banner44
22 Ekim 2017 Pazar

20 maddede bölgemizi tanıyalım

Bursa Eskişehir Bilecik’ten oluşan TR41 Bölgesi birçok açıdan önemli özellikler taşıyor. Bu özellikler demografik yapıdan sosyal hayata, beşeri özelliklerden eğitime kadar geniş bir alana yayılıyor. İşte birçok açıdan TR41 Bölgesinin 20 özelliği:

23 Ağustos 2017 Çarşamba 11:27
20 maddede bölgemizi tanıyalım
  1. Bölgedeki nüfus artışının önemli bir bölümünü bölge dışından yapılan göçler oluşturmaktadır. Türkiye geneli nüfus göstergeleri ile TR41 Bölgesi kıyaslandığında;  bölgenin nüfus artışı ülke genelinin üstünde olmasına rağmen doğurganlık hızı ülke ortalamasının oldukça altındadır.
2. TR 41 Bölgesinde yıllar itibari ile doğurganlık hızı, ülke geneline oranla daha hızlı düşüş göstermektedir. Ayrıca bölge nüfusunun göç alarak artıyor olması bölgenin Türkiye ortalamasından daha hızlı yaşlandığı sonucunu doğurmaktadır. Yıllar itibariyle Medyan yaş değişimine bakıldığında, TR41 bölgesinde ülke geneline oranla medyan yaşın daha yüksek olması bu durumun neticesi olarak ortaya çıkmaktadır.
3. TR41 Bölgesi yoğun göç alan bir bölge konumundadır. Net göç hızı 4,23 ile diğer bölgeler içinde 8. sırada yer almaktadır. 
4. TR41 Bölgesinde, bölge dışından yaşanan göçün yanında bölge içinde de kırsal kesimden şehir merkezine büyük oranda göç yaşanmaktadır.

ESKİŞEHİR 7’İNCİ SIRADA
5. Kalkınma Bakanlığı tarafından 2011 yılında yapılan SEGE-2011 çalışmasına göre sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından Bursa 6, Eskişehir 7 ve Bilecik ise 27. sıradadır. BEBKA tarafından yapılan ve beşeri gelişmişlik, sosyo-kültürel gelişmişlik, ekonomik gelişmişlik, yenilikçilik, yaşam kalitesi ve erişilebilirlik gibi beş bileşeni kapsayan genel kalkınma endeksinde ise Bursa 3. Eskişehir 7. ve Bilecik ise 26. sırada bulunmaktadır.
6. TR41 Bölgesi’nde okur-yazarlık oranları ülke ortalamasından daha yüksektir. Ayrıca TR41 Bölgesinde de kadınların okur-yazarlık oranı, ülke genelinde olduğu gibi erkeklerin okuryazarlık oranına göre daha düşüktür. 
7. Okul öncesi eğitim okullaşma oranlarında da TR41 Bölgesi’nin ülke ortalamasının oldukça üstünde,  yüksek bir seviyede olduğu gözlenmektedir.  Bu yüksek düzeydeki okullaşmanın derslik ve öğretmen takviyesine ihtiyaç duyduğu görülmektedir.
8. TR41 Bölgesi meslekî ve teknik eğitimdeki okullaşma oranlarıyla Türkiye ortalamasının üzerinde iyi bir durumdadır. Bu okullaşma verileri, öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayılarıyla birlikte ele alındığında, bölgedeki talebe cevap vermek için meslekî ve teknik eğitim hizmet kapasitesinin yükseltilmesi gerektiği anlaşılmaktadır

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖNCÜ KURUM
9. Bölgede üçü Bursa’da, ikisi Eskişehir’de ve birisi de Bilecik’te olmak üzere toplam altı üniversite vardır. Anadolu Üniversitesi uzaktan öğretim modeli aracılığıyla ülke bazında açık öğretim ihtiyacını karşılayan öncü bir kurum niteliğindedir.
10. Sağlık personeline erişim açısından Eskişehir en avantajlı konumdaki ildir. Nüfusu diğer iki ile oranla çok az olmasına rağmen sağlık personelinin en yetersiz olduğu ilin Bilecik olduğu görülmektedir. Bursa ve Bilecik illerinin özellikle hekim sayılarında Türkiye ortalamasının altında kalırken Eskişehir’in ise bütün kategorilerde ortalamanın üzerinde bir insan kaynağına sahiptir.

DÜŞÜK İSTİHDAM ORANLARI
11. TR41 Bölgesi düşük istihdam oranlarına sahip bölgeler arasında yer almaktadır. Bölgede hizmetler sektöründe istihdam edilenler 44,7% ile istihdam içinde en büyük grubu oluştururken, sanayi sektörü %40,2’lik pay ile hizmetler sektörünü takip etmektedir. İller özelinde istihdamın dağılımına bakıldığında, her ilde hizmetler sektörü en çok istihdam yaratan sektör konumunda iken, Bursa’da sanayi Bilecik’te de tarım sektörünün diğer illere kıyasla ön plana çıktığı görülmektedir.
12. Yaş grupları itibariyle istihdamın dağılımına bakıldığında TR41 Bölgesi ülke geneline paralel bir dağılım göstermektedir. 15-24 ve 25-34 yaş aralığında istihdam edilenler ülke ortalamasının üzerinde oranlara sahiptir. 33-54 yaş aralığında istihdam edilenlerin oranı ülke ortalamasının altında yer alırken, bölgede 55 ve üzeri yaştaki istihdam edilenler ülke ortalamasının altındadır. Bölgede özellikle ücretli veya yevmiyeli çalışanların sayısının oransal olarak istihdamda ana grubu oluşturduğu ortaya çıkmaktadır.

GENÇ İŞSİZLİK ORANLARI YÜKSEK
13. TR41 bölgesinde genç işsizlik oranları yüksektir. Özellikle 15-24 ve 24-35 yaş grupları en yüksek işsizliğin olduğu yaş grupları olup bu durum ülke geneli ile paralellik göstermektedir. 
14. Bireylerin aldıkları eğitim düzeyi artıkça iş seçme eğilimlerinin artması özellikle yüksek eğitim almış gruplarda işsizlik oranlarını yükseltmektedir. 
15. TR41 Bölgesinde hizmetler ve sanayi sektörleri önemli düzeyde katma değer yaratmaktadır.
16. Özellikle sanayi sektörün yaratmış olduğu katma değer ülke ortalamasının oldukça üzerinde yer almaktadır. Yıllar itibariyle bölgenin sektörel katma değerleri incelendiğinde, ülke genelinde olduğu gibi, tarım sektöründeki azalış ve hizmetler sektöründeki artış dikkat çekmektedir. Bölge, aynı zamanda, ülke içinde en fazla katma değer yaratan ilk 5 bölge arasında sanayi katma değeri açısından İstanbul’dan sonra ikinci sırada gelmektedir.

BÜYÜK ŞİRKETLERİN MERKEZLERİ BAŞKA İLLERDE
17. Bölgede faaliyet gösteren büyük ölçekli firmaların birçoğunun merkezlerinin farklı şehirlerde olması vergi gelirlerinin az görünmesine neden olmaktadır. TR41 bölgesi ülke geneli toplam tahsil edilen gelirlerin %3,33’ünü oluşturmaktadır. Ülke geneli tahsil edilen vergilerin %2,78’ine sahip olan Bursa, tahsilât miktarı ve oranlarında diğer bölge illerine kıyasla ön planda yer almaktadır.
18. Toplam işletme sayısında Bursa (%8), İstanbul’dan (%31) sonra ülke genelinde ikinci sırayı almaktadır. Toplam sanayi işletmesi içerisinde % 0,8’lik bir orana sahip olan Eskişehir sanayi bakımından önde gelen iller arasında yer alırken, % 0,3’lük bir orana sahip olan Bilecik de sanayisi gelişmekte olan iller arasında konumlandırılmaktadır. Bölgede genel olarak mikro ve küçük ölçekli firmaların yoğunlaştığı görülmektedir.
19. TR41 bölgesinde sanayi işletmeleri ve istihdam belli başlı sektörlerde yoğunlaşmıştır. İşletme sayısına göre Bursa’da tekstil, makine-metal, mobilya; Eskişehir’de gıda, makine-metal, madencilik ve taş ocakçılığı; Bilecik’te metal dışı mineral ürünler ve gıda sektörü ön plana çıkmaktadır. İstihdam sayısına göre Bursa’da tekstil, otomotiv ve makine-metal; Eskişehir’de metal, gıda, mineral ürünler, elektrikli teçhizat ve giyim; Bilecik’te de metal dışı mineral ürünler, ana metal ve diğer metal eşya üretimi en fazla istihdam sağlayan sektörlerdir. 
20. Bölge illerindeki Ar-Ge merkezleri, bölgede yoğunlaşan sektörler ile paralellik göstermektedir. Bursa’da kurulmuş olan 19 Ar-Ge merkezi otomotiv ana ve yan sanayi, tekstil, makine ve dayanıklı tüketim mallarına yönelik faaliyet gösterirken, Eskişehir’de dayanıklı tüketim malları, savunma sanayi ve gıda sektörlerine yönelik 4 adet araştırma ve geliştirme merkezi bulunmaktadır. Bilecik’te ise cam ve seramik sektörüne yönelik bir Ar-Ge merkezi yer almaktadır. 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV