRIM İMKÂNLARI

ü Eskişehir, Türkiye’de animasyon endüstrisinde yatırım yapılabilir en önemli kentlerin başında gelmektedir. Bu önemi sağlayan en kritik etken ise uzun yıllar animasyon endüstrisine nitelikli işgücü yetiştiren ve ülkemizde köklü bir animasyon eğitim geleneğine sahip olan Anadolu Üniversitesi’nin Eskişehir’de yer almasıdır. 

ü  Gerek Animasyon Ar-Ge Merkezi olsun, gerekse Anadolu Üniversitesi’nin akademisyen ve öğrenci kadrosu olsun, şehirde kurulacak olan animasyon stüdyosu, endüstrinin en önemli bileşenleri olan insan kaynağı ve teknolojik altyapı ile doğrudan iletişim kurma şansı yakalayacaktır. 

ü  Eskişehir’de kurulacak olan animasyon stüdyosu ile yatırımcılar, lisans eğitimlerine devam eden animasyon bölümü öğrencilerini staj programları ile uygulamaya yönelik olarak da yetiştirebilme imkânına sahip olabilecektir. 

ü Buna ek olarak, animasyon stüdyoları, üniversitede depolanan bilgiyi ekonomik faydaya dönüştürecek bir model ile animasyon projelerinde Anadolu Üniversitesi’nin güçlü akademisyen kadrosundan faydalanabilme şansı yakalayabilecektir. 

ü  Eskişehir’i animasyon endüstrisinde önemli kılan ikinci bir etken, şehirde animasyon konusunda uzman freelancer takımlarının olmasıdır. Eskişehir’de kurulacak olan stüdyonun bu takımlar ile doğrudan iletişime geçebilmeleri ve projelerin daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi hiç kuşkusuz diğer illere kıyasla daha kolay olacaktır.

ü  Animasyon endüstrisinde Eskişehir’i öne çıkaran üçüncü etken, şehrin yüksek yaşam standartlarına ve sosyo-kültürel yapıya sahip olmasıdır. Eskişehir’de İstanbul ve Ankara gibi şehirlere göre yaşam maliyetlerinin düşük olduğunu ifade etmek mümkündür. Ancak Eskişehir’in bu uygun maliyetleri, kalite standartlarından taviz vermeyerek yakalamış olması, şehrin hem yatırım yapılabilecek hem de yaşanabilecek iller arasında ön sıralarda yer almasını sağlamaktadır.

ü  Eskişehir’i sadece animasyon alanında değil, diğer sanayi alanlarında da ön plana çıkaran dördüncü etken ise bulunduğu konumudur. Eskişehir’den birçok Avrupa ülkesine havayolu ile 3-4 saat gibi bir sürede ulaşım imkânı söz konusu olabilmektedir. Ayrıca Türkiye’nin en önemli şehirlerine karayolu ve demiryolu ile 2-3 saat gibi bir sürede ulaşma olanağı bulunmaktadır. 

ü  Dünya animasyon endüstrisi düşünüldüğünde, Eskişehir’de optimum ölçekte yatırım yapabilmenin en önemli gerekçelerinden birisi, işgücü ve üretim maliyetleridir. ABD ve Kanada’da bir dakikalık bir animasyon üretiminin maliyeti yaklaşık $15.000’a çıkabiliyorken; Türkiye ve Eskişehir’de bir dakikalık çok kaliteli bir animasyon üretiminin maliyeti, $3.000- $6.000 arasında değişebilmektedir. ABD ve Kanada’da görsel sanatlarda işgücü maliyeti oldukça yüksektir. ABD’de bir animatör yıllık ortalama $50.000’dan fazla gelir elde etmektedir. Eskişehir’de çalışan bir animatörün ise yıllık ortalama gelirinin $20.000 altında olduğu tahmin edilmektedir. Animasyon yatırımlarında toplam maliyetlerin yaklaşık %80’ine kadar ulaşan işgücü giderlerinin en önemli maliyet kalemi olduğu düşünüldüğünde, Eskişehir’de kurulacak olan stüdyoların gelişmiş ülkelerde bulunan animasyon stüdyoları ile co-production anlaşmaları yapmaları mümkün gözükmektedir.

ü  Eskişehir animasyon endüstrisinde yatırım yapılmasını mümkün kılan diğer bir etken, önemli animasyon stüdyolarını bünyesinde barındıran ve Anadolu Üniversitesi Yerleşkesi’nde bulunan Teknopark’ın, stüdyoların çeşitli teşviklerinden faydalanmalarını sağlamasıdır. Yatırımcılar, Anadolu Üniversitesi Yerleşkesi’nde bulunan Teknopark yönetimine, Ar-Ge projeleri ile başvuru yaparak yer tahsis talebinde bulunabilir ve Teknopark’ın sağlamış olduğu istisna ve muafiyetlerinden faydalanabilmektedir.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV