banner39
22 Ekim 2017 Pazar

Emine Nur Günay'ın acı günü

Ehl-i Beyt

06 Ekim 2017, 09:54
Ehl-i Beyt
Ev halkı anlamına gelen bu terim İslâm tarihinde Hz. Peygamberin aile fertleri için kullanılmıştır. Ev halkı yada ehl-i beyt ifadesiyle aileyi teşkil eden ev sahibi, onun eşi, çocukları ve torunları anlaşılmaktadır. Kur’an’da ehl-i beyt terkibi üç yerde geçmektedir. Bunların birinde Hz. İbrahim (a.s.)’ın çocuğu olacağı müjdesini getiren meleklerin “Bunlar üzerine elçiler Allah’ın işine mi şaşıyorsunuz? Allah’ın rahmeti ve bereketleri sizin üzerinizdedir. Ey ev halkı şüphe yok ki Allah övülmeye layıktır. Şanı çok yücedir”(1) dediler.İkincisi ise Hz. Musa (a.s.) ile ilgilidir. Musa (a.s.) kız kardeşinin firavun ailesine tavsiyesi “Biz ilk günden çocuğun sütannelerini emmesini engellemiştik. Kız kardeşi dedi ki; size, sizin hesabınıza bunun bakımını üstlenecek hem ona şefkatle bakacak bir aile bulayım mı?”(2) diğerinde ise Hz. Peygamber (sav) efendimizin halkı işaret ederek “Evlerinizde oturun. Eski cahiliye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın, namazı kılın, zekâtı verin, Allah’a ve Rasulüne itaat edin. Ey ehl-i beyt Allah sizden sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.”(3)

Hz. Peygamberinehl-i beytine kimlerin dahil olduğu hususunda farklı görüşler vardır. Ehl-i beyt mensupları Hz. Peygamber (sav) efendimizin soyundan gelme şerefine nail oldukları gibi onun bütün aile efradını kapsadığı ifade edilmiştir. Ancak şu iyi bilinmelidir ki Hz. Peygamberin soyundan gelmiş olması o kişinin günah ve hata işlemesinden korunmuş değillerdir. Çünkü hata ve günahtan korunanlar peygamberlerdir. Peygamberlerin ismet sıfatları vardır. Peygamber ehl-i beytinden olanlar gaybı bilmezler ve günahsız değillerdir. Günah işleyebilirler. Onlarda ilahi emirlere uyduklarında Allah’a kul, Rasulüne ümmet olduklarında Allah nezdinde değer kazanırlar. Aksi halde Hz. Nuh’un oğlu Hz. Lut’un hanımı ve Hz. Peygamberin amcası örneklerinde olduğu gibi peygamber soyundan olmaları kendilerine bir üstünlük sağlamaz. Şii âlimlerine göre ehl-i beyt mensupları günah işlemekten korunmuşlardır. Allah her türlü hatayı onlardan giderip yerine doğruyu ve hakikati ikame etmiştir. Hz. Ali (r.a.) ve onun soyundan gelen on bir imam Hz. Âdem’den itibaren bütün peygamberlere verilen ilme sahiptirler.

Ehl-i beyt tabiri Alevilik, Bektaşilik, Mevleviyye,Rufaiye ve Kadriyye gibi suni tarikatlarda da Şia’nın tasvir ettiği manalarda anlaşılmıştır. Muharrem ayı içerisinde olmamız münasebetiyle köşemize taşıdığımız ehl-i beyt konusunu kısa da olsa izah etmeye çalıştık. Gönül ister ki aşırılığa kaçmadan, kimse kimseyi tekfir etmeden İslâm’ın ortak paydalarında buluşmanın yol ve yöntemlerini bulmalıyız. İslâm milleti üzerinde ki oynanan oyunların farkında olup aşırılıklardan uzak durmalıyız. İslâm’ın hoşgörüsüyle hareket etmeliyiz. İslâm’ın en büyük düşmanı taassuptur. Müslümanları birbirine düşman yaparak emperyalistler sinsi emellerine ulaşmak istiyorlar. İslâm ülkelerini parçalamak, bölmek, Müslümanları yok etmek suretiyle o ülkelerin yeraltı ve yer üstü zenginliklerini elde etmek istiyorlar. Hz. Peygamber (sav)’in yolundan giden Müslümanlar olarak Kur’an ve onun sünnetinde buluşalım. Dünya ve ahiretimiz aydınlık olsun. Sevgiyle kalın, hoşçakalın.

 

(1)     Hûd Suresi Ayet: 73

(2)     Kasas Suresi Ayet: 12

(3)     Ahzap Suresi Ayet: 33

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 22 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV