banner39
22 Ekim 2017 Pazar

2017 Yılı Teknik Destek Programı Açıldı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), bölgesel kalkınma için önem arz eden, bölgesel kalkınmaya ivme kazandıracak çalışmalar için kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik Teknik Destek Programını başlattı.

19 Ağustos 2017 Cumartesi 12:21
2017 Yılı Teknik Destek Programı Açıldı
Teknik Destek programında proje başına 15 bin TL’ye kadar destek sağlanacak, ancak başvuru sahibine doğrudan bir ödeme yapılmayıp, talep edilen teknik destek ajans tarafından veya hizmet alımı yoluyla sağlanacak.
Teknik Destek Programına yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, endüstri bölgeleri, iş geliştirme merkezleri, birlikler ve kooperatifler ile yukarıda sayılan kurum ve kuruluşların kurduğu veya ortağı olduğu işletmeler başvurabilecek.
18 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla ilan edilen teknik destek programına yapılacak başvurular sadece Eylül-Ekim ayları içerisinde kabul edilecektir. Başvuru yapmak için Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) 01 Eylül 2017 tarihinde açılacaktır.

PROGRAMIN AMACI:
Kurum/kuruluşların eğitim ve danışmanlık ihtiyaçlarının karşılanacağı uzman/danışman desteği sağlamaya yönelik olarak açılan toplam 300 bin TL bütçeli Teknik Destek Programında kurum ve kuruluşların kapasitelerinin artırılması amacıyla öncelikli konular aşağıdaki şekilde belirlendi; 
1. Ar-ge ve yenilikçilik, 
2. İşgücü, üretim ve enerji verimliliği, 
3. Gıda güvenliği, 
4. Endüstriyel tasarım, 
5. Faydalı model, 
6. Patent ve markalaşma, 
7. Kırsal kalkınmanın desteklenmesi ve geliştirilmesi, 
8. Çevresel sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji kullanımını teşvik için bu alandaki mevzuata yönelik yaygınlaştırma ve bilinçlendirmenin artırılması, 
9. Özel sosyal politika gerektiren grupların yaşam kalitelerinin ve toplumsal hayata katılımlarının artırılması, 
10. Öncelikle eğitim ve sağlık hizmeti sağlayan kurumların insan kaynağı kapasitesinin ve hizmet kalitesinin artırılması, 
11. Çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması, 
12. Beşeri sermayenin ve sosyal yaşamın geliştirilmesi; tarım, turizm ve yenilenebilir enerji alanında sahip olunan potansiyelin değerlendirilmesi 
PROGRAMIN ÖNCELİKLERİ
Onuncu Kalkınma Planının gelişme eksenlerinden birisi “Nitelikli İnsan, Güçlü Toplum” olarak belirlendi. Bu kapsamda; Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı tarafından sağlanacak teknik desteğin genel amacı, TR41 Bölgesi’ndeki yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden, ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarına; eğitim alınması, program ve plan hazırlanmasına katkı sağlanması, danışmanlık hizmeti alınması gibi kurumsal nitelikli ve kapasite geliştirici faaliyetler ile destek sağlamak…

 2015 yılı Ocak ayında yayımlanan Yerelde Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilmesi Programı Eylem Planı’nda da Kalkınma Ajanslarına önemli sorumluluklar yüklenmektedir.
BEBKA tarafından sağlanacak teknik destek, Ajans tarafından duyurulan herhangi bir proje teklif çağrısı ile ilişkilendirilmemek koşuluyla;
• Yerel yönetimlerin başta planlama çalışmaları ile bölge plan ve programlarını uygulayıcı veya yerel kalkınma kapasitelerini arttırıcı faaliyetlerini,
• Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ve bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek çalışmalarını kapsamaktadır.

BEBKA TARAFINDAN SAĞLANACAK MALİ KAYNAK
Bu program kapsamında desteklenecek projeler için Ajans, 2017 yılı bütçesinden tahsis edilen toplam kaynak tutarı 300.000 TL’dir. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı, bu program için ayırdığı
kaynakları kısmen veya tamamen kullandırmama hakkını saklı tutar. 
Ajans, teknik destek kapsamında vereceği hizmetleri mevcut bütçe ve personel imkânları çerçevesinde temelde kendi personeli eliyle sağlar. Zorunlu hallerde teknik destek, hizmet alımı yoluyla sağlanabilir.
Teknik desteklerin hizmet alımı yoluyla sağlanmasına Ajans personelinin iş yoğunluğu ve sağlanacak desteğin niteliği göz önünde bulundurularak Ajans Genel Sekreteri tarafından karar verilir.
DESTEKLERİN TUTARI
Ajans tarafından yürütülen Teknik Destek Programları kapsamında yararlanıcı kuruluşa hiçbir şekilde doğrudan mali destek verilmez. Teknik desteğin hizmet alımı yoluyla sağlanması durumunda her bir teknik desteğin Ajans’a toplam maliyeti 15.000 TL’yi aşamaz. 
Teknik destek faaliyetlerinde yararlanıcı kuruluştan herhangi bir nakdi katkı talep edilmez. Ancak teknik destek faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli çalışma materyalleri ile eğitim, çalıştay ve seminer gibi çalışmaların organizasyonuna ait harcamalar ve gereklilikler yararlanıcı veya ortağı tarafından sağlanır. Yararlanıcı kuruluşun veya ortağının teknik desteğin gerçekleştirilmesinde sağlayacağı bu tür ayni katkıların başvuru formunda belirtilmesi gerekir. 

PROGRAMA İLİŞKİN KURALLAR
1. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı bu destek programını zorunlu hallerin ortaya çıkması halinde sürecin herhangi bir aşamasında iptal etme hakkını saklı tutar. Bu durumda başvuru sahipleri Ajanstan herhangi bir hak talebinde bulunamaz. 
2. Yararlanıcı kurumun söz konusu desteğin sağlanması süresince ve destek nedeniyle gelir elde etmesi mümkün değildir. Yararlanıcının bu hükme rağmen böyle bir gelir elde ettiğinin tespiti durumunda ilgili gelir Ajans’a aktarılır. Bu hususa yapılacak sözleşmede yer verilir.
3. Teknik destek için yapılan başvurular, Ajans tarafından her zaman eğitim amaçlı olarak ve sahibinin ayrıca muvafakati aranmaksızın kullanılabilir. Böyle bir durumda projede yer alan gerçek ve tüzel kişilere ait şahsi bilgiler ve mesleki sır niteliğindeki bilgiler ifşa edilmeyecektir.

KİMLER BAŞVURABİLİR?
Teknik Destek Programı’na Uygun Başvuru Sahipleri şunlardır:
Yerel Yönetimler
• Büyükşehir Belediyeleri
• İl, İlçe, Belde belediyeleri
• İl Özel İdareleri
• Mahalli İdare Birlikleri
Kamu Kurum ve Kuruluşları
• Valilikler
• İl Müdürlükleri
• Bölge Müdürlükleri
• Kaymakamlıklar
İlçe Müdürlükleri
• Üniversiteler (Fakülte/Yüksekokul/Enstitüler tarafından yapılan başvurular kabul edilmeyecektir, bu birimler başvurularını bağlı bulundukları üniversite rektörlükleri tarafından yapmalıdır.)
• Bölgedeki diğer kamu kurumları

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV