banner44
24 Ekim 2017 Salı

Boşanmak isteyen eşini bıçakla yaraladı

Ankara-Moskova-Washington Hattı

17 Mayıs 2017, 11:05
Ankara-Moskova-Washington Hattı
Osman Kepenek
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte Çin ziyaretinin ardından ABD Başkanı Trump ile görüşmek üzere Washington’a hareket etti. Erdoğan’ın Pasifik okyanusu üzerinde yolculuk yaptığı sırada Rusya Devlet Başkanı Putin YPG ile alakalı açıklamalarda bulunup, ‘’Türkiye’nin endişe etmesine gerek yok’’ dedi. Putin’in açıklaması ‘’YPG’ye silah vermeyeceklerini’’ duyurması ile devam etti. Putin’in bu açıklamayı Erdoğan- Trump görüşmesinin hemen öncesinde yapması Erdoğan’ın işini biraz daha zora soktu diyebiliriz. Şimdi, müsaadenizle birkaç alt başlık altında Ankara-Moskova-Washington hattında yaşanılanlara kısaca göz atmaya çalışalım. (Bu yazı kaleme alınırken Erdoğan- Trump görüşmesinin henüz gerçekleşmediğini hatırlatırım.)

Rusya-ABD Müttefikliği ve YPG

Mevcut ABD Başkanı Trump’ın, seçildiği ilk günden bu yana uluslararası terörizmle mücadelede, Rusya ile beraber hareket etmelerinin her iki ülkenin de yararına olacağı yönündeki beyanatlarını hepimiz biliyoruz. Uluslararası terörizm denildiğinde ise bugün akla gelen ilk örgüt Orta Doğu coğrafyasında yuvalanmış bulunan İŞİD. İŞİD’le mücadelede gelinen nokta ise her geçen gün Türkiye’nin aleyhine bir hal almaya devam ediyor. Rusya ve ABD’nin İŞİD karşısında oluşturmuş oldukları ittifak Türkiye’yi sahanın dışında tutmak üzere kurulan kirli bir tezgâhtan ibaret. İran’ın da mezhepsel kaygı ve beklentilerle müdahil olduğu bölgede, bir  ‘’Kürt Devletinin’’ kurulması için üç ülke de canla başla mücadele vermeye, olayın zeminini hazırlamaya devam ediyor. Suriye’de planlanan ve hali hazırda hayata geçirilen bir takım senaryoların yanında, Kerkük’te yapılmak istenilen düzmece referandumla da Irak’ın toprak bütünlüğüne son verilip aynı yapıyı orada da kurmak istedikleri aşikar. Türkiye’nin ‘’Esad’sız Suriye’’ tezinden vazgeçmesinden ve uçak krizi ile başlayan diplomatik sıkıntıların giderilmesinin ardından, her ne kadar Putin ile aramız düzelmiş gibi görünse de, Putin’in ‘’Türkiye’nin İŞİD’i desteklediği’’ yönündeki ifadelerinin hafızalarda diri tutulması lazım. İki ülke arasında bugün gelinen nokta itibari ile, bu ithamlar dillendirilmese de Putin ve Trump’ın zihninde Türkiye İŞİD’le mücadelede ‘’güvenilir’’ bir müttefik olmayabilir. Zira sadece Putin değil, dönemin ABD Başkanı Obama’nın da İŞİD üzerinden Türkiye’ye sarf ettiği mesnetsiz sözleri tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Putin’in YPG Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pekin’de gerçekleştirilen ‘’Uluslararası İş Birliği İçin Kuşak ve Yol Forumuna’’ katılmak üzere gittiği Çin’de Putin ile de ayaküstü bir görüşme gerçekleştirdiği basınla paylaşıldı. İçeriğin aktarılmadığı görüşmede ne konuşulduğu merak konusu iken, Putin beklenmedik bir şekilde görüşmeye dair açıklamalarda bulundu. Bizim ısrarla PKK dediğimiz, birilerinin bölgedeki ‘’Kürt Partiler’’ olarak ifade etmeye kalktığı, ABD’nin YPG’li güçler dediği terör yapılanmasından ‘’Kürt oluşumlar’’ diye bahseden Putin; ‘’Kürt oluşumlarla irtibatımızı devam ettireceğiz’’ dedi. İrtibatlarının devam etmesiyle beraber bu ‘’oluşumlara’’ herhangi bir şekilde silah desteği vermeyeceklerini de ekledi. Zaten ihtiyaç duydukları bütün teçhizat ABD tarafından kendilerine sağlanmış durumda. Yukarıda da belirttiğim gibi Putin’in bu açıklamayı tam da Erdoğan-Trump görüşmesine saatler kala yapması iki lidere de bir mesaj niteliği taşıyor. YPG konusunda kesin ve kati kararının ne olduğunu net şekilde ifade etmiş olmakla beraber, Erdoğan’a yapmış olduğu gönderme gayet açık. ‘’NATO çatısı altında beraber bulunduğunuz, askeri müttefikin durumunda olan ABD, YPG’ye her türlü ağır silahı temin ederken, ben doğrudan müttefikin olmamama rağmen bunu yapmıyorum.’’ Ancak; ‘Bölgede ki  Kürt oluşumları ile olan irtibatımı kesecek değilim.

İncirlik Üssüne Alternatif: Güney Kıbrıs

Bu satırlarda ve imkân bulduğum her yerde sıklıkla ifade ettiğim ve etmeye devam edeceğim en hayati meselelerimizden biri Kıbrıs’tır. Kıbrıs’ın selameti Türkiye’nin milli güvenliği açısından en az Suriye ve Irak sınırımız kadar önem arz etmektedir. Kıbrıs’ta varılmak istenilen ‘’nihai çözüm’’ KKTC’nin sona ermesi ve Türk askerinin adayı tamamen terk etmesinden başka bir şey değildir. Türk askerinin olmadığı bir Kıbrıs adası, Orta Doğu’da alan hâkimiyeti sağlamak isteyen bütün ülkelerin gözünü diktiği bir üs halini alacaktır. Nitekim İncirlik üssünde askeri personeli bulunan Almanya, Türkiye ile yaşamış olduğu küçük çaplı bir diplomatik krizin hemen ardından, İncirlik üssüne alternatif olarak Güney Kıbrıs’ın da masa da olduğunu belirtmişlerdir. Kıbrıs’ta yapılacak olan en ufak hata telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır. Bunun içindir ki; Milli güvenliğine, sınırlarının namusuna ve memleketinin selametine önem veren her Türk evladı Kıbrıs’ta yaşanan hadislerle yakından ilgilenmeli, gerektiğinde milli vicdanının sesi olan tepkisini ortaya koymalıdır.

Sonuç Niyetine

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme öncesinde ‘’ABD’ye nokta koymak üzere gittiğini’’ ifade etse de yapılan görüşmede Türkiye lehine bir nokta konulmasının imkanı yoktur. Bunun için de, lehimize olmayan bir nokta yerine, cümleyi virgül koyup yarıda kesmek, sahada atılacak bir takım adımlarla daha etkin bir hale gelmeye çalışmak kanaatimce yerinde bir adım olacaktır. ABD ve Rusya arasında ki ‘’ittifakın’’ sürdürülebilir olamayacağı göz önünde bulundurulursa Türkiye bir sonraki adımlarını buna göre planlamalıdır. Bilhassa referandum sürecinde ‘’gerilen’’ Türkiye-Avrupa ilişkileri olması gereken noktaya derhal taşınarak uluslararası arenada iyice yalnızlaşmış bir Türkiye manzarasına derhal son verilmelidir. Bütün bu hadiseler yaşanırken Kıbrıs üzerine oynanan oyunlar bertaraf edilmeli, en ufak bir tavize imkan tanınmamalıdır.

NOT: Dünyada ki siyasi itibarı, ekonomik gücü ve bölgesel nüfuzu belli olan Yunanistan’dan ‘’üç tane’’ darbeci astsubayı geri alamayan Türkiye’nin, ABD’den Fethullah Gülen’i geri alacağını söylemek en basit manada gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Eskişehir Yenigün Gazetesi | Eskişehirspor | Haberler - 23 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV