banner44
22 Ekim 2017 Pazar

Emine Nur Günay'ın acı günü

Eğitim-öğretimde başarının temel noktaları; kendini tanı, yeteneğini keşfet

07 Ekim 2017, 08:45
Eğitim-öğretimde başarının temel noktaları; kendini tanı, yeteneğini keşfet
Nurettin Bozan
Geçen haftaki yazıda öğrencilerin Algılama sistemlerini (Görsellik,İşitsellik,Dokunsallık/Kinestetik) test yapıp buna göre “Öğrenme Stilleri” uygulayarak daha başarılı olabilecekleri üzerinde durmuştuk. Aslında “Algılama Sistemleri” tekniği sadece öğrenci-öğretmen için değil aile içindeki bireyler, iş yerlerinde aynı ortamı paylaşanlar da bu tekniği uygulamaları halinde huzur, anlayış ve mutluluk olacaktır.
  Okullarımız öncelikle öğrencinin kendisini tanıması, farkında olması gereken yetenekleri neler, ne olabilir gibi araştırma içinde olmalıdır. Değişik testler yapılarak öğrencilerin ilgi alanları ve yetenekleri tesbit edilmeye çalışılarak bu yönde eğitim-öğretim yapılmalıdır. Tabi bu değindiğimiz konuya ilköğretimde başlanılmalı, ortaöğretimden itibaren yeteneklerine göre eğitim-öğretim alması sağlanmalıdır.
  Manisa’da bir anadolu lisesinin 9.sınıflarına yaptığım yetenek testinde çok değişik cevapların verildiğini gördüm. Mesela öğrencinin “ ben hukuk okumak istiyorum ancak anne-babam doktor olmamı istiyor, oysa ben hastane ortamından ve kan gördüğümde fena oluyorum” diye yazmıştı. Maalesef meslek seçiminde ailelerin çocuklarına dayatmaları söz konusu olabiliyor. Şu unutulmamalıdır ki o mesleği ailesi değil çocukları yapacaktır. Yine bir öğrenci “yabancı dil bölümünü okumak istediğinde ailesi o bölümü okursan iş bulamazsın” diyerek seçtirmek istemediklerini belirtmiş. Aslında sorun burada başlıyor. Eğitim-öğretimin öncesi görülmüyor,dikkate alınmıyor. Her öğrencinin kendisine göre bir dünyası ve yeteneği vardır. Bizler o öğrenci ile birlikte bunu arayıp bulmalıyız. Bilinçli olarak eğitim-öğretimin yapılması gerekmektidir…
  Kişi kendini tanımalıdır; İlgilerini belirlemeli, becerilerini göz önüne almalı, gücünün yetebileceğini istemelidir. Zira kişi kendini tanır, ilgilerini bilirse hedefe ulaşma adına göstereceği çabalarda başarıya ulaştıkça kendine olan güveni artacak; kendisine saygı duyacak; mutluluğa ulaşacak ve böylece de başarıyı yakalayacaktır.                                   
  Yeteneğini Keşfet ; kişilerin içinde birçok gizli yetenekler vardır. Gizli yetenekler kullanıldığı zaman mucizeler ortaya çıkar. Amaca ulaşmak için olumlu düşünmek, bunu eyleme geçirmek ve ateşlemek gerekir. Coşku, amaçlarınıza ulaşmada canlı, etkin olmayı sağlar, heyecanı ve şevki içinize yansıtır.
  Sözün özü; Sevgili Öğrenciler, öncelikle kendini tanı, sana bahşedilen özelliklerinin farkına varmalısın. Sonrasında  yeteneklerinle bağlantıyı kur ve harekete geç. Sevdiği işi yapanlar zaten yeteneğini keşfedip büyük zevkle yaparlar, Böylece hem kendi hem de hizmet ettiği kişi veya kurumlar mutlu olur. Kim mutlu ve huzurlu olmak istemez ki! Haydi Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini belirleyecek olan siz gençler bilinçli olarak harekete geçin.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 22 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV